Nuorten Jukola 18.8.2012, Vehma

Ställningen i budkavle 2. etapp Växling 4,3 km

1SWESnättringe SK (85)54:04Hector Simon24:29
2SWEStora Tuna OK (75)+47Svensk Jesper28:27
3SWESödertälje Nykvarn Orienter (73)+2:20Anden Joakim27:12
4FINKouvolan Suunnistajat (28)+2:26Tynys Joona28:14
5FINMS Parma (12)+2:32Ruohola Aaro28:04
6FINHelsingin Suunnistajat (2)+3:22Syrjäläinen Topi27:44
7FINDelta (5)+3:36Suominen Eemeli28:00
8FINNavi (11)+3:57Ahola Joonas25:26
9FINOunasvaaran Hiihtoseura (7)+4:23Haataja Anna31:01
10FINOK Orient (24)+4:24Lönnström Emil28:33
11FINSK Pohjantähti (9)+4:31Schroderus Santeri31:10
12FINKoovee (4)+5:21Skog Jaakko29:50
13FINRastivarsat (16)+5:24Rantala Valtteri26:25
14FINKangasala SK (15)+5:32Toivonen Eevert28:41
15FINIF Femman (40)+5:52Holmback Hannes31:43
16SWETullinge SK 2 (144)+5:55Hultqvist Andreas30:51
17RUSNord West Y (6)+6:32Krasilnikov Sergey28:37
18FINDelta 2 (30)+8:13Lahtinen Vesa32:35
19FINOK77 (125)+8:24Visuri Kare31:37
20FINTuusulan Voima-Veikot (22)+8:36Lehtoranta Teemu36:54
21FINSuunta Jyväskylä (19)+8:50Sulkula Paulus33:54
22FINLynx (35)+8:51Plit Heidi36:40
23FINKymin Suunnistajat (56)+8:59Pasi Antti30:19
24FINPellon Ponsi (38)+9:00korpi juho31:54
25FINTampereen Pyrintö (1)+9:11Kuukka Anton26:35
26FINMäntsälän Urheilijat (14)+9:25Lampinen Aaro34:28
27FINHelsingin Suunnistajat 2 (8)+9:26Tala Miika32:39
28FINHämeenlinnan Suunnistajat (10)+9:45Penttilä Eero32:59
29FINMS Parma 2 (37)+9:48Piironen Konsta32:06
30FINVehkalahden Veikot (29)+9:58Heikkinen Valtteri30:12
31FINRastikarhut (57)+10:27Koivumäki Jarkko32:35
32FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (46)+10:38Oikkonen Santeri33:11
33FINRastivarsat 2 (79)+10:44Kiljunen Eemeli34:58
34RUSKuzmolovo 110 (31)+10:46Rostov Robert33:57
35FINTampereen Pyrintö 2 (26)+10:53Harju Jussi32:15
36SWEOK Ravinen (80)+10:54Granqvist Axel33:33
37FINAlatornion Pirkat (122)+11:06Taulavuori Arttu31:46
38FINPudasjärven Urheilijat (97)+11:07Inget Juha-Matti35:38
39FINKoovee 2 (62)+11:18Ketola Akseli33:32
40FINSK Vuoksi (13)+11:35Lindroos Joose39:10
41FINKokkolan Suunnistajat Y (58)+11:37Björkgård Jonas31:52
42FINHelsingin Suunnistajat 3 (67)+11:39Louhi Johannes33:34
43FINSuunta Jyväskylä 2 (49)+11:40Tuomala MItri36:13
44FINKuopion Suunnistajat (27)+11:41Räsänen Johanna33:13
45FINLapuan Virkiä (68)+11:41Lammi Aleksi33:15
46FINRasti-Lukko (33)+11:43Kaunismäki Lasse34:24
47FINAsikkalan Raikas - Päijät Y (66)+12:05Hirvonen Joni32:26
48FINHiisirasti (44)+12:09Koskinen Noora34:31
49FINLuumäen Rasti (131)+12:37Huuhko Joonas33:24
50SWEStora Tuna OK 2 (142)+12:37Barkegren Viktor33:53
51FINSuomusjärven Sisu (53)+12:45Sarkimo Esa33:45
52SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (158)+13:32Roos Patrik35:24
53FINPihkaniskat - Pihkaniskat Y (25)+13:52Pietikäinen Aleksi33:33
54FINTampereen Pyrintö 3 (36)+13:57Pitkänen Jonne32:13
55FINEspoon Suunta (20)+14:04Rauhala Juha33:05
56FINValkeakosken Haka (71)+14:10Laine Taneli38:04
57FINLounais-Hämeen Rasti Y (61)+14:17Julkunen Akseli34:50
58FINKouvolan Suunnistajat 3 (165)+14:17Linden Mikael35:00
59FINKouvolan Suunnistajat 2 (63)+16:27Pätäri Viljami34:57
60FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (64)+16:29Kivikko Antti38:53
61NORHeming Orientering (86)+18:52Martinsen Claus36:41
62FINIisalmen Visa (107)+18:52Rissanen Roni-Ville43:12
63FINPaimion Rasti (48)+19:02Korsimo Ilari38:21
64FINOK Raseborg (65)+19:09Lindroos André39:51
65SWETullinge SK 3 (159)+19:33Junegard Frida42:25
66FINTampereen Pyrintö 4 (78)+20:19Rinta-Jouppi Mei40:47
67FINAngelniemen Ankkuri (18)+20:33Juva Jonna39:42
68FINHyvinkään Rasti (98)+20:55Jumppanen Oskari38:37
69FINRajamäen Rykmentti (45)+21:15Haltia Riikka44:11
70FINKangasala SK 2 (17)+21:22Ahola Mikko40:43
71FINRastivarsat 3 (76)+21:23Kuusela Iiro40:23
72FINIF Sibbo-Vargarna (77)+21:24Hindsberg Kristoffer38:49
73FINLahden Suunnistajat -37 Y (23)+21:56Remahl Ville44:49
74FINVaasan Suunnistajat (52)+21:58Manderbacka Hanne37:26
75FINKaustisen Pohjan-Veikot - Y (96)+21:58Rauma Antti43:26
76FINIF Sibbo-Vargarna 2 (137)+22:01Kunnas Jonne40:24
77FINOK77 2 (156)+22:09Talja Eljas39:25
78FINSuomusjärven Sisu - SomEs Y 2 (168)+22:17Vaittinen Simo43:54
79FINNavi 2 (21)+23:50Marttinen Sanni40:55
80FINOK Botnia (70)+24:32Sågfors Arne45:50
81FINIsot Hipot (89)+25:06Karhulahti Veikko43:11
82FINRasti-Jussit (54)+25:14Hemminki Joni44:31
83FINHelsingin Suunnistajat 4 (55)+26:13Niemi Kasperi41:46
84SWEStora Tuna OK - Domnarvet Y 3 (160)+26:17Finn Wiktor50:06
85FINTurun Suunnistajat (34)+26:43Kuokkanen Edvin36:59
86FINMäntsälän Urheilijat 2 (82)+27:42Koivunen Nea48:15
87FINKuopion Suunnistajat Y 3 (149)+27:45Lesik Deman42:04
88FINKuopion Suunnistajat Y 4 (132)+27:45Kaksonen Teemu40:21
89FINKymin Suunnistajat Y 2 (150)+27:56Koivisto Daniel46:07
90FINUlvilan Ura (32)+27:57Vähäsavo Lauri44:58
91FINLynx 2 (88)+28:00Ursin Antti41:03
92FINKyrös-Rasti (108)+28:02Suonurmi Vesa41:03
93FINAngelniemen Ankkuri 2 (81)+28:11Rontu Nella47:26
94FINTampereen Pyrintö 6 (120)+28:23Lilja Juha43:51
95FINRastivarsat 4 (163)+29:36Tuoresjärvi Tapani44:11
96FINKangasala SK 3 (42)+29:37Leonsaari Antti41:23
97FINKalevan Rasti (43)+29:40Silvennoinen Oskari37:56
98FINHelsingin Suunnistajat 5 (145)+29:41Molnar Daniel38:14
99FINPargas IF (129)+29:46Nymalm Amy42:15
100FINVehkalahden Veikot 2 (74)+29:47Jaarinen Timi35:37
101FINMS Parma 3 (119)+29:49Hellman Aleksi42:52
102FINTampereen Pyrintö 5 (109)+29:54Jussila Jutta44:00
103FINNavi 3 (72)+30:03Kurttila Iiro42:48
104FINKokkolan Suunnistajat 2 (126)+30:03Laine Valtteri44:28
105FINTurun Suunnistajat 2 (47)+30:33Jerkku Laura41:40
106FINTurun Suunnistajat 3 (124)+30:33Siltanen Lauri46:02
107FINLappeen Riento Y (60)+30:47Nurmi Antti55:27
108FINSuunta Jyväskylä 3 (148)+32:44Sipiläinen Konsta48:20
109FINRastikarhut 2 (152)+33:00Mäkelä Pekka45:54
110FINKangasala SK 4 (92)+33:21Järvinen Jonna48:45
111FINRasti-Nokia (117)+33:44Siren Saara41:47
112FINKuopion Suunnistajat 2 (41)+34:06Järvenpää Antti39:54
113FINRasti-Lukko Y 2 (100)+34:10Ruusunen Pyry45:29
114FINKoovee 3 (112)+34:16Ketola Lauri42:23
115FINEspoon Suunta 2 (106)+36:05Vehmas Miika50:31
116FINSolf IK - IF Femman Y (118)+36:37Haglund Sofia55:49
117FINLynx 3 (157)+36:48Salo Juho-Pekka46:37
118FINDelta 3 (84)+36:54Korja Aatu47:07
119FINIkaalisten Nouseva-Voima Y (95)+37:00Vehkalahti Juulia52:11
120FINEspoon Akilles (110)+39:06Numminen Elmeri50:21
121FINOK Orient 2 (116)+39:18Lönnström Eric43:44
122FINKeravan Urheilijat - KeUT Y (94)+40:40Hakuli Tommi35:21
123FINIK Kronan - IK Falken Y (69)+40:48Boholm Mattias54:50
124FINKeuruun Kisailijat (51)+42:31Alamäki Oskari51:12
125SWESnättringe SK 2 (146)+42:35Karlsson Tobias52:02
126FINTurun Suunnistajat Y 4 (134)+42:40Seppä Iiro47:10
127FINIkaalisten Nouseva-Voima Y 2 (166)+42:48Vehkalahti Jenny50:47
128FINIF Sibbo-Vargarna 3 (138)+42:55Melkas Niilo52:35
129FINLänsi-Lavian Loiske (91)+43:06Vasanen Maija56:44
130FINVehkalahden Veikot 3 (103)+44:08Pousi Juho54:27
131FINEspoon Suunta 3 (151)+44:09Tervakangas Mikko57:04
132FINVesaisen Pojat (164)+44:44Hankaniemi Rasmus-Wille48:35
133FINVakka-Rasti (121)+45:37Siivonen Eero53:56
134FINKyrös-Rasti Y 2 (140)+45:51Arkkila Heikki45:52
135FINKoovee 4 (135)+47:13Laitinen Pyry55:10
136FINVaasan Suunnistajat 2 (111)+47:30Reinikka Frida51:09
137FINLapuan Virkiä 2 (104)+47:33Peltola Anni1:01:15
138FINIF Minken (127)+47:47Victoria Blomkvist52:41
139FINPohjankyrön Rasti (87)+48:10Jantunen Sasja58:28
140FINRasti-Jussit Y 2 (153)+48:12Saranpää Topias47:25
141FINOK Botnia - KoS - Brahe Y 2 (143)+49:26Rönnqvist Andre51:00
142FINLahden Suunnistajat -37 Y 2 (128)+49:32Juhola Minerva59:34
143FINHyvinkään Rasti 2 (136)+49:46Ojanen Joonas1:02:27
144FINHauhon Sisu - Hauhon Sisu Y (170)+51:42Jalonen Olli56:13
145FINTampereen Pyrintö 7 (139)+54:18Mustajoki Tiitus53:14
146FINJämsän Retki-Veikot (99)+54:44Kokkinen Jemina54:09
147FINRasti 88 Y (169)+55:00Nokka Vesa40:58
148FINKankaanpään Suunnistajat (102)+55:08Lähteenmäki Iida1:15:38
149FINMäntsälän Urheilijat 3 (115)+55:08Antikainen Hilla59:31
150FINEspoon Suunta 4 (147)+55:09Hollo Lauri1:03:07
151FINSK Pohjantähti Y 3 (123)+55:46Karjalainen Essi1:07:36
152FINNavi Y 4 (130)+56:43Hätönen Aleksi1:04:54
153FINVaasan Suunnistajat Y 3 (154)+59:28Tiukkanen Juho52:26
154FINHaukiputaan Heitto (113)+1:05:13Romakkaniemi Terhi1:08:23
155FINTampereen Pyrintö 8 (167)+1:05:26Rissanen Antti59:23
156FINLoimaan Jankko (90)+1:05:55Ojala Jesse1:05:18
157FINPargas IF - 2 PIF SV Y 2 (155)+1:14:59Aren Oscar1:05:44
158FINTuusulan Voima-Veikot 2 (39)+1:15:32Korhonen Emmi1:09:31
159FINKajaanin Suunnistajat (3)+1:20:56Toivo Joni1:23:28
160FINKalevan Rasti 2 (114)+1:26:31Havula Heidi1:04:55
161FINKalvolan Keihäs (101)+1:48:40Laakso Ville1:07:46
162FINLounais-Hämeen Rasti 2 (161)+1:57:44Mäkinen Juho1:30:32
FINSK Pohjantähti 2 (50)diskNissinen Joni(39:40)
FINRastiketut (93)diskKaitola Iiro(46:01)
FINRajamäen Rykmentti 2 (105)diskHaltia Ilari(58:29)
FINValkeakosken Haka - Tampe Y 2 (133)diskAaltio Henrik(1:06:31)
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English