MERIDA MTB Finlandia 21.8.2011

KILPA

Smart Follow

        Starting time Intermediate
35,0 km
Intermediate
69,8 km
Finish
70,0 km
 
1.   Jussi Rossi TWD-Länken    12:00:10   1:29:27 (1)  3:06:32 (1)  3:07:38  
2.   Richard Ussher muu seura  NZL  12:00:10   1:29:28 (2)  3:10:51 (2)  3:12:11  
3.   Valtteri Repo CC Picaro    12:00:10   1:35:37 (4)  3:18:02 (3)  3:19:16  
4.   Mikko Sakala nummela    12:00:10   1:35:42 (5)  3:18:42 (4)  3:19:40  
5.   Mauri Viitamaa Kaupin Kanuunat    12:00:10   1:37:09 (6)  3:19:38 (5)  3:20:45  
6.   Erki Kukk Specialized Estonia  EST  12:00:10   1:33:48 (3)  3:23:05 (6)  3:24:24  
7.   Jaakko Toppari Wasa Velocity    12:00:10   1:37:27 (7)  3:25:04 (7)  3:26:28  
8.   Tuomas Laine Hämeenlinnan Tarmo    12:00:10   1:37:29 (9)  3:29:58 (8)  3:31:12  
9.   Jerry Oksman Team Skins / HyPy    12:00:10   1:39:32 (13)  3:30:15 (9)  3:31:26  
10.   Ari Autio Kaupin Kanuunat    12:00:10   1:40:22 (15)  3:30:22 (10)  3:31:33  
11.   Niko Vironen TWD    12:00:10   1:39:15 (11)  3:30:51 (11)  3:32:12  
12.   Sauli Pihamaa Sysmän Sisu    12:00:10   1:37:56 (10)  3:31:32 (12)  3:33:03  
13.   Petteri Kuittinen Pyöräilyseura Zeus    12:00:10   1:42:15 (18)  3:34:37 (13)  3:36:05  
14.   Aki Tyynelä Lahti    12:00:10   1:42:17 (19)  3:35:04 (15)  3:36:13  
15.   Ville Miettinen MTBCF    12:00:10   1:39:30 (12)  3:34:42 (14)  3:36:25  
16.   Timo Mustikkamaa Kaupin Kanuunat    12:00:10   1:40:23 (16)  3:35:42 (16)  3:36:59  
17.   Sulev Lipp Specialized Estonia  EST  12:00:10   1:41:47 (17)  3:36:43 (17)  3:38:06  
18.   Perttu Turku CycleCenterTeam    12:00:10   1:40:19 (14)  3:37:23 (18)  3:38:34  
19.   Sami Tyynelä TWD    12:00:10   1:37:28 (8)  3:37:47 (19)  3:39:16  
20.   Jarkko Honkio Cycle Club Helsinki    12:00:10   1:45:12 (26)  3:38:32 (20)  3:39:57  
21.   Lauri Siukola Hyvinkään Pyöräilijät    12:00:10   1:42:18 (20)  3:39:00 (21)  3:40:29  
22.   Antti Tallinen Kouvolan pyöräilijät    12:00:10   1:43:30 (22)  3:39:40 (22)  3:41:12  
23.   Jere Keskiaho Korson Kaiku    12:00:10   1:46:06 (27)  3:40:58 (23)  3:42:09  
24.   Jukka Rajala Kaupin Kanuunat    12:00:10   1:46:18 (28)  3:41:03 (24)  3:42:16  
25.   Kimmo Ovaska PK Team    12:00:10   1:46:52 (31)  3:42:06 (25)  3:43:18  
26.   Esa Saarijärvi --    12:00:10   1:44:15 (24)  3:42:16 (27)  3:43:29  
27.   Juha Tiitta TWD    12:00:10   1:44:13 (23)  3:42:15 (26)  3:43:41  
28.   Rauno Kokkonen TCC    12:00:10   1:46:56 (33)  3:42:53 (28)  3:44:10  
29.   Kari Liimatainen     12:00:10   1:46:58 (35)  3:42:54 (29)  3:44:17  
30.   Mikko Alajoki --    12:00:10   1:46:26 (29)  3:43:10 (30)  3:44:36  
31.   Ossi Salokannel Royal Cycling Team    12:00:10   1:48:40 (37)  3:45:04 (31)  3:46:33  
32.   Jussi Honkio     12:00:10   1:46:57 (34)  3:45:11 (32)  3:46:44  
33.   Anssi Kesonen Taipalsaaren Veikot    12:00:10   1:44:47 (25)  3:46:42 (33)  3:48:11  
34.   Jukka-Pekka Santala Koiviston Isku    12:00:10   1:46:39 (30)  3:48:13 (34)  3:49:43  
35.   Jari Kolehmainen PK Team    12:00:10   1:49:57 (42)  3:49:01 (35)  3:50:17  
36.   Marko Happonen Korson Kaiku    12:00:10   1:48:53 (39)  3:49:47 (36)  3:51:30  
37.   Rivo Saarna Specialized Estonia  EST  12:00:10   1:46:54 (32)  3:50:27 (37)  3:51:52  
38.   Elina Ussher muu seura  NZL  12:00:10   1:51:09 (45)  3:51:04 (38)  3:52:27  
39.   Wille Mustonen Team Kyytijannut    12:00:10   1:48:48 (38)  3:52:42 (39)  3:54:20  
40.   Mika Liimatainen Actokymi    12:00:10   1:49:51 (41)  3:54:18 (40)  3:55:52  
41.   Lauri Lepalaan Porter Racing Club  EST  12:00:10   1:51:35 (47)  3:56:16 (41)  3:57:42  
42.   Samppa Ahmaniemi Metso MTB    12:00:10   1:51:36 (48)  3:56:49 (42)  3:58:20  
43.   Micael Heino Korson Kaiku    12:00:10   1:53:49 (52)  3:58:45 (43)  4:00:20  
44.   Mikko Jokinen TaBC    12:00:10   1:50:35 (44)  3:59:58 (44)  4:01:26  
45.   Juha Pikkarainen Susi Team    12:00:10   1:52:36 (49)  4:01:06 (45)  4:02:32  
46.   Miikka Hakari MTBCF    12:00:10   1:49:40 (40)  4:01:53 (46)  4:03:20  
47.   Luis Fraile Pyöräilyseura Zeus  ESP  12:00:10   1:51:29 (46)  4:01:54 (47)  4:03:33  
48.   Perttu Mäkelä Otaniemen Jyllääjät    12:00:10   1:47:43 (36)  4:02:30 (48)  4:04:10  
49.   Mikko Korpinen PPP-97    12:00:10   1:43:12 (21)  4:03:09 (49)  4:04:31  
50.   Hannes Soo Porter Racing Club    12:00:10   1:57:45 (62)  4:03:11 (51)  4:04:36  
51.   Guido Salumäe Porter Racing Club  EST  12:00:10   1:57:46 (63)  4:03:09 (49)  4:04:43  
52.   Vesa Uusitalo Team välikuolema    12:00:10   1:54:39 (57)  4:03:16 (52)  4:04:45  
53.   Juhani Laakso Felt Team    12:00:10   1:50:20 (43)  4:03:49 (53)  4:05:02  
54.   Arto Vartiainen MTB Järvenpää    12:00:10   1:57:18 (61)  4:04:12 (55)  4:05:35  
55.   Jani Hyykoski Kouvola    12:00:10   1:53:51 (53)  4:04:10 (54)  4:05:40  
56.   Jarno Petteri Nieminen Team välikuolema    12:00:10   1:54:36 (56)  4:04:34 (56)  4:06:20  
57.   Jalmari Sipponen X-tri Lahti    12:00:10   1:54:08 (54)  4:05:01 (57)  4:06:43  
58.   Vesa Kandell     12:00:10   1:53:37 (51)  4:05:51 (58)  4:07:18  
59.   Andrus Konga START!  EST  12:00:10   1:59:50 (67)  4:08:16 (59)  4:09:51  
60.   Timo Aalto Kouvola    12:00:10   1:54:10 (55)  4:08:40 (60)  4:10:17  
61.   Petri Kiljunen Mikkeli    12:00:10   1:53:13 (50)  4:09:09 (61)  4:10:40  
62.   Petri Tuominen MTB-Turku    12:00:10   1:56:46 (60)  4:11:07 (62)  4:12:33  
63.   Simo Kalatie United Bikers    12:00:10   1:59:54 (68)  4:12:51 (63)  4:14:21  
64.   Arto Sormunen Takinkääntäjät    12:00:10   1:56:02 (59)  4:14:41 (64)  4:16:12  
65.   Risto Metso Helsinki Triathlon    12:00:10   2:01:24 (70)  4:15:00 (65)  4:16:28  
66.   Ari Tölli Korson Kaiku    12:00:10   1:55:26 (58)  4:15:11 (66)  4:17:07  
67.   Jouni Kemppi Felt Team    12:00:10   2:07:50 (86)  4:18:14 (67)  4:19:39  
68.   Tuomas Ronkainen Oulu Triathlon & Cycling    12:00:10   1:59:33 (65)  4:18:49 (68)  4:20:17  
69.   Pekka Vepsäläinen Varkaus    12:00:10   2:05:19 (83)  4:19:44 (69)  4:21:20  
70.   Patric Östergård IF Sibbo-Vargarna    12:00:10   2:03:43 (77)  4:20:02 (70)  4:21:49  
71.   Vesa Kasari MTB Järvenpää    12:00:10   2:03:34 (74)  4:21:52 (71)  4:23:44  
72.   Jani Inna Luumäki    12:00:10   1:59:34 (66)  4:22:12 (72)  4:23:54  
73.   Erno Suominen Team Slow    12:00:10   2:03:40 (76)  4:23:07 (73)  4:25:19  
74.   Aki Auvinen xxx    12:00:10   2:01:21 (69)  4:24:35 (74)  4:26:44  
75.   Sakari Hinkkala Kuhmalahden Kisa    12:00:10   2:04:12 (79)  4:26:25 (75)  4:28:00  
76.   Tommi Lehtinen Kaupin Kanuunat    12:00:10   2:01:36 (71)  4:27:24 (76)  4:28:59  
77.   Ilkka Männistö --    12:00:10   2:03:43 (77)  4:27:41 (77)  4:29:34  
78.   Toni Lund TeamLund    12:00:10   2:05:16 (82)     4:31:18  
79.   Antti Liikonen Orimattilan Toive    12:00:10   2:02:01 (73)  4:31:31 (78)  4:33:27  
80.   Petteri Ellilä PK Team    12:00:10   2:03:37 (75)  4:32:44 (79)  4:34:30  
81.   Marcel Keppels Cycle Club Helsinki    12:00:10   2:01:58 (72)  4:36:03 (81)  4:37:35  
82.   Ilkka Laivaara Helsinki    12:00:10   1:59:25 (64)  4:35:43 (80)  4:37:56  
83.   Visa Järvinen Nokia MTB    12:00:10   2:08:50 (89)  4:38:48 (82)  4:40:29  
84.   Tommi Vuorinen Tuusula    12:00:10   2:09:08 (90)  4:39:02 (83)  4:40:43  
85.   Jaak Ennuste Specialized Estonia  EST  12:00:10   2:10:30 (91)  4:39:27 (84)  4:40:55  
86.   Jarkko Helminen Aitoon Urheilijat    12:00:10   2:08:02 (88)  4:39:31 (85)  4:41:25  
87.   Tapio Roiha Supersport Bike Team    12:00:10   2:07:57 (87)  4:39:47 (87)  4:41:35  
88.   Ilari Oikari Supersport Bike Team    12:00:10   2:05:20 (84)  4:39:43 (86)  4:41:37  
89.   Lauri Nissinen     12:00:10   2:04:56 (81)  4:41:57 (88)  4:43:45  
90.   Jussi Pöyry Team RR    12:00:10   2:15:07 (98)  4:42:18 (91)  4:43:53  
91.   Petteri Pyrrö Kaupin Kanuunat    12:00:10   2:04:30 (80)  4:42:16 (90)  4:43:59  
92.   Tatu Starast Lahti    12:00:10   2:11:12 (93)  4:42:12 (89)  4:44:03  
93.   Juha Väyliö MTB-Turku    12:00:10   2:11:29 (96)  4:42:40 (92)  4:44:37  
94.   Kari Vasko puuppolarules    12:00:10   2:11:14 (94)  4:46:04 (93)  4:47:53  
95.   Ossi Taavitsainen     12:00:10   2:05:23 (85)  4:46:07 (94)  4:47:55  
96.   Tero Koponen Kouvolan pyöräilijät    12:00:10   2:12:34 (97)  4:46:36 (95)  4:48:24  
97.   Petteri Ijäs Hämeenlinna    12:00:10   2:11:16 (95)  4:46:43 (96)  4:48:34  
98.   Jussi Laatikainen     12:00:10   2:10:54 (92)  4:47:35 (97)  4:49:38  
99.   Teemu Auvinen JyPS    12:00:10   2:16:25 (99)  4:48:21 (98)  4:50:06  
100.   Hannu Kenttämies Rengon rytke    12:00:10   2:17:10 (102)  4:51:40 (99)  4:53:40  
101.   Hermanni Haapala Teuvan Rivakka    12:00:10   2:17:09 (101)  4:52:19 (100)  4:54:15  
102.   Teijo Marttinen Mikkeli    12:00:10   2:28:23 (105)     4:59:27  
103.   Philipp Myadannik     12:00:10   2:16:54 (100)     5:00:25  
104.   Perttu Mäkinen KKU    12:00:10   2:17:37 (103)     5:06:24  
105.   Jyri Kukkola Rooster Punishment    12:00:10   2:17:41 (104)     5:07:19  
   Samuli Ollanketo OuTa    12:00:10         DNF  
   Janne Karvinen     12:00:10         DNF  
   Timo Havikoski Turku    12:00:10         DNF  
   Vesa Lehtonen puuppolarules    12:00:10         DNF  
   Aleksi Tykkä LMtieto    12:00:10         DNF  
   Pekka Hartikka Oulu Triathlon & Cycling    12:00:10         DNS  
   Petri Gawdzinski Aksu Team    12:00:10         DNS  
   Markku Vainikka Kaupin Kanuunat    12:00:10         DNF  
   Samuli Visuri Cycling Club Helsinki    12:00:10         DNF  
   Paul Richartz kotikallio    12:00:10         DNF  
   Pasi Pohjasvuo Espoo    12:00:10         DNF  
   Markus Roukala Kerava    12:00:10         DNF  
   Matti Rintakangas Vaasa    12:00:10         DNF  
   Erik Tammsoo Porter Racing Club  EST  12:00:10         DNF  
   Kalle Ikonen Vantaa    12:00:10         DNS  
   Antti Rantanen Kaupin Kanuunat    12:00:10         DNS  
   Olli Kainulainen Prologi    12:00:10         DNS  
   Tarmo Tarlap Porter Racing Club  EST  12:00:10         DNF  
   Ville Toivonen Taipalsaaren Veikot    12:00:10         DNS  
   Tommi Koivistoinen Studio25    12:00:10         DNF  
   Jukka Oikarinen Oulu    12:00:10         DNF  
   Janne Juntunen Kangasala    12:00:10         DNF  
   Christian Ellinger Cycle Club Helsinki    12:00:10         DNF  
   Edi Immonen ---    12:00:10         DNF  
   Heikki Kulmala Supersport Bike Team    12:00:10         DNS  
   Mika Koivisto Patonki Racing    12:00:10         DNS  
   Pasi Kuntonen Ei seuraa    12:00:10         DNS  
   Jussi Pajala     12:00:10         DNS  
   Perttu Pärssinen Kaupin Kanuunat    12:00:10         DNF  
   Risto Parviainen Korson Kaiku    12:00:10         DNF  
| Form of the results:
Suomi Svenska English