Nuorten Jukola 18.8.2012, Vehma

Ställningen i budkavle 1. etapp Växling 4,3 km

1FINTuusulan Voima-Veikot (22)25:46Raitanen Topi25:46
2FINLynx (35)+29Heikkilä Ollipekka26:15
3SWEStora Tuna OK (75)+38Eriksson Jonas26:24
4FINSK Vuoksi (13)+43Salopelto Atso26:29
5FINSK Pohjantähti (9)+1:39Schroderus Samuli27:25
6FINOunasvaaran Hiihtoseura (7)+1:40Rahkola Mikko27:26
7FINIF Femman (40)+2:27Jern Jonas28:13
8FINKouvolan Suunnistajat (28)+2:30Irtola Miika28:16
9FINMS Parma (12)+2:46Heinonen Eero28:32
10FINSuunta Jyväskylä (19)+3:14Tuomala Miro29:00
11FINMäntsälän Urheilijat (14)+3:15Heikkilä Tuomas29:01
12SWETullinge SK 2 (144)+3:22Skog Olle29:08
13SWESödertälje Nykvarn Orienter (73)+3:26Sjöblom Jesper29:12
14FINLappeen Riento Y (60)+3:38Saikko Antti29:24
15FINSuunta Jyväskylä 2 (49)+3:45Jurvakainen Atte29:31
16FINPudasjärven Urheilijat (97)+3:47Härkönen Taneli29:33
17FINKoovee (4)+3:49Laitinen Justus29:35
18SWESnättringe SK (85)+3:49Nilsson Martin29:35
19FINDelta (5)+3:54Puputti Tuomas29:40
20FINHelsingin Suunnistajat (2)+3:56Hietaoja Atte29:42
21FINDelta 2 (30)+3:56Tulonen Benjamin29:42
22FINIisalmen Visa (107)+3:58Rissanen Jiri-Pekka29:44
23FINRastivarsat 2 (79)+4:04Liikkanen Olli29:50
24FINOK Orient (24)+4:09Linnaila Casper29:55
25FINValkeakosken Haka (71)+4:24Aho Aaro30:10
26SWEStora Tuna OK - Domnarvet Y 3 (160)+4:29Persson Fredrik30:15
27FINHämeenlinnan Suunnistajat (10)+5:04Kommio Jere30:50
28FINHelsingin Suunnistajat 2 (8)+5:05Salmenkylä Anton30:51
29FINOK77 (125)+5:05 af Hällström Fabian30:51
30RUSKuzmolovo 110 (31)+5:07Tiulenev Mikhail30:53
31FINKangasala SK (15)+5:09Ternola Panu30:55
32FINRajamäen Rykmentti (45)+5:22Minkkinen Tomi31:08
33FINPellon Ponsi (38)+5:24vuopio heikki31:10
34FINLahden Suunnistajat -37 Y (23)+5:25Kirvesmies Lotta31:11
35SWETullinge SK 3 (159)+5:26Envall Jonathan31:12
36FINRasti-Lukko (33)+5:37Mattila Lauri31:23
37SWEOK Ravinen (80)+5:39Pegestam Ebba31:25
38FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (46)+5:45Bergman Markku31:31
39FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (64)+5:54Elovaara Juho31:40
40FINHiisirasti (44)+5:56Huila Joona31:42
41FINMS Parma 2 (37)+6:00Lapila Eero31:46
42FINKoovee 2 (62)+6:04Valkamo Severi31:50
43FINRastikarhut (57)+6:10Willman Hermanni31:56
44RUSNord West Y (6)+6:13Fedorov Vitaliy31:59
45FINHelsingin Suunnistajat 3 (67)+6:23Kulagin Artur32:09
46SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (158)+6:26Kleijn Tyra32:12
47FINSuomusjärven Sisu - SomEs Y 2 (168)+6:41Lindberg Mikko32:27
48FINLapuan Virkiä (68)+6:44Herttua Matti32:30
49FINKuopion Suunnistajat (27)+6:46Sopo Aleksi32:32
50FINNavi (11)+6:49Sihvonen Anton32:35
51FINKaustisen Pohjan-Veikot - Y (96)+6:50Kivelä Joonatan32:36
52FINTampereen Pyrintö 2 (26)+6:56Mustonen Pyry32:42
53FINKymin Suunnistajat (56)+6:58Lavikainen Lauri32:44
54FINOK Botnia (70)+7:00Hansen Linus32:46
55SWEStora Tuna OK 2 (142)+7:02Alexandersson Nils32:48
56FINRastivarsat (16)+7:17Tervala Miska33:03
57FINSuomusjärven Sisu (53)+7:18Kerkola Nico33:04
58FINLuumäen Rasti (131)+7:31Ovaska Janne33:17
59FINKouvolan Suunnistajat 3 (165)+7:35Pylvänäinen Samu33:21
60FINOK Raseborg (65)+7:36Rehn Dennis33:22
61FINAlatornion Pirkat (122)+7:38Holopainen Mauri33:24
62FINLounais-Hämeen Rasti Y (61)+7:45Jalli Eero33:31
63FINMäntsälän Urheilijat 2 (82)+7:45Niskanen Tuomo33:31
64FINKankaanpään Suunnistajat (102)+7:48Tuominen Juho33:34
65FINTampereen Pyrintö 4 (78)+7:50Järvinen Ossi33:36
66FINAsikkalan Raikas - Päijät Y (66)+7:57Kauppinen Jussi33:43
67FINKokkolan Suunnistajat Y (58)+8:03Koivumäki Lauri33:49
68FINVehkalahden Veikot (29)+8:04Takanen Samu33:50
69FINPihkaniskat - Pihkaniskat Y (25)+8:37Sorsa Aleksi34:23
70FINSK Pohjantähti 2 (50)+8:47Pernu Jere34:33
71FINKangasala SK 2 (17)+8:57Kemppi Mikko34:43
72FINPaimion Rasti (48)+8:59Arola Matias34:45
73FINRasti-Jussit (54)+9:01Koskela Sakari34:47
74FINAngelniemen Ankkuri 2 (81)+9:03Siltanen Simo34:49
75FINSolf IK - IF Femman Y (118)+9:06Snickars Kaj34:52
76FINAngelniemen Ankkuri (18)+9:09Kirmula Joona34:55
77FINEspoon Suunta (20)+9:17Ikäheimo Ilmari35:03
78FINRastivarsat 3 (76)+9:18Nieminen Verneri35:04
79FINKouvolan Suunnistajat 2 (63)+9:48Heikkilä Niklas35:34
80FINIF Sibbo-Vargarna 2 (137)+9:55Wedberg Richard35:41
81FINTampereen Pyrintö 3 (36)+10:02Mustajoki Taavi35:48
82FINKymin Suunnistajat Y 2 (150)+10:07Väyrynen Antti35:53
83FINIsot Hipot (89)+10:13Ilomäki Mika35:59
84NORHeming Orientering (86)+10:29Astrup Arnesen Ulrik36:15
85FINHyvinkään Rasti (98)+10:36Kivinen Vinsci36:22
86FINIF Sibbo-Vargarna (77)+10:53Pasanen Henri36:39
87FINTampereen Pyrintö (1)+10:54Mustonen Vili36:40
88FINOK77 2 (156)+11:02Ray Jonathan36:48
89FINNavi 2 (21)+11:13Laitinen Alisa36:59
90FINUlvilan Ura (32)+11:17Nissinen Ville37:03
91FINSuunta Jyväskylä 3 (148)+12:42Hannunen Otto38:28
92FINHelsingin Suunnistajat 4 (55)+12:45Malmi Joona38:31
93FINTurun Suunnistajat 3 (124)+12:49Viberg Pyry38:35
94FINVaasan Suunnistajat (52)+12:50Mellberg Sonja38:36
95FINTampereen Pyrintö 6 (120)+12:50Korhonen Miikka38:36
96FINKangasala SK 4 (92)+12:54Kontio Kimmo38:40
97FINIkaalisten Nouseva-Voima Y (95)+13:07Pohjonen Anri38:53
98FINRastivarsat 4 (163)+13:43Larjanne Juho39:29
99FINEspoon Suunta 2 (106)+13:52Lehikoinen Elias39:38
100FINKokkolan Suunnistajat 2 (126)+13:53Kattilakoski Sami39:39
101FINKuopion Suunnistajat Y 3 (149)+13:59Natunen Samuli39:45
102FINTampereen Pyrintö 5 (109)+14:12Huhtanen Kiri39:58
103FINIK Kronan - IK Falken Y (69)+14:16Strandvall Alexandra40:02
104FINLapuan Virkiä 2 (104)+14:36Hakala Matias40:22
105FINLänsi-Lavian Loiske (91)+14:40Riitaoja Emilia40:26
106FINLynx 2 (88)+15:15Mäntylä Konsta41:01
107FINMS Parma 3 (119)+15:15Parjanen Joona41:01
108FINKyrös-Rasti (108)+15:17Mattila Aleksi41:03
109FINEspoon Suunta 3 (151)+15:23Heinaro Lauri41:09
110FINRastikarhut 2 (152)+15:24Lohikoski Roope41:10
111FINNavi 3 (72)+15:33Kanerva Santeri41:19
112FINHyvinkään Rasti 2 (136)+15:37Hölttä Santeri41:23
113FINKuopion Suunnistajat Y 4 (132)+15:42Rantoja Jarkko41:28
114FINRajamäen Rykmentti 2 (105)+15:45Laajaniemi Lauri41:31
115FINPargas IF (129)+15:49Cederberg Ida-Marie41:35
116FINSK Pohjantähti Y 3 (123)+16:28Kurula Johannes42:14
117FINKangasala SK 3 (42)+16:32Piippo Eveliina42:18
118FINRasti-Lukko Y 2 (100)+16:59Annila Veikka42:45
119FINEspoon Akilles (110)+17:03Uusitalo Tuomas42:49
120FINTurun Suunnistajat 2 (47)+17:11Antikainen Inna42:57
121FINVehkalahden Veikot 3 (103)+17:59Kuusimaa Akseli43:45
122FINPohjankyrön Rasti (87)+18:00Saari Jani43:46
123FINRastiketut (93)+18:01Kaitola Iina43:47
124FINTurun Suunnistajat (34)+18:02Kinnala Venla43:48
125FINDelta 3 (84)+18:05Hyvönen Waltteri43:51
126FINLahden Suunnistajat -37 Y 2 (128)+18:16Kemppainen Matti44:02
127FINLynx 3 (157)+18:29Sarparanta Jonas44:15
128FINIF Sibbo-Vargarna 3 (138)+18:38Järvinen Maximilian44:24
129SWESnättringe SK 2 (146)+18:51Kallhauge Jonas44:37
130FINKeuruun Kisailijat (51)+19:37Mörsky Matti45:23
131FINHelsingin Suunnistajat 5 (145)+19:45Mustonen Teemu45:31
132FINVakka-Rasti (121)+19:59Ruusuvuori Roope45:45
133FINKalevan Rasti (43)+20:02Hietanen Matti45:48
134FINNavi Y 4 (130)+20:07Mesiäinen Jaakko45:53
135FINKoovee 3 (112)+20:11Konttila Eemi45:57
136FINRasti-Nokia (117)+20:15Tähtinen Tiina46:01
137FINIkaalisten Nouseva-Voima Y 2 (166)+20:19Luomajärvi Aatu46:05
138FINEspoon Suunta 4 (147)+20:20Munck Sakari46:06
139FINKoovee 4 (135)+20:21Westerlund Otso46:07
140FINVehkalahden Veikot 2 (74)+22:28Niskanen Janne48:14
141FINKuopion Suunnistajat 2 (41)+22:30Laukkanen Anton48:16
142FINIF Minken (127)+23:24Granlund Jonas49:10
143FINHauhon Sisu - Hauhon Sisu Y (170)+23:47Hiiri Lassi49:33
144FINTurun Suunnistajat Y 4 (134)+23:48Nissi Riku49:34
145FINOK Orient 2 (116)+23:52Varjolaakso Ville49:38
146FINMäntsälän Urheilijat 3 (115)+23:55Antikainen Pinja49:41
147FINVesaisen Pojat (164)+24:27Holappa Joona50:13
148FINVaasan Suunnistajat 2 (111)+24:39Ahola Veera50:25
149FINHaukiputaan Heitto (113)+25:08Hakala Hanna50:54
150FINKajaanin Suunnistajat (3)+25:46Haikola Maaria51:32
151FINOK Botnia - KoS - Brahe Y 2 (143)+26:44Rönnqvist Fanny52:30
152FINKyrös-Rasti Y 2 (140)+28:17Arkkila Antti54:03
153FINJämsän Retki-Veikot (99)+28:53Heinjoki Petra54:39
154FINLoimaan Jankko (90)+28:55Korpela Arttu54:41
155FINRasti-Jussit Y 2 (153)+29:05Hauhia Ilari54:51
156FINTampereen Pyrintö 7 (139)+29:22Saarnijoki Miska55:08
157FINKeravan Urheilijat - KeUT Y (94)+33:37Lamberg Benjamin59:23
158FINTuusulan Voima-Veikot 2 (39)+34:19Gustafsson Kristoffer1:00:05
159FINTampereen Pyrintö 8 (167)+34:21Paasi Antti1:00:07
160FINValkeakosken Haka - Tampe Y 2 (133)+34:51Aaltio Viktor1:00:37
161FINVaasan Suunnistajat Y 3 (154)+35:20Antikainen Emma1:01:06
162FINPargas IF - 2 PIF SV Y 2 (155)+37:33Enlund Alexander1:03:19
163FINRasti 88 Y (169)+42:20Mäki Juho1:08:06
164FINKalevan Rasti 2 (114)+49:54Hummelholm Petka1:15:40
165FINLounais-Hämeen Rasti 2 (161)+55:30Rokka Matias1:21:16
166FINSuunnistuspankki Y (171)+1:02:27Rantoja Jarkko1:28:13
167FINKalvolan Keihäs (101)+1:09:12Johansson Väinö1:34:58
FINHelsingin Suunnistajat 6 (141)diskSaranen Daniel(45:38)
SWETullinge SK (83)diskAndersson Olle(29:43)
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English