Nuorten Jukola 18.8.2012, Vehma

Ställningen i budkavle 4. etapp Växling 2,1 km

1FINMS Parma (12)1:23:57Ruohola Akseli12:47
2FINHelsingin Suunnistajat (2)+1:33Otsamo Veeti14:06
3SWEStora Tuna OK (75)+3:40Sjökvist Henning16:14
4FINKoovee (4)+3:47Puranen Konsta12:40
5FINOK Orient (24)+3:49Sevelius Emil13:09
6FINRastivarsat (16)+6:01Orava Aatu14:16
7FINDelta (5)+6:06Tolvanen Elmeri15:12
8FINKangasala SK (15)+6:07Ahola Erik15:38
9FINNavi (11)+6:11Ahola Eveliina15:41
10FINOunasvaaran Hiihtoseura (7)+6:17Ojanaho Niilo14:24
11FINKouvolan Suunnistajat (28)+6:18Pätäri Valtteri14:02
12SWESnättringe SK (85)+6:30Freij Viking19:20
13SWETullinge SK 2 (144)+8:27Imark Victor12:21
14FINTampereen Pyrintö (1)+8:33Eerola Teemu11:28
15FINSK Pohjantähti (9)+9:37Pernu Juuso14:42
16FINLynx (35)+9:47Rehn Ville14:20
17FINOunasvaaran Hiihtoseura 2 (46)+9:52Määttä Konsta13:25
18FINTampereen Pyrintö 2 (26)+10:27Pitkänen Konsta16:32
19FINOK77 (125)+10:40Visuri Ilari14:43
20FINVehkalahden Veikot (29)+11:13Suutari Matti12:45
21FINHelsingin Suunnistajat 2 (8)+11:18Lampinen Juuso13:59
22FINRastikarhut (57)+11:33Jutila Konsta13:04
23FINHämeenlinnan Suunnistajat (10)+11:37Kommio Niko14:49
24FINHelsingin Suunnistajat 3 (67)+11:43Niemi Topias13:31
25FINSuunta Jyväskylä (19)+11:49Kaario Otto13:37
26FINRastivarsat 2 (79)+12:14Leirimaa Lauri16:48
27SWEOK Ravinen (80)+14:00Thorell Hugo15:27
28FINTampereen Pyrintö 3 (36)+14:01Viilo Lasse15:09
29RUSKuzmolovo 110 (31)+14:08Tiulenev Sergey12:40
30FINKoovee 2 (62)+14:09Pohja Eetu13:21
31RUSNord West Y (6)+14:29Barazenko Alexander15:31
32FINMS Parma 2 (37)+14:32Ekström Rasmus14:00
33FINKymin Suunnistajat (56)+14:53Kotro Väinö16:34
34FINMäntsälän Urheilijat (14)+16:07Mäkinen Riikka17:23
35FINSuunta Jyväskylä 2 (49)+16:14Laakso Lasse15:51
36SWEStora Tuna OK 2 (142)+16:31Svensk Viktor14:29
37FINSK Vuoksi (13)+16:53Husu Miika16:36
38FINTuusulan Voima-Veikot (22)+17:20Korhonen Saara17:58
39FINKouvolan Suunnistajat 2 (63)+18:19Mattila Pyry14:27
40FINDelta 2 (30)+18:23Viskari Juuso15:08
41FINPudasjärven Urheilijat (97)+21:33Jokikokko Oskari19:45
42FINHämeenlinnan Suunnistajat 2 (64)+21:36Jalonen Jussi15:42
43FINEspoon Suunta (20)+21:39Palmen Alvar15:07
44FINHyvinkään Rasti (98)+21:44Tiljander Ville13:23
45FINLounais-Hämeen Rasti Y (61)+21:51Hiidenhovi Aleks15:28
46FINAngelniemen Ankkuri (18)+21:54Laaksonen Arttu15:06
47FINHiisirasti (44)+21:58Ruuhiala Roope13:44
48FINLuumäen Rasti (131)+21:59Hirvikallio Noora21:34
49FINIF Sibbo-Vargarna (77)+22:25Kettunen Teo13:26
50FINTampereen Pyrintö 4 (78)+22:33Eerola Mikko14:47
51FINKouvolan Suunnistajat 3 (165)+22:50Ojala Aaro16:12
52FINLapuan Virkiä (68)+23:02Kontola Matte21:38
53FINValkeakosken Haka (71)+23:11Nurminen Jani17:02
54FINKokkolan Suunnistajat Y (58)+23:12Poutanen Mikko15:42
55FINKangasala SK 2 (17)+23:21Joutsensaari Jeremias15:43
56FINSuomusjärven Sisu (53)+23:22Anttila Teemu16:37
57FINRastivarsat 3 (76)+23:45Kuva Lassi16:18
58FINRasti-Lukko (33)+24:31Kaihtela Juuso16:08
59FINPihkaniskat - Pihkaniskat Y (25)+24:38Koikkalainen Severi12:58
60FINRajamäen Rykmentti (45)+24:38Seppälä Pyry14:45
61NORHeming Orientering (86)+25:05Flågen Björn Anders15:34
62FINIisalmen Visa (107)+25:13Heiskanen Tatu17:13
63FINKaustisen Pohjan-Veikot - Y (96)+25:51Pajukangas Mikko14:09
64FINVaasan Suunnistajat (52)+25:53Nurmi Miika14:35
65FINPellon Ponsi (38)+26:05pantsar anni19:41
66SWESödertälje Nykvarn Orienter 2 (158)+26:11Borg David17:13
67FINPaimion Rasti (48)+27:24Arola Topias17:42
68FINOK Raseborg (65)+28:31Söderholm Tobias18:40
69FINNavi 2 (21)+29:19Vicari Lars16:47
70SWETullinge SK 3 (159)+29:38Andersson Albin13:00
71FINTurun Suunnistajat (34)+29:43Vuori Justus15:03
72FINLynx 2 (88)+29:45Asklöf Henrik15:21
73FINKyrös-Rasti (108)+30:09Mattila Atte15:36
74FINIF Sibbo-Vargarna 2 (137)+30:10Borgman Christa19:55
75FINHelsingin Suunnistajat 4 (55)+30:21Mannonen Ville15:21
76FINAlatornion Pirkat (122)+31:44Saarela Antti15:28
77FINTurun Suunnistajat 2 (47)+31:51Kinnala Ville15:03
78FINIsot Hipot (89)+32:03Rautava Pekka17:00
79FINUlvilan Ura (32)+32:16Haikonen Aaro16:23
80FINAsikkalan Raikas - Päijät Y (66)+32:16Tähtinen Tessa22:09
81FINAngelniemen Ankkuri 2 (81)+32:18Rontu Niklas16:59
82FINOK77 2 (156)+32:25Mårtenson Valter17:48
83FINMäntsälän Urheilijat 2 (82)+32:43Vaenerberg Niko20:02
84FINLahden Suunnistajat -37 Y (23)+32:59Arvela Oskari18:41
85FINRasti-Jussit (54)+33:01Lähdesmäki Mikko17:25
86FINVehkalahden Veikot 2 (74)+33:31Hakulinen Saku16:04
87FINOK Botnia (70)+34:42Auren Axel16:07
88FINTampereen Pyrintö 5 (109)+35:24Keronen Leevi17:54
89FINLappeen Riento Y (60)+35:25Niemi Oskari18:05
90FINRastivarsat 4 (163)+35:46Orava Veikka17:53
91FINKangasala SK 3 (42)+36:27Nurminen Erik17:54
92FINRasti-Nokia (117)+38:35Hakala Petteri14:42
93FINNavi 3 (72)+39:39Riipinen Pietu20:17
94FINHelsingin Suunnistajat 5 (145)+39:56Malmberg Henri16:24
95FINSuunta Jyväskylä 3 (148)+40:19Kaario Arttu18:05
96FINKalevan Rasti (43)+40:56Simonen Markus17:42
97FINPargas IF (129)+40:57Virtala Alex19:22
98FINIK Kronan - IK Falken Y (69)+41:54Stubb Hannes14:55
99FINMS Parma 3 (119)+44:58Ekström Niklas17:17
100FINKymin Suunnistajat Y 2 (150)+45:31Koivisto Mikael24:07
101FINLänsi-Lavian Loiske (91)+45:47Kukkula Tommi15:50
102FINOK Orient 2 (116)+46:08Kulju Anton20:21
103FINKuopion Suunnistajat Y 3 (149)+46:14Sopo Elias18:48
104FINKangasala SK 4 (92)+46:17Ahola Topias20:16
105FINKoovee 3 (112)+46:34Puranen Aapo20:46
106SWEStora Tuna OK - Domnarvet Y 3 (160)+47:14Berger Vilma22:52
107FINSuomusjärven Sisu - SomEs Y 2 (168)+47:31Kerkola Teemu23:53
108FINEspoon Suunta 2 (106)+48:43Rautio Mikael22:36
109FINEspoon Akilles (110)+48:45Mäki-Petäys Matias17:56
110FINKokkolan Suunnistajat 2 (126)+49:04Rantala Peetu20:22
111FINKuopion Suunnistajat 2 (41)+49:22Lavi Mikko19:27
112FINIkaalisten Nouseva-Voima Y (95)+50:04Oksanen Teemu17:12
113FINVaasan Suunnistajat 2 (111)+50:38Stenbacka Oscar15:38
114FINSolf IK - IF Femman Y (118)+50:39Berg Elin23:37
115FINRastikarhut 2 (152)+50:58Jutila Pietu25:05
116FINDelta 3 (84)+51:09Tolvanen Eemeli17:51
117FINKuopion Suunnistajat Y 4 (132)+51:24Hyvönen Jerry23:48
118FINHauhon Sisu - Hauhon Sisu Y (170)+54:24Vihelä Aleksi15:26
119FINKyrös-Rasti Y 2 (140)+54:58Linnainmaa Simo18:24
120FINVehkalahden Veikot 3 (103)+55:03Takanen Aaro21:36
121FINTurun Suunnistajat 3 (124)+55:29Seppä Touko23:33
122FINTurun Suunnistajat Y 4 (134)+55:30Lindberg Mikkel18:53
123FINRasti-Jussit Y 2 (153)+55:30Hemminki Niko19:16
124FINLynx 3 (157)+56:14Raitola Sami22:17
125FINLapuan Virkiä 2 (104)+56:47Vilpakka Jaakko19:23
126FINRasti-Lukko Y 2 (100)+59:43Lohtander Aleksi25:18
127FINIF Minken (127)+1:01:29Lucas Granlund22:49
128FINLahden Suunnistajat -37 Y 2 (128)+1:02:23Lohikainen Eveliina21:20
129FINKoovee 4 (135)+1:02:47Valkama Santeri25:59
130FINOK Botnia - KoS - Brahe Y 2 (143)+1:02:54Forsell Mickel23:57
131FINPohjankyrön Rasti (87)+1:04:44Saari Joni17:22
132FINIF Sibbo-Vargarna 3 (138)+1:07:20Lintula Veikka21:16
133FINRasti 88 Y (169)+1:07:26Jasu Anna21:36
134FINKeravan Urheilijat - KeUT Y (94)+1:07:27Saarinen Topi34:24
135FINMäntsälän Urheilijat 3 (115)+1:08:23Uusi-Simola Laura21:04
136FINHyvinkään Rasti 2 (136)+1:08:24Ylönen Arttu20:26
137FINVaasan Suunnistajat Y 3 (154)+1:08:44Alahonkola Olli19:49
138FINJämsän Retki-Veikot (99)+1:08:49Pitkänen Hilla23:02
139FINTampereen Pyrintö 7 (139)+1:09:22Matinheikki Leo22:51
140FINSK Pohjantähti Y 3 (123)+1:09:25Taika Kangas21:47
141FINEspoon Suunta 4 (147)+1:10:51Hursti Toivo23:22
142FINVakka-Rasti (121)+1:10:57Ankelo Elsa24:10
143FINEspoon Suunta 3 (151)+1:14:55Puupponen Lauri37:18
144FINKankaanpään Suunnistajat (102)+1:16:18Satama Joni24:56
145SWESnättringe SK 2 (146)+1:21:51Hector Frida29:56
146FINNavi Y 4 (130)+1:23:02Pöntinen Eerika31:52
147FINLoimaan Jankko (90)+1:30:56Ojala Roosa28:38
148FINTampereen Pyrintö 8 (167)+1:31:18Mustajoki Olli29:39
149FINHaukiputaan Heitto (113)+1:37:33Tienhaara Harri24:41
150FINKalevan Rasti 2 (114)+1:46:06Liukka Pieti22:21
151FINKajaanin Suunnistajat (3)+1:48:31Kokkonen Eemeli23:31
152FINTuusulan Voima-Veikot 2 (39)+2:02:00Seppälä Santeri27:41
153FINPargas IF - 2 PIF SV Y 2 (155)+2:06:55Bergström Lucas20:19
154FINKalvolan Keihäs (101)+2:18:42Leinamo Reetta32:58
155FINLounais-Hämeen Rasti 2 (161)+2:21:28Silmälä Vili24:22
FINKuopion Suunnistajat (27)diskSopo Annika(15:16)
FINKeuruun Kisailijat (51)diskInkilä Reetu(36:44)
SWESödertälje Nykvarn Orienter (73)diskWigle Erik(15:42)
FINTampereen Pyrintö 6 (120)diskKurth Suvi(18:14)
FINVesaisen Pojat (164)diskWesterholm Thomas(21:03)
FINIkaalisten Nouseva-Voima Y 2 (166)diskKanerva Santtu(20:19)
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English