Nuorten Jukola 18.8.2012, Vehma

Ställningen i budkavle 1. etapp mellantid 2,7 km

1FINTuusulan Voima-Veikot (22)18:16Raitanen Topi18:16
2FINLynx (35)+33Heikkilä Ollipekka18:49
3FINSK Pohjantähti (9)+34Schroderus Samuli18:50
4FINSK Vuoksi (13)+34Salopelto Atso18:50
5FINOunasvaaran Hiihtoseura (7)+35Rahkola Mikko18:51
6FINKouvolan Suunnistajat (28)+35Irtola Miika18:51
7SWEStora Tuna OK (75)+39Eriksson Jonas18:55
8FINKoovee (4)+1:29Laitinen Justus19:45
9FINIF Femman (40)+1:33Jern Jonas19:49
10FINMäntsälän Urheilijat (14)+1:35Heikkilä Tuomas19:51
11SWESödertälje Nykvarn Orienter (73)+1:39Sjöblom Jesper19:55
12FINSuunta Jyväskylä (19)+1:43Tuomala Miro19:59
13FINPudasjärven Urheilijat (97)+1:57Härkönen Taneli20:13
14FINHelsingin Suunnistajat (2)+2:02Hietaoja Atte20:18
15FINIisalmen Visa (107)+2:05Rissanen Jiri-Pekka20:21
16FINKuopion Suunnistajat (27)+2:07Sopo Aleksi20:23
17FINRastivarsat 2 (79)+2:08Liikkanen Olli20:24
18FINDelta (5)+2:11Puputti Tuomas20:27
19SWETullinge SK 2 (144)+2:11Skog Olle20:27
20FINKymin Suunnistajat (56)+2:24Lavikainen Lauri20:40
21FINDelta 2 (30)+2:27Tulonen Benjamin20:43
22FINSuunta Jyväskylä 2 (49)+2:31Jurvakainen Atte20:47
23FINRajamäen Rykmentti (45)+2:32Minkkinen Tomi20:48
24FINHelsingin Suunnistajat 2 (8)+2:33Salmenkylä Anton20:49
25FINLappeen Riento Y (60)+2:36Saikko Antti20:52
26FINOK77 (125)+2:39 af Hällström Fabian20:55
27FINValkeakosken Haka (71)+2:46Aho Aaro21:02
28SWESnättringe SK (85)+2:47Nilsson Martin21:03
29RUSNord West Y (6)+2:55Fedorov Vitaliy21:11
30FINPellon Ponsi (38)+2:58vuopio heikki21:14
31SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (158)+2:59Kleijn Tyra21:15
32FINOK Orient (24)+3:02Linnaila Casper21:18
33SWEStora Tuna OK - Domnarvet Y 3 (160)+3:24Persson Fredrik21:40
34FINRasti-Lukko (33)+3:28Mattila Lauri21:44
35FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (64)+3:29Elovaara Juho21:45
36SWETullinge SK 3 (159)+3:30Envall Jonathan21:46
37FINNavi (11)+3:31Sihvonen Anton21:47
38FINHämeenlinnan Suunnistajat (10)+3:32Kommio Jere21:48
39FINHiisirasti (44)+3:33Huila Joona21:49
40FINKaustisen Pohjan-Veikot - Y (96)+3:33Kivelä Joonatan21:49
41FINMS Parma 2 (37)+3:35Lapila Eero21:51
42FINKoovee 2 (62)+3:36Valkamo Severi21:52
43FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (46)+3:37Bergman Markku21:53
44FINLahden Suunnistajat -37 Y (23)+3:38Kirvesmies Lotta21:54
45FINKangasala SK (15)+3:39Ternola Panu21:55
46SWEOK Ravinen (80)+3:42Pegestam Ebba21:58
47RUSKuzmolovo 110 (31)+3:51Tiulenev Mikhail22:07
48FINKokkolan Suunnistajat Y (58)+3:56Koivumäki Lauri22:12
49FINSuomusjärven Sisu - SomEs Y 2 (168)+3:59Lindberg Mikko22:15
50FINAlatornion Pirkat (122)+4:00Holopainen Mauri22:16
51SWEStora Tuna OK 2 (142)+4:01Alexandersson Nils22:17
52FINHelsingin Suunnistajat 3 (67)+4:02Kulagin Artur22:18
53FINRastikarhut (57)+4:03Willman Hermanni22:19
54FINOK Botnia (70)+4:13Hansen Linus22:29
55FINAngelniemen Ankkuri (18)+5:12Kirmula Joona23:28
56FINTampereen Pyrintö 2 (26)+5:16Mustonen Pyry23:32
57FINLapuan Virkiä (68)+5:23Herttua Matti23:39
58FINRastivarsat (16)+5:26Tervala Miska23:42
59FINOK Raseborg (65)+5:32Rehn Dennis23:48
60FINMäntsälän Urheilijat 2 (82)+5:34Niskanen Tuomo23:50
61FINVehkalahden Veikot (29)+5:36Takanen Samu23:52
62FINLounais-Hämeen Rasti Y (61)+5:37Jalli Eero23:53
63FINTampereen Pyrintö 3 (36)+5:40Mustajoki Taavi23:56
64FINSuomusjärven Sisu (53)+5:40Kerkola Nico23:56
65FINKouvolan Suunnistajat 3 (165)+5:42Pylvänäinen Samu23:58
66FINKankaanpään Suunnistajat (102)+5:44Tuominen Juho24:00
67FINSK Pohjantähti 2 (50)+5:46Pernu Jere24:02
68FINSolf IK - IF Femman Y (118)+5:50Snickars Kaj24:06
69FINKangasala SK 2 (17)+5:51Kemppi Mikko24:07
70FINTampereen Pyrintö 4 (78)+5:53Järvinen Ossi24:09
71FINLuumäen Rasti (131)+5:53Ovaska Janne24:09
72FINRasti-Jussit (54)+5:59Koskela Sakari24:15
73FINRastivarsat 3 (76)+6:01Nieminen Verneri24:17
74FINPihkaniskat - Pihkaniskat Y (25)+6:03Sorsa Aleksi24:19
75FINKouvolan Suunnistajat 2 (63)+6:10Heikkilä Niklas24:26
76FINAngelniemen Ankkuri 2 (81)+6:22Siltanen Simo24:38
77FINPaimion Rasti (48)+6:25Arola Matias24:41
78FINIF Sibbo-Vargarna 2 (137)+6:38Wedberg Richard24:54
79FINIsot Hipot (89)+6:52Ilomäki Mika25:08
80FINKymin Suunnistajat Y 2 (150)+8:08Väyrynen Antti26:24
81FINHyvinkään Rasti (98)+8:13Kivinen Vinsci26:29
82FINEspoon Suunta (20)+8:27Ikäheimo Ilmari26:43
83FINLapuan Virkiä 2 (104)+8:38Hakala Matias26:54
84NORHeming Orientering (86)+8:43Astrup Arnesen Ulrik26:59
85FINVaasan Suunnistajat (52)+8:49Mellberg Sonja27:05
86FINKeuruun Kisailijat (51)+8:51Mörsky Matti27:07
87FINNavi 2 (21)+8:52Laitinen Alisa27:08
88FINIF Sibbo-Vargarna (77)+8:58Pasanen Henri27:14
89FINOK77 2 (156)+8:59Ray Jonathan27:15
90FINHelsingin Suunnistajat 4 (55)+9:04Malmi Joona27:20
91FINMS Parma 3 (119)+9:07Parjanen Joona27:23
92FINUlvilan Ura (32)+9:09Nissinen Ville27:25
93FINEspoon Suunta 2 (106)+9:13Lehikoinen Elias27:29
94FINKuopion Suunnistajat Y 3 (149)+9:19Natunen Samuli27:35
95FINIkaalisten Nouseva-Voima Y (95)+9:24Pohjonen Anri27:40
96FINTampereen Pyrintö (1)+9:29Mustonen Vili27:45
97FINSuunta Jyväskylä 3 (148)+9:34Hannunen Otto27:50
98FINPargas IF (129)+9:55Cederberg Ida-Marie28:11
99FINTurun Suunnistajat 3 (124)+9:56Viberg Pyry28:12
100FINKangasala SK 4 (92)+9:58Kontio Kimmo28:14
101FINTampereen Pyrintö 6 (120)+10:01Korhonen Miikka28:17
102FINPohjankyrön Rasti (87)+10:05Saari Jani28:21
103FINKokkolan Suunnistajat 2 (126)+10:07Kattilakoski Sami28:23
104FINTampereen Pyrintö 5 (109)+10:25Huhtanen Kiri28:41
105FINLänsi-Lavian Loiske (91)+10:32Riitaoja Emilia28:48
106FINRastivarsat 4 (163)+10:36Larjanne Juho28:52
107FINRasti-Lukko Y 2 (100)+10:42Annila Veikka28:58
108FINIK Kronan - IK Falken Y (69)+10:59Strandvall Alexandra29:15
109FINRastikarhut 2 (152)+11:06Lohikoski Roope29:22
110FINKyrös-Rasti (108)+11:12Mattila Aleksi29:28
111FINDelta 3 (84)+11:14Hyvönen Waltteri29:30
112FINRastiketut (93)+11:27Kaitola Iina29:43
113FINNavi 3 (72)+11:52Kanerva Santeri30:08
114FINVehkalahden Veikot 3 (103)+11:56Kuusimaa Akseli30:12
115FINKuopion Suunnistajat Y 4 (132)+11:56Rantoja Jarkko30:12
116FINHyvinkään Rasti 2 (136)+11:57Hölttä Santeri30:13
117FINLahden Suunnistajat -37 Y 2 (128)+12:01Kemppainen Matti30:17
118FINKangasala SK 3 (42)+12:19Piippo Eveliina30:35
119FINEspoon Suunta 3 (151)+12:25Heinaro Lauri30:41
120FINRajamäen Rykmentti 2 (105)+12:31Laajaniemi Lauri30:47
121FINLynx 2 (88)+12:35Mäntylä Konsta30:51
122FINLynx 3 (157)+12:45Sarparanta Jonas31:01
123FINEspoon Akilles (110)+12:47Uusitalo Tuomas31:03
124FINIF Sibbo-Vargarna 3 (138)+12:54Järvinen Maximilian31:10
125FINTurun Suunnistajat (34)+12:55Kinnala Venla31:11
126FINSK Pohjantähti Y 3 (123)+12:57Kurula Johannes31:13
127FINTurun Suunnistajat 2 (47)+13:09Antikainen Inna31:25
128FINIkaalisten Nouseva-Voima Y 2 (166)+13:14Luomajärvi Aatu31:30
129FINRasti-Nokia (117)+13:22Tähtinen Tiina31:38
130FINKuopion Suunnistajat 2 (41)+13:29Laukkanen Anton31:45
131SWESnättringe SK 2 (146)+13:39Kallhauge Jonas31:55
132FINKoovee 4 (135)+13:56Westerlund Otso32:12
133FINVakka-Rasti (121)+14:30Ruusuvuori Roope32:46
134FINNavi Y 4 (130)+15:30Mesiäinen Jaakko33:46
135FINHelsingin Suunnistajat 5 (145)+15:40Mustonen Teemu33:56
136FINIF Minken (127)+15:43Granlund Jonas33:59
137FINEspoon Suunta 4 (147)+15:49Munck Sakari34:05
138FINKalevan Rasti (43)+15:57Hietanen Matti34:13
139FINHaukiputaan Heitto (113)+16:05Hakala Hanna34:21
140FINHauhon Sisu - Hauhon Sisu Y (170)+16:12Hiiri Lassi34:28
141FINMäntsälän Urheilijat 3 (115)+16:15Antikainen Pinja34:31
142FINKajaanin Suunnistajat (3)+17:04Haikola Maaria35:20
143FINKoovee 3 (112)+17:39Konttila Eemi35:55
144FINTurun Suunnistajat Y 4 (134)+17:41Nissi Riku35:57
145FINKyrös-Rasti Y 2 (140)+17:45Arkkila Antti36:01
146FINVaasan Suunnistajat 2 (111)+18:52Ahola Veera37:08
147FINVesaisen Pojat (164)+18:53Holappa Joona37:09
148FINOK Botnia - KoS - Brahe Y 2 (143)+19:24Rönnqvist Fanny37:40
149FINTampereen Pyrintö 7 (139)+19:39Saarnijoki Miska37:55
150FINJämsän Retki-Veikot (99)+19:54Heinjoki Petra38:10
151FINVehkalahden Veikot 2 (74)+20:00Niskanen Janne38:16
152FINOK Orient 2 (116)+20:06Varjolaakso Ville38:22
153FINLoimaan Jankko (90)+20:20Korpela Arttu38:36
154FINVaasan Suunnistajat Y 3 (154)+21:29Antikainen Emma39:45
155FINTampereen Pyrintö 8 (167)+21:43Paasi Antti39:59
156FINTuusulan Voima-Veikot 2 (39)+25:56Gustafsson Kristoffer44:12
157FINKeravan Urheilijat - KeUT Y (94)+26:35Lamberg Benjamin44:51
158FINValkeakosken Haka - Tampe Y 2 (133)+30:22Aaltio Viktor48:38
159FINPargas IF - 2 PIF SV Y 2 (155)+30:22Enlund Alexander48:38
160FINRasti 88 Y (169)+36:26Mäki Juho54:42
161FINLounais-Hämeen Rasti 2 (161)+41:20Rokka Matias59:36
162FINKalevan Rasti 2 (114)+41:23Hummelholm Petka59:39
163FINSuunnistuspankki Y (171)+49:06Rantoja Jarkko1:07:22
164FINKalvolan Keihäs (101)+55:15Johansson Väinö1:13:31
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English