Vantaa Maraton, 14.10.2012

Maraton miehet 50

Smart Follow

        Starttid Mellantid
10,55 km
Mellantid
21,1 km
Mellantid
31,65 km

Mål
42,195 km
 
1.   Tapio Talvitie Endurance Ultrarunning Team Fin    11:00:00   41:11 (1)  1:22:48 (1)  2:05:46 (1)  2:49:38 (1)  2:49:42  
2.   Jukka Patrakka Rauhalahti Road Runners    11:00:00   44:09 (3)  1:28:17 (3)  2:13:15 (2)  2:59:29 (2)  2:59:39  
3.   Tapio Puhakka Pohjantähden Gepardit    11:00:00   46:04 (6)  1:31:30 (4)  2:17:25 (4)  3:02:46 (3)  3:02:55  
4.   Jorma Valjakka   11:00:00   43:42 (2)  1:27:57 (2)  2:13:33 (3)  3:03:19 (4)  3:03:23  
5.   Jukka Järvelä Kaustisen Pohjan-Veikot    11:00:00   47:55 (9)  1:37:21 (8)  2:28:02 (8)  3:17:37 (5)  3:17:53  
6.   Kari Peltoniemi Korson Kengurut    11:00:00   47:03 (7)  1:35:01 (7)  2:26:30 (6)  3:18:40 (6)  3:18:47  
7.   Arto Moilanen Päijät-Hämeen Veteraaniurheilij    11:00:00   45:07 (4)  1:32:21 (5)  2:22:13 (5)  3:21:34 (8)  3:21:39  
8.   Markku Leppänen Jämsänkosken Jyry    11:00:00   49:24 (10)  1:38:06 (10)  2:28:15 (9)  3:20:30 (7)  3:22:00  
9.   Kimmo Lukander Helsinki    11:00:00   51:49 (15)  1:42:05 (15)  2:33:07 (14)  3:23:44 (9)  3:24:11  
10.   Seppo Hölttä Lauttasaari    11:00:00   50:10 (12)  1:40:21 (11)  2:31:42 (11)  3:24:44 (10)  3:25:17  
11.   Pentti Käpyaho Varalan Maratonklubi    11:00:00   45:56 (5)  1:34:15 (6)  2:27:20 (7)  3:25:28 (11)  3:25:31  
12.   Kari Isokallio Lahti Sport 35+    11:00:00   51:41 (14)  1:41:59 (14)  2:33:39 (15)  3:25:31 (12)  3:26:01  
13.   Anssi Reponen Korson Kengurut    11:00:00   49:53 (11)  1:40:47 (12)  2:32:17 (12)  3:25:59 (13)  3:26:12  
14.   Hannu Räsänen Siuntio    11:00:00   52:03 (17)  1:41:34 (13)  2:32:40 (13)  3:26:11 (14)  3:26:51  
15.   Eino Tetri Espoo    11:00:00   52:55 (21)  1:45:00 (21)  2:36:50 (18)  3:27:01 (15)  3:27:17  
16.   Risto Koirikivi Hyvinkää    11:00:00   52:45 (18)  1:43:40 (18)  2:34:11 (16)  3:28:26 (16)  3:28:55  
17.   Urpo Nikanne Helsingin Jyry    11:00:00   47:24 (8)  1:37:58 (9)  2:30:25 (10)  3:29:45 (17)  3:29:56  
18.   Marko Halmeenpää Espoo    11:00:00   52:45 (18)  1:44:11 (19)  2:36:47 (17)  3:32:24 (18)  3:32:39  
19.   Markku Ihonen OP-Pohjola    11:00:00   51:23 (13)  1:43:07 (16)  2:37:29 (20)  3:33:31 (19)  3:34:04  
20.   Jukka Rusanen Kokkokoski    11:00:00   54:05 (23)  1:47:57 (23)  2:41:20 (21)  3:33:39 (20)  3:34:20  
21.   Jukka Vanhanen Friskis&Svettis    11:00:00   55:57 (28)  1:50:07 (25)  2:43:27 (22)  3:37:27 (21)  3:37:53  
21.   Dan Björkqvist Helsinki Triathlon    11:00:00   51:50 (16)  1:43:22 (17)  2:37:16 (19)  3:37:32 (22)  3:37:53  
23.   Markku Valpas Sähy Ry.    11:00:00   55:08 (24)  1:50:02 (24)  2:46:12 (26)  3:43:22 (23)  3:43:51  
24.   Pentti Väisänen Riihimäki    11:00:00   55:45 (27)  1:50:50 (27)  2:46:10 (25)  3:43:52 (24)  3:44:08  
25.   Ilmari Absetz Tekes Innodurance    11:00:00   52:59 (22)  1:47:05 (22)  2:43:56 (23)  3:44:03 (25)  3:44:12  
26.   Seppo Pyhälammi Nokia Marathon Team    11:00:00   55:29 (26)  1:50:22 (26)  2:45:51 (24)  3:47:10 (26)  3:47:34  
27.   Kari Luoma L-Force    11:00:00   56:04 (29)  1:52:02 (29)  2:48:25 (28)  3:48:28 (27)  3:48:57  
28.   Jukka Simola Nokia/NSN Marathon Team    11:00:00   56:56 (33)  1:51:32 (28)  2:46:33 (27)  3:49:53 (28)  3:50:27  
29.   Asko Patana   11:00:00   56:30 (31)  1:52:25 (31)  2:49:11 (30)  3:53:21 (30)  3:53:55  
30.   Jorma Leivo Espoon Tapiot    11:00:00   58:55 (41)  1:57:16 (40)  2:56:04 (35)  3:53:10 (29)  3:53:59  
31.   Juha Vanhanen Muuramen Yritys    11:00:00   59:50 (45)  1:57:32 (41)     3:53:30 (31)  3:54:15  
32.   Risto Hyvönen TekU Kajaani    11:00:00   58:11 (39)  1:55:56 (37)  2:56:03 (34)  3:55:39 (32)  3:56:20  
33.   Jukka Anttalainen Myllärinlaakson juoksijat    11:00:00   58:38 (40)  1:55:44 (35)  2:55:45 (33)  3:56:23 (33)  3:57:12  
34.   Eero Heinilä Varalan Maratonklubi    11:00:00   56:12 (30)  1:52:27 (32)  2:52:33 (31)  3:57:13 (34)  3:57:35  
35.   Jari Kärki Helsinki    11:00:00   59:22 (42)  1:58:25 (43)  2:57:11 (38)  3:58:10 (35)  3:58:24  
36.   Anders Hahnsson Pojo Sport    11:00:00   56:34 (32)  1:52:16 (30)  2:56:14 (36)  3:58:46 (36)  3:59:07  
37.   Taito Lipponen OP-Pohjola    11:00:00   55:23 (25)  1:53:09 (33)  2:55:27 (32)  4:01:14 (37)  4:01:20  
38.   Antti Anonen   11:00:00   57:58 (38)  1:55:41 (34)  2:56:30 (37)  4:02:20 (38)  4:02:43  
39.   Juha-Veikko Nikulainen Vantaan kaupunki    11:00:00   57:15 (35)  1:56:34 (38)  2:59:17 (41)  4:04:39 (39)  4:04:56  
40.   Jari Kortelainen Keravan Urheilijat    11:00:00   57:02 (34)  1:55:55 (36)  2:58:51 (39)  4:07:20 (40)  4:07:29  
41.   Esa Rajala Varalan Maratonklubi    11:00:00   57:56 (37)  1:56:59 (39)  2:58:52 (40)  4:14:00 (41)  4:14:21  
42.   Pertti Vanhanen Aberdeen Asset Management    11:00:00   59:49 (44)  1:57:47 (42)  3:00:07 (42)  4:14:10 (42)  4:15:01  
43.   Timo Kovanen Triathlon Stadi    11:00:00   52:52 (20)  1:44:54 (20)  2:48:49 (29)  4:14:43 (43)  4:15:04  
44.   Toivo Sikka Eesti Rahva Muuseum - ERM    11:00:00   1:02:08 (48)  2:05:56 (48)  3:11:48 (45)  4:17:46 (44)  4:18:26  
45.   Jukka Korvenpää Itella    11:00:00   1:05:54 (50)  2:08:19 (49)  3:13:01 (46)  4:19:28 (45)  4:20:00  
46.   Markku Aaltonen Vantaa    11:00:00   1:01:54 (47)  2:03:26 (47)  3:07:06 (43)  4:22:44 (46)  4:23:24  
47.   Tomi Toratti Espoo    11:00:00   59:29 (43)  2:00:30 (45)  3:10:46 (44)  4:32:32 (47)  4:32:38  
48.   Seppo Borenius Helsinki    11:00:00   1:10:17 (51)  2:16:34 (51)  3:26:34 (49)  4:38:12 (48)  4:39:04  
49.   Mikko Toivonen Rhea Running Club    11:00:00   1:01:46 (46)  2:03:10 (46)  3:19:17 (48)  4:41:24 (49)  4:42:13  
50.   Harri Heikkilä Nokia/NSN Marathon Team    11:00:00   57:27 (36)  1:58:40 (44)  3:18:38 (47)  4:50:44 (50)  4:51:08  
51.   Jukka Nurmela Tsiipakan Sisu    11:00:00   1:10:35 (52)  2:20:22 (52)  3:32:09 (51)  4:50:57 (51)  4:51:46  
52.   Anssi Pöyry   11:00:00   1:04:17 (49)  2:12:06 (50)  3:29:00 (50)  4:59:51 (52)  5:00:29  
   Jukka-Pekka Repo   11:00:00               ej startad  
   Pasi Päällysaho Kenttäurheilijat-58    11:00:00               bröt  
   Lauri Palva Vantaa    11:00:00               bröt  
   Jarmo Haavisto Atos    11:00:00               bröt  
   Eero Strandman Kuopio    11:00:00               bröt  
   Jorma Leivo Espoon Tapiot    11:00:00               ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English