FIN5 suunnistusviikko 2010, 12.7. - 17.7.2010

H12 5. dag

Sträcktider

    L-1 1-2 2-3 3-4 4-5 5-6 6-Mål Resultat  
1   Elmeri Toivanen
Delta
54 (10)
3:29 (1)
2:35 (1)
7:25 (1)
3:56 (1)
9:02 (1)
1:37 (1)
11:26 (1)
2:24 (5)
12:03 (1)
37 (4)
12:20 (1)
17 (1)
12:14  Elmeri Toivanen
2   Erik Ahola
Kangasala SK
52 (6)
4:02 (12)
3:10 (15)
8:33 (3)
4:31 (2)
10:12 (3)
1:39 (2)
12:05 (2)
1:53 (1)
12:40 (2)
35 (2)
12:57 (2)
17 (1)
12:56  Erik Ahola
3   Santeri Oikkonen
Ounasvaaran Hiihtoseura
52 (6)
3:45 (5)
2:53 (6)
8:26 (2)
4:41 (4)
10:07 (2)
1:41 (4)
12:19 (3)
2:12 (3)
12:56 (3)
37 (4)
13:14 (3)
18 (11)
13:14  Santeri Oikkonen
4   Alexander Barazenko
Nord West
42 (1)
3:29 (1)
2:47 (3)
8:33 (3)
5:04 (10)
10:37 (5)
2:04 (25)
12:42 (4)
2:05 (2)
13:23 (4)
41 (17)
13:40 (4)
17 (1)
13:39  Alexander Barazenko
5   Nikita Trifonov
Juventa
56 (12)
3:44 (4)
2:48 (4)
8:47 (6)
5:03 (8)
10:30 (4)
1:43 (5)
13:01 (5)
2:31 (11)
13:42 (5)
41 (17)
14:02 (5)
20 (36)
14:01  Nikita Trifonov
6   Tuomas Heikkilä
Mäntsälän Urheilijat
57 (15)
3:45 (5)
2:48 (4)
8:49 (7)
5:04 (10)
10:48 (6)
1:59 (20)
13:12 (6)
2:24 (5)
13:53 (6)
41 (17)
14:11 (6)
18 (11)
14:11  Tuomas Heikkilä
7   Janne Niskanen
Vehkalahden Veikot
1:05 (24)
4:09 (13)
3:04 (13)
9:17 (10)
5:08 (12)
11:09 (8)
1:52 (14)
13:41 (7)
2:32 (12)
14:22 (7)
41 (17)
14:41 (7)
19 (24)
14:40  Janne Niskanen
8   Mitri Tuomala
Suunta Jyväskylä
55 (11)
3:51 (9)
2:56 (8)
9:31 (13)
5:40 (20)
11:16 (11)
1:45 (10)
13:44 (8)
2:28 (9)
14:25 (8)
41 (17)
14:45 (8)
20 (36)
14:45  Mitri Tuomala
8   Valtteri Heikkinen
Vehkalahden Veikot
1:00 (20)
3:57 (10)
2:57 (9)
8:34 (5)
4:37 (3)
11:11 (9)
2:37 (58)
13:56 (9)
2:45 (22)
14:28 (9)
32 (1)
14:45 (8)
17 (1)
14:45  Valtteri Heikkinen
10   Niku Rintala
Teuvan Rivakka
1:21 (40)
4:24 (19)
3:03 (12)
9:59 (15)
5:35 (18)
11:42 (14)
1:43 (5)
14:00 (10)
2:18 (4)
14:40 (10)
40 (15)
14:59 (10)
19 (24)
14:57  Niku Rintala
11   Aaro Lampinen
Keravan Urheilijat
50 (2)
3:48 (7)
2:58 (10)
9:29 (12)
5:41 (21)
11:22 (12)
1:53 (15)
14:03 (11)
2:41 (18)
14:41 (11)
38 (7)
15:00 (11)
19 (24)
15:00  Aaro Lampinen
12   Samuli Natunen
Savon Suunta
1:53 (50)
4:55 (25)
3:02 (11)
9:44 (14)
4:49 (5)
11:28 (13)
1:44 (7)
14:12 (13)
2:44 (20)
14:51 (12)
39 (8)
15:12 (12)
21 (46)
15:12  Samuli Natunen
13   Antti Pasi
Kymin Suunnistajat
53 (9)
3:48 (7)
2:55 (7)
8:57 (8)
5:09 (13)
10:50 (7)
1:53 (15)
14:09 (12)
3:19 (46)
14:53 (13)
44 (31)
15:13 (13)
20 (36)
15:13  Antti Pasi
14   Matti Suutari
Vehkalahden Veikot
51 (4)
4:13 (16)
3:22 (20)
9:12 (9)
4:59 (7)
11:12 (10)
2:00 (21)
14:38 (14)
3:26 (51)
15:17 (14)
39 (8)
15:34 (14)
17 (1)
15:34  Matti Suutari
15   Kirill Gurlev
Sestrorets
58 (17)
4:20 (17)
3:22 (20)
10:17 (17)
5:57 (27)
12:12 (17)
1:55 (19)
14:55 (15)
2:43 (19)
15:34 (15)
39 (8)
15:55 (15)
21 (46)
15:54  Kirill Gurlev
16   Akseli Ruohola
MS Parma
50 (2)
3:34 (3)
2:44 (2)
10:56 (20)
7:22 (48)
12:35 (19)
1:39 (2)
14:59 (17)
2:24 (5)
15:40 (16)
41 (17)
15:58 (16)
18 (11)
15:57  Akseli Ruohola
17   Arttu Malmlund
Koovee
51 (4)
4:10 (14)
3:19 (19)
10:06 (16)
5:56 (26)
12:09 (16)
2:03 (24)
14:56 (16)
2:47 (25)
15:47 (17)
51 (54)
16:04 (17)
17 (1)
16:04  Arttu Malmlund
18   Juuso Lampinen
Navi
1:26 (43)
4:42 (22)
3:16 (18)
11:01 (21)
6:19 (35)
12:52 (20)
1:51 (13)
15:16 (18)
2:24 (5)
15:53 (18)
37 (4)
16:10 (18)
17 (1)
16:09  Juuso Lampinen
19   Riku Saksa
Teuvan Rivakka
1:01 (22)
4:12 (15)
3:11 (16)
9:22 (11)
5:10 (14)
12:08 (15)
2:46 (61)
15:25 (20)
3:17 (44)
16:07 (19)
42 (23)
16:25 (19)
18 (11)
16:24  Riku Saksa
20   Kiri Huhtanen
Tampereen Pyrintö
1:14 (38)
4:49 (24)
3:35 (26)
10:19 (18)
5:30 (15)
12:25 (18)
2:06 (26)
15:19 (19)
2:54 (27)
16:11 (20)
52 (58)
16:29 (20)
18 (11)
16:27  Kiri Huhtanen
21   Egor Annenkov
Vesta
1:06 (25)
5:52 (41)
4:46 (50)
11:30 (27)
5:38 (19)
13:14 (21)
1:44 (7)
15:54 (21)
2:40 (16)
16:36 (21)
42 (23)
16:54 (21)
18 (11)
16:54  Egor Annenkov
22   Samu Takanen
Vehkalahden Veikot
2:37 (57)
6:51 (49)
4:14 (42)
11:41 (28)
4:50 (6)
13:28 (25)
1:47 (11)
16:16 (23)
2:48 (26)
16:56 (22)
40 (15)
17:15 (22)
19 (24)
17:14  Samu Takanen
23   Kirill Pustovoyt
ABCSt-Pete
59 (18)
4:48 (23)
3:49 (33)
11:43 (29)
6:55 (43)
13:37 (28)
1:54 (17)
16:11 (22)
2:34 (13)
17:00 (23)
49 (46)
17:19 (23)
19 (24)
17:17  Kirill Pustovoyt
24   Tommi Hakuli
Keravan Urheilijat
59 (18)
4:33 (20)
3:34 (25)
10:52 (19)
6:19 (35)
13:20 (22)
2:28 (54)
16:17 (24)
2:57 (29)
17:04 (24)
47 (41)
17:25 (24)
21 (46)
17:25  Tommi Hakuli
25   Mikko Kemppi
Kangasala SK
1:00 (20)
5:35 (37)
4:35 (48)
11:21 (25)
5:46 (23)
13:32 (27)
2:11 (30)
16:32 (25)
3:00 (31)
17:22 (25)
50 (49)
17:41 (25)
19 (24)
17:40  Mikko Kemppi
26   Atte Nokka
Rasti 88
1:08 (28)
4:36 (21)
3:28 (23)
12:10 (32)
7:34 (50)
14:10 (30)
2:00 (21)
17:11 (26)
3:01 (32)
18:03 (26)
52 (58)
18:20 (26)
17 (1)
18:19  Atte Nokka
27   Niilo Ojanaho
Ounasvaaran Hiihtoseura
3:39 (63)
6:54 (50)
3:15 (17)
11:57 (30)
5:03 (8)
15:00 (34)
3:03 (64)
17:29 (27)
2:29 (10)
18:13 (27)
44 (31)
18:30 (27)
17 (1)
18:29  Niilo Ojanaho
28   Joona Nisula
Teuvan Rivakka
1:19 (39)
4:56 (26)
3:37 (28)
11:02 (22)
6:06 (31)
13:22 (23)
2:20 (46)
17:37 (28)
4:15 (62)
18:20 (28)
43 (25)
18:39 (28)
19 (24)
18:38  Joona Nisula
29   Evgeny Perevedentsev
Foton-Mosc
1:31 (44)
5:47 (40)
4:16 (43)
12:21 (35)
6:34 (39)
14:49 (33)
2:28 (54)
17:51 (30)
3:02 (33)
18:42 (29)
51 (54)
19:02 (29)
20 (36)
19:02  Evgeny Perevedentsev
30   Vladislav Vikhrov
Kirishi-La
1:08 (28)
4:59 (28)
3:51 (34)
11:06 (23)
6:07 (32)
13:22 (23)
2:16 (40)
17:48 (29)
4:26 (66)
18:45 (30)
57 (66)
19:10 (30)
25 (65)
19:10  Vladislav Vikhrov
31   Kasatkin Artem
Orienta-Ky
1:25 (42)
5:23 (35)
3:58 (37)
12:19 (34)
6:56 (44)
14:38 (31)
2:19 (44)
18:01 (31)
3:23 (48)
18:48 (31)
47 (41)
19:13 (31)
25 (65)
19:12  Kasatkin Artem
32   Eemeli Saukkonen
Pihkaniskat
1:03 (23)
6:24 (44)
5:21 (55)
12:41 (36)
6:17 (34)
15:09 (36)
2:28 (54)
18:11 (32)
3:02 (33)
19:01 (32)
50 (49)
19:20 (32)
19 (24)
19:19  Eemeli Saukkonen
33   Atte Reunanen
Tampereen Pyrintö
1:54 (51)
5:27 (36)
3:33 (24)
11:21 (25)
5:54 (25)
13:28 (25)
2:07 (28)
18:16 (33)
4:48 (70)
19:06 (33)
50 (49)
19:29 (33)
23 (59)
19:28  Atte Reunanen
34   Ville Launonen
Keravan Urheilijat
1:59 (52)
6:30 (46)
4:31 (46)
12:11 (33)
5:41 (21)
15:03 (35)
2:52 (63)
18:29 (34)
3:26 (51)
19:21 (35)
52 (58)
19:40 (34)
19 (24)
19:39  Ville Launonen
35   Rasmus Ekström
MS Parma
1:10 (33)
4:56 (26)
3:46 (32)
12:53 (37)
7:57 (51)
15:10 (38)
2:17 (42)
18:36 (35)
3:26 (51)
19:19 (34)
43 (25)
19:44 (35)
25 (65)
19:43  Rasmus Ekström
36   Alexander Knip
IF Femman
1:12 (37)
5:20 (33)
4:08 (40)
11:57 (30)
6:37 (40)
14:08 (29)
2:11 (30)
18:37 (36)
4:29 (68)
19:28 (36)
51 (54)
19:48 (36)
20 (36)
19:48  Alexander Knip
37   Antti Paasi
Tampereen Pyrintö
1:45 (47)
6:05 (42)
4:20 (44)
12:57 (38)
6:52 (41)
15:09 (36)
2:12 (32)
18:52 (37)
3:43 (56)
19:38 (37)
46 (36)
20:03 (37)
25 (65)
20:03  Antti Paasi
38   Egor Melnikov
SKRUMMosco
1:45 (47)
5:21 (34)
3:36 (27)
11:14 (24)
5:53 (24)
14:45 (32)
3:31 (69)
19:04 (38)
4:19 (64)
19:59 (38)
55 (64)
20:22 (38)
23 (59)
20:22  Egor Melnikov
39   Aatu Korja
Delta
1:42 (46)
6:11 (43)
4:29 (45)
14:09 (43)
7:58 (52)
16:26 (44)
2:17 (42)
19:24 (39)
2:58 (30)
20:15 (39)
51 (54)
20:33 (39)
18 (11)
20:33  Aatu Korja
40   Hugo Lervik
Solf IK
1:10 (33)
6:45 (48)
5:35 (57)
12:58 (39)
6:13 (33)
15:11 (39)
2:13 (37)
19:32 (41)
4:21 (65)
20:21 (42)
49 (46)
20:39 (41)
18 (11)
20:37  Hugo Lervik
40   Juho Lakanen
Perhon Kiri
1:33 (45)
5:15 (31)
3:42 (30)
14:52 (45)
9:37 (61)
16:59 (45)
2:07 (28)
19:37 (43)
2:38 (15)
20:20 (41)
43 (25)
20:38 (40)
18 (11)
20:37  Juho Lakanen
42   Alexander Khoroshavin
ABCSt-Pete
1:08 (28)
4:59 (28)
3:51 (34)
14:18 (44)
9:19 (60)
16:18 (43)
2:00 (21)
19:33 (42)
3:15 (42)
20:19 (40)
46 (36)
20:41 (42)
22 (55)
20:40  Alexander Khoroshavin
43   Vesa Lahtinen
Delta
1:11 (35)
6:26 (45)
5:15 (54)
13:40 (41)
7:14 (47)
16:07 (41)
2:27 (52)
19:31 (40)
3:24 (49)
20:28 (43)
57 (66)
20:46 (43)
18 (11)
20:46  Vesa Lahtinen
44   Juuso Järviö
Hämeenlinnan Suunnistajat
3:41 (65)
9:48 (59)
6:07 (60)
15:20 (48)
5:32 (17)
17:32 (47)
2:12 (32)
20:17 (44)
2:45 (22)
21:04 (44)
47 (41)
21:28 (44)
24 (62)
21:27  Juuso Järviö
45   Maxim Karpelson
NorthernWi
3:17 (60)
7:48 (53)
4:31 (46)
13:46 (42)
5:58 (28)
16:13 (42)
2:27 (52)
20:29 (45)
4:16 (63)
21:18 (45)
49 (46)
21:45 (45)
27 (70)
21:43  Maxim Karpelson
46   Dmitrii Kuharchuk
ABCSt-Pete
1:08 (28)
5:14 (30)
4:06 (38)
14:59 (46)
9:45 (62)
17:19 (46)
2:20 (46)
20:40 (46)
3:21 (47)
21:30 (46)
50 (49)
21:51 (46)
21 (46)
21:50  Dmitrii Kuharchuk
47   Hannes Stubb
IK Falken
52 (6)
4:01 (11)
3:09 (14)
16:26 (54)
12:25 (73)
18:10 (51)
1:44 (7)
20:47 (47)
2:37 (14)
21:32 (47)
45 (34)
21:52 (47)
20 (36)
21:51  Hannes Stubb
48   Andrey Varpahovskiy
ABCSt-Pete
3:30 (62)
8:29 (54)
4:59 (53)
15:22 (49)
6:53 (42)
17:48 (48)
2:26 (51)
20:59 (48)
3:11 (40)
21:45 (48)
46 (36)
22:09 (48)
24 (62)
22:08  Andrey Varpahovskiy
49   Lars Brunner
OLGKöllike
2:37 (57)
6:31 (47)
3:54 (36)
15:13 (47)
8:42 (57)
17:52 (49)
2:39 (59)
21:07 (49)
3:15 (42)
21:57 (50)
50 (49)
22:16 (50)
19 (24)
22:15  Lars Brunner
49   Vladislav Grachev
LytkarinoK
56 (12)
6:56 (51)
6:00 (59)
16:01 (53)
9:05 (59)
18:13 (52)
2:12 (32)
21:07 (49)
2:54 (27)
21:55 (49)
48 (45)
22:15 (49)
20 (36)
22:15  Vladislav Grachev
51   Mikhail Vikhrov
Kirishi-La
3:15 (59)
8:51 (55)
5:36 (58)
15:48 (52)
6:57 (45)
18:01 (50)
2:13 (37)
21:27 (51)
3:26 (51)
22:19 (51)
52 (58)
22:46 (51)
27 (70)
22:45  Mikhail Vikhrov
52   Hannes Holmback
IF Femman
56 (12)
4:20 (17)
3:24 (22)
15:29 (50)
11:09 (69)
18:42 (53)
3:13 (66)
21:47 (52)
3:05 (35)
22:32 (52)
45 (34)
22:51 (52)
19 (24)
22:50  Hannes Holmback
53   Aaro Haikonen
Ulvilan Ura
1:11 (35)
5:17 (32)
4:06 (38)
13:26 (40)
8:09 (53)
15:45 (40)
2:19 (44)
21:56 (53)
6:11 (73)
22:35 (53)
39 (8)
22:56 (53)
21 (46)
22:56  Aaro Haikonen
54   Dmitriy Gulchenko
SKRUMMosco
1:07 (27)
5:45 (38)
4:38 (49)
15:44 (51)
9:59 (65)
19:01 (54)
3:17 (68)
22:07 (54)
3:06 (37)
22:51 (54)
44 (31)
23:19 (54)
28 (73)
23:19  Dmitriy Gulchenko
55   Ville Kinnala
Turun Suunnistajat
4:36 (66)
11:07 (61)
6:31 (63)
17:33 (57)
6:26 (37)
19:45 (56)
2:12 (32)
22:53 (55)
3:08 (38)
23:32 (55)
39 (8)
23:50 (55)
18 (11)
23:50  Ville Kinnala
56   Iiro Kaitola
Rastiketut
1:08 (28)
11:27 (63)
10:19 (68)
17:31 (56)
6:04 (30)
20:07 (58)
2:36 (57)
23:18 (57)
3:11 (40)
24:01 (56)
43 (25)
24:19 (56)
18 (11)
24:19  Iiro Kaitola
57   Alvar Palmen
Espoon Suunta
2:02 (53)
5:46 (39)
3:44 (31)
17:01 (55)
11:15 (71)
19:47 (57)
2:46 (61)
23:12 (56)
3:25 (50)
24:10 (57)
58 (68)
24:30 (57)
20 (36)
24:29  Alvar Palmen
58   Topias Niemi
Helsingin Suunnistajat
2:28 (56)
11:38 (64)
9:10 (67)
19:01 (59)
7:23 (49)
21:07 (59)
2:06 (26)
23:52 (59)
2:45 (22)
24:31 (59)
39 (8)
24:48 (58)
17 (1)
24:48  Topias Niemi
59   Evgeny Rogov
Foton-Mosc
1:06 (25)
7:21 (52)
6:15 (61)
17:47 (58)
10:26 (66)
19:37 (55)
1:50 (12)
23:50 (58)
4:13 (61)
24:29 (58)
39 (8)
24:50 (59)
21 (46)
24:49  Evgeny Rogov
60   Ville Rehn
Lynx
4:40 (67)
13:23 (67)
8:43 (66)
19:26 (60)
6:03 (29)
21:20 (60)
1:54 (17)
24:04 (60)
2:44 (20)
24:47 (60)
43 (25)
25:07 (60)
20 (36)
25:05  Ville Rehn
61   Jeremias Joutsensaari
Kangasala SK
9:21 (73)
13:01 (66)
3:40 (29)
19:31 (61)
6:30 (38)
21:56 (61)
2:25 (50)
25:06 (61)
3:10 (39)
25:52 (61)
46 (36)
26:12 (61)
20 (36)
26:11  Jeremias Joutsensaari
62   Akseli Laatikainen
SK Vuoksi
7:10 (71)
12:00 (65)
4:50 (51)
20:09 (64)
8:09 (53)
22:50 (62)
2:41 (60)
27:02 (62)
4:12 (60)
27:54 (62)
52 (58)
28:15 (62)
21 (46)
28:15  Akseli Laatikainen
63   Kasper Ena
IK Falken
57 (15)
13:38 (68)
12:41 (71)
23:25 (68)
9:47 (63)
25:39 (67)
2:14 (39)
28:56 (64)
3:17 (44)
29:39 (63)
43 (25)
29:57 (63)
18 (11)
29:57  Kasper Ena
64   Alexey Kurochkin
NorthernWi
4:47 (68)
10:10 (60)
5:23 (56)
21:12 (65)
11:02 (68)
24:44 (65)
3:32 (70)
28:35 (63)
3:51 (57)
29:43 (64)
1:08 (74)
30:12 (64)
29 (75)
30:11  Alexey Kurochkin
65   Lauri Kaitola
Rastiketut
2:06 (54)
20:10 (72)
18:04 (74)
25:41 (70)
5:31 (16)
27:57 (70)
2:16 (40)
30:37 (67)
2:40 (16)
31:13 (65)
36 (3)
31:35 (65)
22 (55)
31:34  Lauri Kaitola
66   Smirnov Mihail
Orienta-Ky
1:47 (49)
9:28 (57)
7:41 (64)
21:24 (66)
11:56 (72)
25:30 (66)
4:06 (71)
30:26 (65)
4:56 (71)
31:29 (66)
1:03 (72)
31:51 (66)
22 (55)
31:51  Smirnov Mihail
67   Valerii Mihailov
ABCSt-Pete
1:21 (40)
9:35 (58)
8:14 (65)
20:03 (63)
10:28 (67)
23:19 (63)
3:16 (67)
30:31 (66)
7:12 (74)
31:37 (67)
1:06 (73)
32:05 (67)
28 (73)
32:05  Valerii Mihailov
68   Valera Kostetskiy
Nord West
2:24 (55)
8:52 (56)
6:28 (62)
21:37 (67)
12:45 (74)
26:08 (68)
4:31 (73)
30:43 (68)
4:35 (69)
31:58 (68)
1:15 (75)
32:19 (68)
21 (46)
32:18  Valera Kostetskiy
69   Alexander Garbuz
Olimp-Vidn
14:25 (75)
18:33 (71)
4:08 (40)
25:36 (69)
7:03 (46)
27:48 (69)
2:12 (32)
31:24 (69)
3:36 (55)
32:10 (69)
46 (36)
32:29 (69)
19 (24)
32:28  Alexander Garbuz
70   Timofey Durynin
Lytkarino
7:21 (72)
17:41 (70)
10:20 (69)
26:26 (72)
8:45 (58)
29:30 (71)
3:04 (65)
33:27 (70)
3:57 (59)
34:23 (70)
56 (65)
34:47 (70)
24 (62)
34:46  Timofey Durynin
71   Georgy Fadin
Foton-Mosc
9:36 (74)
20:26 (73)
10:50 (70)
28:41 (73)
8:15 (55)
31:04 (72)
2:23 (49)
34:09 (71)
3:05 (35)
34:56 (71)
47 (41)
35:17 (71)
21 (46)
35:15  Georgy Fadin
72   Konstantin Kurilov
NorthernWi
6:28 (70)
11:19 (62)
4:51 (52)
19:41 (62)
8:22 (56)
24:15 (64)
4:34 (74)
35:36 (72)
11:21 (75)
36:34 (72)
58 (68)
37:01 (72)
27 (70)
37:00  Konstantin Kurilov
73   Niko Kontinen
Navi
3:39 (63)
16:26 (69)
12:47 (72)
26:18 (71)
9:52 (64)
31:18 (73)
5:00 (75)
37:04 (73)
5:46 (72)
38:04 (73)
1:00 (70)
38:27 (73)
23 (59)
38:26  Niko Kontinen
74   Vladimir Shefov
Sestrorets
3:21 (61)
24:46 (75)
21:25 (75)
35:59 (74)
11:13 (70)
40:05 (74)
4:06 (71)
43:57 (74)
3:52 (58)
44:58 (74)
1:01 (71)
45:24 (74)
26 (69)
45:24  Vladimir Shefov
75   Anatoliy Yenalskiy
LytkarinoK
5:56 (69)
21:45 (74)
15:49 (73)
45:55 (75)
24:10 (75)
48:15 (75)
2:20 (46)
52:43 (75)
4:28 (67)
53:36 (75)
53 (63)
53:58 (75)
22 (55)
53:56  Anatoliy Yenalskiy
   Urho Vepsäläinen
Espoon Akilles
-
7:10
-
14:24
7:14
16:51
2:27
21:17
4:26
22:13
56
22:31
18
disk  Urho Vepsäläinen
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English