Terwahölkkä ja -maraton 24.5.2014

Miehet 50 puolimaraton

Smart Follow

        Starttid Mellantid
3,35 km
Mellantid
14,86 km
Mellantid
20,66 km

Mål
21,1 km km
 
1.   Seppo Rauhala ONMKYU  FIN  12:00:00   13:00 (2)  59:10 (2)  1:23:58 (1)  1:25:39 (1)  1:25:39  
2.   Heikki Ojantakanen OLSHE/OFF  FIN  12:00:00   13:00 (3)  59:04 (1)  1:24:01 (2)  1:25:50 (2)  1:25:50  
3.   Juha Juopperi Nuottasaaren Koulu  FIN  12:00:00   13:20 (4)  1:00:54 (4)  1:24:53 (3)  1:26:36 (3)  1:26:36  
4.   Andrey Chernov Russia/Arkangel  RUS  12:00:00   12:52 (1)  1:00:12 (3)  1:25:46 (4)  1:27:30 (4)  1:27:30  
5.   Hannu Laurila Kemi AO-Lappia  FIN  12:00:00   14:01 (7)  1:03:08 (6)  1:27:20 (5)  1:29:01 (5)  1:29:03  
6.   Jukka Väyrynen Transtech Oy  FIN  12:00:00   13:33 (5)  1:02:30 (5)  1:28:35 (6)  1:30:34 (6)  1:30:35  
7.   Arto Havela Pello  FIN  12:00:00   14:05 (8)  1:04:21 (8)  1:29:39 (7)  1:31:27 (7)  1:31:31  
8.   Taisto Latvalehto Laitasaaren Veto  FIN  12:00:00   13:54 (6)  1:04:20 (7)  1:30:10 (8)  1:31:59 (8)  1:31:59  
9.   Kimmo Tauriainen Ruka charter oy  FIN  12:00:00   15:04 (11)  1:06:35 (10)  1:33:06 (9)  1:34:52 (9)  1:34:56  
10.   Martti Hast Keminmaa  FIN  12:00:00   14:10 (9)  1:06:29 (9)  1:33:43 (10)  1:35:40 (10)  1:35:42  
11.   Risto Jääskeläinen Haapajärvi  FIN  12:00:00   14:20 (10)  1:07:46 (11)  1:36:04 (11)  1:38:06 (11)  1:38:09  
12.   Tuomo Mustola ardament group  FIN  12:00:00   15:48 (15)  1:09:56 (13)  1:37:40 (12)  1:39:27 (12)  1:39:31  
13.   Esa Vuomajoki Utsjoki  FIN  12:00:00   15:54 (16)  1:11:04 (14)  1:39:10 (13)  1:41:10 (13)  1:41:17  
14.   Taisto Kivelä Pölkky Oy  FIN  12:00:00   15:22 (13)  1:09:54 (12)  1:39:37 (14)  1:41:42 (14)  1:41:55  
15.   Olavi Vesala Utajärven Urheilijat  FIN  12:00:00   16:20 (21)  1:13:08 (17)  1:41:14 (15)  1:43:04 (15)  1:43:12  
16.   Juho Rankinen Oulu  FIN  12:00:00   16:48 (27)  1:13:32 (20)  1:41:15 (16)  1:43:11 (16)  1:43:28  
17.   Velimatti Keloneva We run Oulu  FIN  12:00:00   16:31 (24)  1:13:20 (19)  1:41:44 (17)  1:43:42 (17)  1:43:54  
18.   Jorma Kyllönen Kuhmo  FIN  12:00:00   15:12 (12)  1:12:21 (15)  1:41:53 (18)  1:44:08 (18)  1:44:11  
19.   Teijo Timonen Kempele  FIN  12:00:00   16:19 (20)  1:13:18 (18)  1:42:15 (19)  1:44:25 (19)  1:44:32  
20.   Pasi Karjalainen Nokia/NSN  FIN  12:00:00   15:59 (18)  1:13:06 (16)  1:42:30 (20)  1:44:30 (20)  1:44:35  
21.   Juha Pesonen Haukiputaan Heitto  FIN  12:00:00   16:49 (28)  1:14:05 (25)  1:43:08 (21)  1:44:44 (21)  1:45:03  
22.   Esa Illikainen S-market Ranua  FIN  12:00:00   15:45 (14)  1:13:39 (21)  1:43:19 (22)  1:45:20 (22)  1:45:27  
23.   Markku Portaankorva Oulu  FIN  12:00:00   16:51 (29)  1:14:16 (26)  1:44:38 (24)  1:46:29 (23)  1:46:46  
24.   Ari Matkaselkä oulainen  FIN  12:00:00   16:30 (23)  1:14:05 (24)  1:44:37 (23)  1:46:34 (24)  1:46:49  
25.   Juha Tilvis Oulu  FIN  12:00:00   15:58 (17)  1:13:52 (22)  1:45:03 (25)  1:47:10 (25)  1:47:18  
26.   Veli-Matti Laakso Oulun Osuuspankki  FIN  12:00:00   16:27 (22)  1:13:59 (23)  1:45:58 (26)  1:48:09 (26)  1:48:17  
27.   Panu Tonttila OYS vapari  FIN  12:00:00   17:09 (30)  1:16:52 (29)  1:46:43 (27)  1:48:32 (27)  1:48:53  
28.   Juha Henriksson Team Takkula  FIN  12:00:00   16:46 (26)  1:15:40 (27)  1:47:28 (28)  1:49:33 (28)  1:49:47  
29.   Veijo Kotilainen Oulu  FIN  12:00:00   16:17 (19)  1:17:07 (30)  1:48:15 (29)  1:50:20 (30)  1:50:26  
30.   Jukka Jauhiainen Rovaniemi  FIN  12:00:00   16:40 (25)  1:15:49 (28)  1:48:19 (30)  1:50:11 (29)  1:50:29  
31.   Pentti Rautakoski Kempele  FIN  12:00:00   18:39 (38)  1:20:19 (32)  1:49:58 (31)  1:51:42 (31)  1:52:13  
32.   Pekka Peuraniemi Kajaani  FIN  12:00:00   19:51 (49)  1:21:59 (35)  1:52:25 (32)  1:53:31 (32)  1:54:27  
33.   Eero Moilanen Vison Oy  FIN  12:00:00   19:22 (43)  1:22:51 (38)  1:52:41 (33)  1:53:43 (33)  1:54:32  
34.   Jukka Myllymäki Woodmark oy  FIN  12:00:00   19:04 (40)  1:22:30 (36)     1:55:52 (34)  1:56:27  
35.   Terho Pulkkinen Kempele  FIN  12:00:00   17:33 (31)  1:20:01 (31)  1:54:10 (34)  1:56:33 (35)  1:56:39  
36.   Olavi Ukkola Kastellin Kuntoilijat  FIN  12:00:00   18:11 (34)  1:21:07 (33)  1:54:50 (35)  1:56:34 (36)  1:56:58  
37.   Ilkka Kerkelä Lapittaako.fi  FIN  12:00:00   19:41 (46)  1:24:09 (41)  1:55:31 (36)  1:56:44 (37)  1:57:47  
38.   Reijo Muhola Intersport Joutsensilta  FIN  12:00:00   18:21 (35)  1:21:09 (34)  1:55:53 (37)  1:57:45 (38)  1:58:17  
39.   Jouni Kettunen Siilinjärvi  FIN  12:00:00   19:25 (44)  1:23:11 (39)  1:56:19 (38)  1:57:55 (39)  1:58:37  
40.   Juhani Leppänen Pehutec  FIN  12:00:00   18:23 (36)  1:22:30 (37)  1:57:08 (39)  1:59:24 (41)  1:59:55  
41.   Heikki Wiik Cool Operator  FIN  12:00:00   19:42 (47)  1:24:53 (44)  1:57:41 (40)  1:59:05 (40)  1:59:56  
42.   Eero Sipola Liminka LNM  FIN  12:00:00   19:05 (41)  1:24:55 (45)  1:57:58 (41)  1:59:42 (43)  2:00:21  
43.   Tarmo Kokko Pudasjärven Urheilijat  FIN  12:00:00   21:54 (61)  1:28:21 (52)  1:59:03 (43)  1:59:35 (42)  2:00:56  
44.   Kari Turpeinen Endurance Ultrarunning team  FIN  12:00:00   20:08 (52)  1:26:00 (47)  1:58:59 (42)  2:00:29 (44)  2:01:35  
45.   Kauko Vartiainen OYS vapari  FIN  12:00:00   19:17 (42)  1:24:31 (43)  1:59:03 (43)  2:01:02 (47)  2:01:45  
46.   Aslak Rantakokko Suomen Vanhempainliitto ry  FIN  12:00:00   22:09 (63)  1:28:28 (54)  2:00:03 (47)  2:00:53 (46)  2:02:17  
46.   Pekka Niskanen Oulu  FIN  12:00:00   22:03 (62)  1:28:27 (53)  1:59:56 (46)  2:00:51 (45)  2:02:17  
48.   Matti Oja Oulun sisustajat Oy  FIN  12:00:00   18:27 (37)  1:24:00 (40)  1:59:50 (45)  2:02:04 (48)  2:02:34  
49.   Petteri Jokitalo Oulu  FIN  12:00:00   17:59 (32)  1:24:59 (46)  2:01:19 (48)  2:03:23 (51)  2:03:45  
50.   Antero Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   21:10 (57)  1:28:43 (56)  2:01:44 (51)  2:02:58 (49)  2:04:01  
51.   Ilkka Aska Oplax Oy  FIN  12:00:00   20:09 (53)  1:27:19 (50)  2:01:24 (49)  2:03:14 (50)  2:04:07  
52.   Jussi Vuoti OSAO Kaukovainio tekniikka  FIN  12:00:00   18:06 (33)  1:24:18 (42)  2:01:35 (50)  2:04:02 (54)  2:04:25  
53.   Jari Erikkilä Raahe  FIN  12:00:00   20:44 (55)  1:27:58 (51)  2:01:59 (52)  2:03:46 (53)  2:04:42  
54.   Sakari Kiviniemi Oplax Oy  FIN  12:00:00   20:00 (51)  1:26:41 (48)  2:02:01 (53)  2:04:04 (55)  2:04:47  
55.   Jussi Rekilä Viherlaakson lukio  FIN  12:00:00   22:56 (66)  1:30:55 (59)  2:02:30 (54)  2:03:30 (52)  2:04:50  
56.   Jouni Harjuhahto Tupos  FIN  12:00:00   20:10 (54)  1:26:52 (49)  2:02:34 (55)  2:04:13 (56)  2:05:16  
57.   Samuli Kemppainen Muhos  FIN  12:00:00   20:56 (56)  1:28:43 (55)     2:05:28 (57)  2:06:27  
58.   Mikko Siira Nokia/NSN  FIN  12:00:00   19:58 (50)  1:30:26 (58)     2:09:04 (60)  2:09:34  
59.   Toivo Riikola Haukipudas  FIN  12:00:00   22:59 (67)  1:33:04 (61)  2:07:14 (56)  2:08:08 (58)  2:09:39  
60.   Esa Tuomikoski Pattijoki  FIN  12:00:00   21:44 (59)  1:35:27 (64)  2:07:47 (57)  2:08:51 (59)  2:09:51  
61.   Jorma Taivaloja Haukiputaan Heitto  FIN  12:00:00   19:50 (48)  1:29:25 (57)  2:08:34 (58)  2:10:16 (61)  2:11:17  
62.   Raymond Bloumt Paarl Athletics Club  Sou  12:00:00   19:36 (45)  1:31:10 (60)  2:09:13 (59)  2:11:57 (63)  2:12:14  
63.   Harri Karjula Pöyry CM Oy  FIN  12:00:00   24:10 (70)  1:35:29 (65)  2:10:17 (60)  2:11:00 (62)  2:12:33  
64.   Simo Kettunen WSP  FIN  12:00:00   22:25 (65)  1:33:52 (62)  2:11:05 (61)  2:12:19 (64)  2:13:42  
65.   Rainer Pehkonen Loomis Suomi Oy  FIN  12:00:00   23:22 (68)  1:36:34 (67)  2:11:39 (62)  2:12:38 (65)  2:13:55  
66.   Pekka Jussinniemi Vihanti  FIN  12:00:00   24:10 (71)  1:36:44 (68)  2:12:14 (63)  2:12:56 (66)  2:14:39  
67.   Juha Kaivorinne Oulu  FIN  12:00:00   22:24 (64)  1:35:41 (66)  2:12:45 (64)  2:14:09 (67)  2:15:28  
68.   Juha Manninen Oulu  FIN  12:00:00   24:32 (73)  1:38:05 (69)  2:14:51 (65)  2:15:49 (68)  2:17:37  
69.   Klaus Vesa Oulu  FIN  12:00:00   18:58 (39)  1:34:46 (63)  2:18:54 (66)  2:21:29 (70)  2:22:01  
70.   Aarne Taajamo Kerava  FIN  12:00:00   21:14 (58)  1:38:48 (70)  2:19:19 (67)  2:20:58 (69)  2:22:06  
71.   Jouni Ketola Oulu  FIN  12:00:00   23:42 (69)  1:43:28 (72)  2:21:46 (68)  2:23:15 (71)  2:24:25  
72.   Pekka Riepula Kuivaniemen Yritys  FIN  12:00:00   25:30 (76)  1:43:43 (75)  2:22:30 (69)  2:23:22 (72)  2:24:57  
73.   Timo Kaksonen Oulun Osuuspankki  FIN  12:00:00   24:53 (74)  1:43:30 (74)  2:22:32 (70)  2:24:00 (73)  2:25:24  
74.   Tapio Yliniemi Oulu  FIN  12:00:00   24:20 (72)  1:43:29 (73)  2:22:44 (71)  2:24:38 (75)  2:25:46  
75.   Markku Tauriainen Kauneushoitola BellaHelena Oulu  FIN  12:00:00   24:55 (75)  1:42:26 (71)  2:23:31 (72)  2:24:27 (74)  2:26:23  
76.   Keijo Ström Jyväskylä  FIN  12:00:00   21:45 (60)  1:43:45 (76)  2:27:45 (73)  2:29:55 (76)  2:31:15  
77.   Oiva Soudunsaari Posion Pyrintö  FIN  12:00:00   26:55 (78)  1:52:17 (78)  2:33:50 (74)  2:34:34 (77)  2:36:29  
78.   Ilkka Kontinaho Reijo Mehtälä Oy Raahe  FIN  12:00:00   25:31 (77)  1:50:12 (77)  2:38:27 (75)  2:40:01 (78)  2:41:38  
79.   Juha Hatula Haapaveden Urheilijat  FIN  12:00:00   28:35 (79)  1:54:35 (79)  2:43:54 (76)  2:45:09 (79)  2:47:12  
   Lasse Koivuniemi Rovaniemen Roadrunners  FIN  12:00:00               ej startad  
   Vesa Pirilä OSAO Kaukovainio tekniikka  FIN  12:00:00               ej startad  
   Ari Sivonen Transtech Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Ismo Sirén Raksilan resupöksyt  FIN  12:00:00               bröt  
   Veikko Kääriä KiimU  FIN  12:00:00               bröt  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English