MERIDA MTB Finlandia 22.8.2010

KILPA

Smart Follow

        Starttid Mellantid
35,0 km
Mål
70,0 km
 
1.   Jukka Vastaranta Tampereen Pyörä-Union    12:00:00   1:23:58 (1)  2:49:18  
2.   Kimmo Kananen TWD-Länken    12:00:00   1:25:59 (2)  2:55:55  
3.   Mikko Vastaranta Velo8    12:00:00   1:30:39 (4)  3:07:11  
4.   Pasi Willman TAINIONKOSKEN TÄHTI    12:00:00   1:30:40 (5)  3:08:13  
5.   Mauri Viitamaa Kaupin Kanuunat    12:00:00   1:32:18 (9)  3:08:53  
6.   Jukka Heinikainen TWD-Länken    12:00:00   1:30:38 (3)  3:10:28  
7.   Tommi Tuikka CC Picaro    12:00:00   1:32:19 (10)  3:11:30  
8.   Antti Kuitto Team Skins    12:00:00   1:30:54 (6)  3:12:37  
9.   Paavo Hiltunen Velo8    12:00:00   1:33:31 (13)  3:13:19  
10.   Antti Tallinen Kouvolan pyöräilijät    12:00:00   1:33:51 (14)  3:13:49  
11.   Samuel Halme Velo8    12:00:00   1:31:29 (7)  3:15:39  
12.   Mikko Korpinen PPP-97    12:00:00   1:32:52 (11)  3:16:20  
13.   Sauli Pihamaa Sysmän Sisu    12:00:00   1:33:18 (12)  3:16:21  
14.   Ville Toivonen Taipalsaaren Veikot    12:00:00   1:34:52 (15)  3:17:50  
15.   Perttu Turku CycleCenter CT    12:00:00   1:31:53 (8)  3:18:54  
16.   Samuli Visuri Nokia MTB    12:00:00   1:35:56 (19)  3:20:25  
17.   Jyri Paavola Ikaalisten Nouseva-Voima    12:00:00   1:38:18 (24)  3:20:47  
18.   Jukka-Pekka Kunnari Pellon Ponsi    12:00:00   1:34:52 (15)  3:21:05  
19.   Ari Kansikas Tampereen Pyörä-Union    12:00:00   1:37:13 (22)  3:21:29  
20.   Timo Mustikkamaa Kaupin Kanuunat    12:00:00   1:38:38 (29)  3:22:15  
21.   Tarmo Tarlap Porter Racing Club    12:00:00   1:36:12 (20)  3:23:06  
22.   Perttu Pärssinen Kaupin Kanuunat    12:00:00   1:36:30 (21)  3:23:22  
23.   Kristian Nihtilä --    12:00:00      3:23:23  
24.   Christian Ellinger Cycle Club Helsinki    12:00:00   1:38:26 (26)  3:23:40  
25.   Jukka-Pekka Santala KOIVISTON ISKU    12:00:00   1:38:34 (28)  3:23:56  
26.   Margus Hallik Länsi-Uudenmaan Suunnistajat    12:00:00   1:38:33 (27)  3:24:48  
27.   Sami Tyynelä TWD    12:00:00   1:35:55 (18)  3:24:50  
28.   Matti Lehikoinen TVC / Team CRC-Intense    12:00:00   1:35:32 (17)  3:24:51  
29.   Niko Vironen TWD    12:00:00   1:39:33 (33)  3:25:27  
30.   Toni Lehtimäki Tampereen Pyörä-Union    12:00:00   1:38:25 (25)  3:25:45  
31.   Jukka Isotalo Kaupin Kanuunat    12:00:00   1:37:52 (23)  3:26:40  
32.   Rauno Kokkonen TCC    12:00:00   1:40:00 (34)  3:28:55  
33.   Jussi Kanerva ORIMATTILAN TOIVE    12:00:00   1:42:04 (37)  3:29:33  
34.   Pauli Uitto Kouvolan pyöräilijät    12:00:00   1:40:24 (36)  3:30:59  
35.   Mikko Pöysä PLC-TEC    12:00:00   1:43:13 (41)  3:32:00  
35.   Henrik Moilanen PLC-TEC    12:00:00   1:43:14 (42)  3:32:00  
35.   Mikko Tuoriniemi PLC-TEC    12:00:00   1:43:15 (43)  3:32:00  
38.   Jarkko Honkio Helsinki    12:00:00   1:42:58 (39)  3:32:05  
39.   Janek Järva Porter Racing Club    12:00:00   1:38:57 (30)  3:36:00  
40.   Heikki Repola Teamdown    12:00:00   1:44:01 (45)  3:37:21  
41.   Ari Mikkonen Joensuun Pyöräilijät    12:00:00   1:40:06 (35)  3:37:25  
42.   Harri Laaksonen bikefly team    12:00:00   1:39:22 (32)  3:37:45  
43.   Jaakko Toppari Wasa Velocity    12:00:00   1:43:12 (40)  3:37:48  
44.   Mikko Kupiainen Helsinki    12:00:00   1:46:58 (50)  3:37:55  
45.   Marek Pani Pyorahuolto.com    12:00:00   1:42:43 (38)  3:38:41  
46.   Tuomas Laine Hämeenlinnan Tarmo    12:00:00   1:39:06 (31)  3:39:17  
47.   Ossi Salokannel Royal Cycling Team    12:00:00   1:47:43 (53)  3:40:10  
48.   Riku Vaahtera Hi5Racing    12:00:00   1:43:54 (44)  3:40:49  
49.   Kari Liimatainen Kouvola    12:00:00   1:47:31 (51)  3:41:27  
50.   Anssi Rinne IK-32    12:00:00   1:44:06 (46)  3:42:13  
51.   Sonja Kallio Tawast Cycling Club    12:00:00   1:46:13 (49)  3:43:17  
52.   Jere Keskiaho Korson Kaiku    12:00:00   1:48:24 (55)  3:45:53  
52.   Santeri Jokinen Kouvolan pyöräilijät    12:00:00   1:46:04 (48)  3:45:53  
54.   Joel Jokinen Triathlonteam 226    12:00:00   1:48:26 (57)  3:46:29  
55.   Lauri Lepalaan Porter Racing Club    12:00:00   1:51:49 (64)  3:47:02  
56.   Pekka Hämäläinen Vastapaine    12:00:00   1:48:19 (54)  3:51:10  
57.   Jouni Kemppi Sammatin Dynamo    12:00:00   1:50:07 (59)  3:51:19  
58.   Erik Tammsoo Porter Racing Club    12:00:00   1:44:50 (47)  3:51:39  
59.   Micael Heino Korson Kaiku    12:00:00   1:52:29 (67)  3:51:56  
60.   Vesa Kandell     12:00:00   1:47:40 (52)  3:52:54  
61.   Rauli Saarinen ORIMATTILAN TOIVE    12:00:00   1:50:08 (60)  3:53:32  
62.   Marko Saarikoski Seinäjoki    12:00:00   1:51:00 (62)  3:54:40  
63.   Arto Sormunen Sammatin Dynamo    12:00:00   1:50:11 (61)  3:54:42  
64.   Lauri Siukola Hyvinkään Pyöräilijät    12:00:00   1:48:45 (58)  3:54:57  
65.   Jani Lahti PLUSARK    12:00:00   1:53:24 (69)  3:55:35  
66.   Lasse Rinne Espoo    12:00:00   1:52:26 (66)  3:56:55  
67.   Kuisma Holstikko --    12:00:00   1:48:25 (56)  3:57:09  
68.   Arto Vartiainen MTB Järvenpää    12:00:00   1:53:30 (70)  3:57:11  
69.   Matti Rintakangas Vaasa    12:00:00   1:55:07 (76)  3:57:24  
70.   Antti Joutjärvi Kouvola    12:00:00   1:55:51 (79)  3:57:42  
71.   Toni Vainikainen     12:00:00   1:57:07 (85)  3:57:49  
72.   Mika Liimatainen Kouvola    12:00:00   1:52:20 (65)  3:57:59  
73.   Samppa Ahmaniemi Metso MTB    12:00:00   1:56:03 (81)  3:58:18  
74.   Ville Klemettinen MNT    12:00:00   1:54:00 (73)  3:58:20  
75.   Juuso Lymy Porin Slalomseura    12:00:00   1:54:03 (74)  3:58:30  
76.   Tuukka Linnas Klupi JuMiTu    12:00:00   1:55:50 (78)  3:59:37  
77.   Jarkko Koponen Varkaus    12:00:00   1:51:17 (63)  3:59:45  
78.   Jarno Petteri Nieminen Team välikuolema    12:00:00   1:53:59 (72)  4:00:01  
79.   Guido Salumäe Porter Racing Club    12:00:00   1:53:22 (68)  4:02:05  
80.   Luis Fraile ei seuraa    12:00:00   1:54:33 (75)  4:03:56  
81.   Erkki Sirkka Cycle Club Helsinki    12:00:00   1:56:01 (80)  4:04:53  
82.   Jaakko Nurmi     12:00:00   1:57:56 (86)  4:05:02  
83.   Jouni Kattilakoski JYPS    12:00:00   1:56:26 (84)  4:06:26  
84.   Tuomas Ronkainen Oulu Triathlon & Cycling    12:00:00   1:56:05 (82)  4:06:31  
85.   Petteri Pyrrö Kaupin Kanuunat    12:00:00   2:01:22 (96)  4:07:55  
86.   Sami Myyrä Tiirismaan Tiisselit    12:00:00   1:56:17 (83)  4:08:16  
87.   Kuittinen Petteri MTB Järvenpää    12:00:00   1:55:30 (77)  4:09:28  
88.   Simo Kalatie United Bikers    12:00:00   1:57:57 (87)  4:10:35  
89.   Noora Kanerva Triathlon Stadi    12:00:00   2:01:37 (97)  4:10:45  
90.   Andrus Konga Porter Racing Club    12:00:00   1:59:16 (90)  4:11:10  
91.   Vesa Uusitalo Team välikuolema    12:00:00   1:53:57 (71)  4:11:24  
92.   Jussi Laine SKI BIKE TEAM    12:00:00   2:00:00 (92)  4:12:32  
93.   Erno Suominen Team Slow    12:00:00   1:59:58 (91)  4:14:38  
94.   Mika Saario Team Trek Finland    12:00:00   2:02:00 (99)  4:15:33  
94.   Aaltonen Riku Team Trek Finland    12:00:00   2:01:55 (98)  4:15:33  
96.   Risto Metso Daft Pricks    12:00:00   2:00:30 (95)  4:16:06  
97.   Salomon Nelimarkka Muu seura    12:00:00   2:02:57 (100)  4:22:06  
98.   Ossi Taavitsainen Rantasalmi    12:00:00   2:00:19 (94)  4:22:13  
99.   Heikki Mörsky Espoo    12:00:00   1:58:26 (89)  4:22:23  
100.   Jussi Pajala --    12:00:00   2:05:48 (106)  4:23:22  
101.   Mikko Jaakonsaari Klupi JuMiTu    12:00:00   2:03:07 (101)  4:24:47  
102.   Ismo Heikkinen SKI BIKE TEAM    12:00:00   2:00:13 (93)  4:25:48  
103.   Mikko Alajoki --    12:00:00   1:58:06 (88)  4:26:09  
104.   Mari Kupiainen Helsinki    12:00:00   2:05:44 (105)  4:27:15  
105.   Tero Koponen Kouvola    12:00:00   2:06:23 (108)  4:28:47  
106.   Marko Tuominen --    12:00:00   2:06:20 (107)  4:29:53  
107.   Michael Richnau Nokia MTB    12:00:00   2:05:25 (104)  4:33:07  
108.   Harri Saarinen ORIMATTILAN TOIVE    12:00:00   2:03:25 (102)  4:35:53  
109.   Seppo Kekola SPP-56    12:00:00   2:14:54 (116)  4:40:48  
110.   Ville Korhonen MTBCF    12:00:00   2:05:11 (103)  4:43:14  
111.   Timo Marttinen Pyöräilyseura Zeus    12:00:00   2:31:02 (120)  4:45:14  
112.   Tommi Terävä Muu seura    12:00:00   2:13:05 (112)  4:47:45  
112.   Harri Aalto UPM RFID    12:00:00   2:13:22 (113)  4:47:45  
114.   Tatu Starast Lahden Gentai    12:00:00   2:13:52 (114)  4:48:25  
115.   Salo Jarno Kuntosumppu Rauma    12:00:00   2:12:34 (111)  4:51:56  
116.   Miska Pentti Kuntosumppu Rauma    12:00:00   2:12:32 (110)  4:52:07  
117.   Toni Lund Team Lund    12:00:00   2:17:28 (117)  4:52:43  
118.   Joose Filppula Joensuun Pyöräilijät    12:00:00   2:22:03 (118)  4:58:24  
119.   Markku Filppula Joensuun Pyöräilijät    12:00:00   2:22:11 (119)  4:58:28  
120.   Veli-Pekka Eskeli Holilo BCK    12:00:00   2:14:52 (115)  5:03:08  
121.   Jorma Tonteri Helsinki    12:00:00   2:12:17 (109)  5:03:09  
122.   Vesa Lehtonen Puuppolarules    12:00:00   2:32:22 (121)  5:31:16  
122.   Timo Härmälä PuuppolaRu    12:00:00   2:32:38 (122)  5:31:16  
124.   Tommi Koivistoinen Studio25    12:00:00   2:41:49 (123)  6:04:29  
   188 Vacant     12:00:00      ej startad  
   187 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Anders Bäckman TWD-Länken    12:00:00      ej startad  
   186 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Pekka Määttänen Cycling El Burro    12:00:00      ej startad  
   189 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Timo Varjoniemi Cycling Club Helsinki    12:00:00      ej startad  
   Petteri Ijäs --    12:00:00      ej startad  
   Timo Kalliomäki KOIVISTON ISKU    12:00:00      ej startad  
   181 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Jari Kaarakainen Forte Sport    12:00:00      ej startad  
   182 Vacant     12:00:00      ej startad  
   190 Vacant     12:00:00      ej startad  
   183 Vacant     12:00:00      ej startad  
   185 Vacant     12:00:00      ej startad  
   178 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Antti Liikonen ORIMATTILAN TOIVE    12:00:00      ej startad  
   Hannu Mahlberg Cycling El Burro    12:00:00      ej startad  
   Jyrki Mustonen Kuopion Pyöräilyseura    12:00:00      ej startad  
   175 Vacant     12:00:00      ej startad  
   176 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Kalle Kauppinen Forte Sport    12:00:00      ej startad  
   177 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Timo Mustonen Kuopion Pyöräilyseura    12:00:00      ej startad  
   Tapani Koskinen Viimeiset pirkkalaiset    12:00:00      ej startad  
   171 Vacant     12:00:00      ej startad  
   170 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Risto Parviainen Muu seura    12:00:00      ej startad  
   172 Vacant     12:00:00      ej startad  
   174 Vacant     12:00:00      ej startad  
   173 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Ari Tölli Korson Kaiku    12:00:00      ej startad  
   Teemu Hiltunen ---    12:00:00      bröt  
   Juha Väyliö --    12:00:00      bröt  
   Jarkko Turtiainen Muu seura    12:00:00      bröt  
   Jaakko Sorvisto CC Picaro    12:00:00      bröt  
   Per-Gustav Wickström IF Sibbo-Vargarna    12:00:00      bröt  
   Panu Vainio Cycling Club Helsinki    12:00:00      bröt  
   Mika Koivisto --    12:00:00      bröt  
   Olli Kuhanen Muu seura    12:00:00      bröt  
   Ari Sarja --    12:00:00      bröt  
   Markku Koljonen Kuopion Pyöräilyseura    12:00:00      bröt  
   Arja Nuolioja Puuppolarules    12:00:00      bröt  
   Ari Paajanen --    12:00:00      bröt  
   Kimmo Ovaska PK Team    12:00:00      bröt  
   Jari Laitinen ORIMATTILAN TOIVE    12:00:00      bröt  
   Jari Lehikoinen Team Kyytijannut    12:00:00      bröt  
   Tuomo Lehtovaara --    12:00:00      bröt  
   Lasse Keskitalo United Bikers    12:00:00      bröt  
   Ville Kantola Ericsson    12:00:00      bröt  
   Mikko Partanen CKCY    12:00:00      bröt  
   Henri Järvinen Kaupin Kanuunat    12:00:00      bröt  
   Kalle Toroska Seinäjoki    12:00:00      bröt  
   184 Vacant     12:00:00      ej startad  
   180 Vacant     12:00:00      ej startad  
   179 Vacant     12:00:00      ej startad  
   Pasi Pyykkönen Kaupin Kanuunat    12:00:00      bröt  
   Samuli Tuominen HHCMB/ORBEA    12:00:00      bröt  
   Ilkka Hakala Kaupin Kanuunat    12:00:00      bröt  
   Kari Henttonen MTBCF    12:00:00      bröt  
   Tonis Erm Länsi-Uudenmaan Suunnistajat    12:00:00      bröt  
   Peter Englund Team Trek Finland    12:00:00      bröt  
   Johan Bäckman Ok Orient    12:00:00      bröt  
   Petteri Ellilä PK Team    12:00:00      bröt  
   Harri Kekola SPP-56    12:00:00      ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English