Terwahölkkä ja -maraton 24.5.2014

Miehet puolimaraton

Smart Follow

        Starttid Mellantid
3,35 km
Mellantid
14,86 km
Mellantid
20,66 km

Mål
21,1 km km
 
1.   Mikko Tolonen Team EB  FIN  12:00:00   11:47 (2)  52:00 (2)  1:12:22 (1)  1:13:48 (1)  1:13:48  
2.   Veli-Heikki Koivu Rovaniemen Roadrunners  FIN  12:00:00   11:47 (1)  52:00 (1)  1:12:36 (2)  1:14:05 (2)  1:14:05  
3.   Marek Omsza?ski Trucht Tarchomin Team  POL  12:00:00   11:56 (3)  53:01 (3)  1:13:30 (3)  1:14:58 (3)  1:14:58  
4.   Sami Välimaa Rovaniemen Roadrunners  FIN  12:00:00   11:58 (6)  55:04 (5)  1:17:17 (4)  1:18:45 (4)  1:18:45  
5.   Antti Männikkö Kuivasjärven Aura  FIN  12:00:00   11:56 (4)  54:56 (4)  1:17:45 (5)  1:19:44 (5)  1:19:44  
6.   Janne Kivilahti Kuusamo  FIN  12:00:00   12:05 (7)  56:18 (6)  1:19:32 (6)  1:21:13 (6)  1:21:13  
7.   Mika Kyllönen Kuhmo  FIN  12:00:00   12:38 (9)  57:19 (7)  1:20:50 (7)  1:22:23 (7)  1:22:24  
8.   Petri Yliniemelä Nokia/NSN  FIN  12:00:00   13:59 (31)  1:00:15 (10)  1:23:25 (8)  1:25:00 (8)  1:25:04  
9.   Ari Luomanen Reisjärven Pilke  FIN  12:00:00   12:54 (10)  59:48 (9)  1:23:57 (9)  1:25:29 (9)  1:25:30  
10.   Ville Nikkinen OTC  FIN  12:00:00   14:00 (33)  1:01:43 (17)  1:24:11 (10)  1:25:34 (10)  1:25:35  
11.   Mikko Kauppinen OYS vapari  FIN  12:00:00   13:06 (13)  1:00:21 (11)  1:24:24 (11)  1:26:01 (11)  1:26:01  
12.   Heikki Immonen Muurolan Kisaveikot  FIN  12:00:00   13:16 (14)  1:00:51 (14)  1:25:31 (12)  1:27:21 (12)  1:27:21  
13.   Jonne Seppänen Vaalan Karhu  FIN  12:00:00   11:57 (5)  59:23 (8)  1:25:57 (14)  1:27:38 (13)  1:27:38  
14.   Antti Polojärvi Kuusamo  FIN  12:00:00   13:32 (16)  1:01:18 (15)  1:26:01 (16)  1:27:40 (14)  1:27:40  
15.   Matias Ilmonen Nokia/NSN  FIN  12:00:00   13:34 (18)  1:01:33 (16)  1:26:01 (15)  1:27:40 (15)  1:27:40  
16.   Olli Suorsa OK Stövarna  FIN  12:00:00   14:15 (39)  1:02:07 (19)  1:25:57 (13)  1:27:41 (16)  1:27:41  
17.   Jarmo Dahlgren Kiuruveden Urheilijat  FIN  12:00:00   13:21 (15)  1:00:49 (13)  1:26:02 (17)  1:27:42 (17)  1:27:42  
18.   Jussi Yli-Renko Rovaniemi  FIN  12:00:00   13:01 (11)  1:00:40 (12)  1:26:03 (18)  1:27:56 (18)  1:27:56  
19.   Samuli Hallikainen Muhos/LaiVe  FIN  12:00:00   13:56 (23)  1:03:07 (23)  1:27:13 (19)  1:28:59 (19)  1:28:59  
20.   Sakari Harju Haukiputaan koulu  FIN  12:00:00   13:57 (26)  1:03:07 (24)  1:27:24 (22)  1:29:05 (20)  1:29:06  
21.   Oula Mommo Tervolan Terärä  FIN  12:00:00   14:01 (36)  1:03:12 (28)  1:27:28 (23)  1:29:05 (21)  1:29:07  
22.   Ari-Pekka Valtanen Nokia/NSN  FIN  12:00:00   13:55 (21)  1:03:06 (22)  1:27:23 (21)  1:29:06 (22)  1:29:08  
23.   Kyösti Kujala Oulun Autotyö oy  FIN  12:00:00   13:46 (19)  1:02:02 (18)  1:27:16 (20)  1:29:09 (23)  1:29:09  
24.   Mikko Hassinen Oulu  FIN  12:00:00   13:58 (27)  1:03:06 (21)  1:27:38 (24)  1:29:31 (24)  1:29:36  
25.   Janne Änäkkälä Oulu  FIN  12:00:00   14:35 (42)  1:03:25 (29)  1:28:17 (25)  1:29:57 (25)  1:30:13  
26.   Miika Marttinen Hämeenlinnan Tarmo  FIN  12:00:00   13:55 (22)  1:03:11 (27)  1:28:44 (26)  1:30:30 (26)  1:30:31  
27.   Roni Hooli Alatornion Ahjo Ry  FIN  12:00:00   13:50 (20)  1:03:39 (30)  1:29:12 (27)  1:30:55 (27)  1:30:57  
28.   Antti Viita Nokia/NSN  FIN  12:00:00   14:44 (45)  1:05:54 (38)  1:30:08 (29)  1:31:43 (28)  1:31:47  
29.   Iikka Yrjänä Jaakkolan MTY  FIN  12:00:00   14:41 (44)  1:05:54 (37)  1:30:11 (30)  1:31:51 (29)  1:31:55  
30.   Harri Saarela Oulu  FIN  12:00:00   13:58 (30)  1:03:08 (25)  1:30:03 (28)  1:32:18 (30)  1:32:21  
31.   Pekka Huttunen Team EB  FIN  12:00:00   13:06 (12)  1:03:09 (26)  1:30:20 (31)  1:32:23 (32)  1:32:24  
32.   Tuomas Kauppila Itella  FIN  12:00:00   14:00 (32)  1:03:42 (31)  1:30:29 (32)  1:32:23 (31)  1:32:24  
33.   Markus Karttunen Oulu  FIN  12:00:00   14:11 (38)  1:04:26 (34)  1:30:53 (33)  1:32:50 (33)  1:32:53  
34.   Timo Puustinen Mäntylahden veto  FIN  12:00:00   13:56 (24)  1:04:40 (35)  1:31:07 (36)  1:32:55 (34)  1:32:55  
35.   Mikko Pietiläinen Oulu  FIN  12:00:00   14:18 (40)  1:05:02 (36)  1:31:02 (35)  1:32:55 (35)  1:32:58  
36.   Markku Haapamäki OTC  FIN  12:00:00   14:02 (37)  1:04:21 (33)  1:31:00 (34)  1:33:04 (36)  1:33:06  
37.   Veli-Pekka Kokkonen Helsinki  FIN  12:00:00   14:01 (35)  1:03:51 (32)  1:32:00 (37)  1:33:45 (37)  1:33:46  
38.   Lauri Vuokila Tervolan Saha ja höyläämö oy  FIN  12:00:00   12:16 (8)  1:02:26 (20)  1:32:30 (39)  1:34:19 (40)  1:34:19  
39.   Lauri Hautala Oulu Triathlon and Cycling  FIN  12:00:00   15:12 (64)  1:06:52 (43)  1:32:22 (38)  1:34:17 (39)  1:34:22  
40.   Jaakko Keskikuru Oulu  FIN  12:00:00   15:15 (69)  1:07:11 (48)  1:32:37 (40)  1:34:16 (38)  1:34:23  
41.   Teppo Kuusela OH Rovaniemi  FIN  12:00:00   15:13 (67)  1:06:50 (42)  1:32:57 (41)  1:34:50 (41)  1:34:55  
42.   Mikko Haverinen Kainuun Ärjy  FIN  12:00:00   15:28 (74)  1:07:07 (45)  1:33:09 (42)  1:35:06 (42)  1:35:11  
43.   Pauli Lapinkangas Fazer Leipomot  FIN  12:00:00   15:08 (54)        1:35:37 (44)  1:35:37  
44.   Risto Honkonen Oulu  FIN  12:00:00   15:14 (68)  1:07:50 (54)  1:33:53 (44)  1:35:35 (43)  1:35:42  
45.   Jussi Ronkainen Pölkky Oy  FIN  12:00:00   13:58 (29)  1:06:16 (39)  1:33:50 (43)  1:35:46 (46)  1:35:46  
46.   Henry Ylisassi Kajaanin Kuohu  FIN  12:00:00   14:59 (51)  1:07:14 (49)  1:33:58 (45)  1:35:45 (45)  1:35:49  
47.   Jukka-Pekka Laulajainen Limingan Niittomiehet  FIN  12:00:00   15:11 (61)  1:07:09 (47)  1:34:11 (46)  1:35:57 (47)  1:36:04  
48.   Janne Joentakanen Jyps  FIN  12:00:00   16:01 (84)  1:09:00 (65)  1:34:30 (47)  1:35:59 (48)  1:36:19  
49.   Aapo Ylisassi Oulu  FIN  12:00:00   15:04 (52)  1:07:14 (50)     1:36:20 (49)  1:36:24  
50.   Matti Väärälä Helsinki  FIN  12:00:00   15:54 (80)  1:08:41 (62)  1:34:40 (50)  1:36:22 (50)  1:36:40  
51.   Kim Kotajärvi Arkkukari  FIN  12:00:00   14:57 (49)  1:07:52 (56)  1:34:40 (49)  1:36:38 (51)  1:36:43  
52.   Antti Mikkonen ONMKY/Jänispalvelu  FIN  12:00:00   15:06 (53)  1:07:52 (55)  1:34:35 (48)  1:36:40 (53)  1:36:46  
53.   Markus Nissi Oulu/Talenom  FIN  12:00:00   15:20 (73)  1:08:15 (60)  1:34:56 (52)  1:36:39 (52)  1:36:48  
54.   Janne Honkasalo Ekokem  FIN  12:00:00   13:57 (25)  1:06:47 (41)  1:34:46 (51)  1:36:48 (54)  1:36:50  
55.   Elias Jämsä Oulu  FIN  12:00:00   15:12 (66)  1:08:03 (59)  1:35:12 (54)  1:36:53 (55)  1:37:01  
56.   Santtu Kuusento Intersport Joutsensilta  FIN  12:00:00   14:59 (50)  1:07:32 (51)  1:35:12 (56)  1:37:00 (56)  1:37:03  
57.   Jari Jaakkola Kemijärvi  FIN  12:00:00   14:52 (47)  1:07:48 (53)  1:35:02 (53)  1:37:06 (57)  1:37:08  
58.   Santtu Liikala Oulu  FIN  12:00:00   15:10 (59)  1:07:54 (58)  1:35:12 (55)  1:37:07 (58)  1:37:14  
59.   Lassi Siivola Oulu  FIN  12:00:00   14:25 (41)  1:07:33 (52)  1:35:13 (57)  1:37:15 (59)  1:37:19  
60.   Oskari Jaara Findoor Oy  FIN  12:00:00   14:48 (46)  1:07:52 (57)  1:35:58 (59)  1:37:41 (60)  1:37:46  
61.   Antti Kettu VeKu  FIN  12:00:00   13:33 (17)  1:07:00 (44)  1:35:52 (58)  1:37:46 (61)  1:37:47  
62.   Henri Lindqvist Ylitornion reserviläiset  FIN  12:00:00   15:09 (57)  1:08:28 (61)  1:36:03 (60)  1:37:50 (62)  1:37:57  
63.   Ville Valkama Oulu  FIN  12:00:00   16:27 (110)  1:11:20 (74)  1:37:13 (64)  1:38:31 (63)  1:38:49  
64.   Pekka Keskiaho Siemens  FIN  12:00:00   15:54 (80)  1:09:14 (66)  1:36:51 (61)  1:38:39 (64)  1:38:51  
65.   Jarkko Juvonen Karjalan lennosto  FIN  12:00:00   15:48 (78)  1:11:24 (75)     1:38:49 (65)  1:38:57  
66.   Juha Sorvala Polar Electro Oy  FIN  12:00:00   15:08 (56)  1:08:53 (63)  1:37:00 (63)  1:38:56 (66)  1:39:00  
67.   Miikka Kyllönen Oulu  FIN  12:00:00   15:16 (72)  1:09:38 (67)  1:37:13 (65)  1:38:59 (67)  1:39:05  
68.   Jarmo Hyyppä VR-Yhtymä Oy  FIN  12:00:00   15:11 (62)  1:08:54 (64)  1:37:26 (66)  1:39:20 (68)  1:39:27  
69.   Antti Häkämies Posion Pyrintö  FIN  12:00:00   14:01 (34)  1:06:34 (40)  1:36:59 (62)  1:39:32 (69)  1:39:34  
70.   Tatu Lappalainen Lappis  FIN  12:00:00   16:59 (138)  1:12:29 (90)  1:38:11 (67)  1:39:36 (70)  1:39:56  
71.   Pekka Tolonen Oulu  FIN  12:00:00   16:39 (123)  1:12:15 (84)  1:38:26 (68)  1:40:11 (71)  1:40:27  
72.   Antti Hara Kaukovainion kimmoke Oulu  FIN  12:00:00   16:42 (125)  1:11:30 (76)  1:38:44 (70)  1:40:18 (72)  1:40:37  
73.   Janne Tikkanne Raahen Palomiehet  FIN  12:00:00   15:44 (77)  1:10:18 (70)  1:38:30 (69)  1:40:34 (73)  1:40:41  
74.   Markus Karjalainen Tervola  FIN  12:00:00   15:08 (55)  1:11:32 (77)  1:38:58 (71)  1:40:51 (75)  1:41:00  
75.   Kalle Kamula Kokkola  FIN  12:00:00   17:00 (140)  1:13:17 (107)  1:39:27 (74)  1:40:49 (74)  1:41:12  
76.   Timo Kaakinen Lapin keskussairaala  FIN  12:00:00   15:12 (65)  1:09:54 (68)  1:39:04 (72)  1:41:04 (76)  1:41:14  
77.   Samuel Nissilä Hämeen laaturemontti  FIN  12:00:00   16:19 (93)  1:12:38 (92)  1:39:26 (73)  1:41:07 (77)  1:41:22  
78.   Matti Vainiokangas OYS vapari  FIN  12:00:00   16:15 (90)  1:11:40 (79)  1:39:36 (75)  1:41:20 (79)  1:41:30  
79.   Juha Lantto OYS vapari  FIN  12:00:00   16:36 (119)  1:13:03 (98)  1:39:50 (78)  1:41:19 (78)  1:41:35  
80.   Ville Anttila Actlabs Finland  FIN  12:00:00   16:49 (133)  1:13:15 (104)  1:39:50 (79)  1:41:28 (80)  1:41:42  
81.   Markus Laaksolinna Haukipudas  FIN  12:00:00   15:58 (82)  1:11:13 (73)  1:39:38 (76)  1:41:34 (81)  1:41:44  
82.   Markku Nissi Pöyry Finland Oy  FIN  12:00:00   16:27 (107)  1:12:23 (88)  1:39:46 (77)  1:41:37 (82)  1:41:49  
83.   Raimo Lepistö Oulu  FIN  12:00:00   16:50 (134)  1:13:04 (100)  1:39:57 (80)  1:41:41 (83)  1:41:59  
84.   Matti Luoma-Aho Oulu  FIN  12:00:00   16:48 (131)  1:13:07 (103)  1:40:26 (83)  1:42:00 (84)  1:42:16  
85.   Olli-Pekka Kokko Pudasjärvi  FIN  12:00:00   16:25 (101)  1:12:23 (89)  1:40:25 (82)  1:42:11 (85)  1:42:22  
86.   Ville Virta OYS vapari  FIN  12:00:00   16:37 (120)  1:13:03 (98)  1:40:33 (84)  1:42:17 (86)  1:42:32  
87.   Jarmo Jämsen Eximia Business Intelligence Oy  FIN  12:00:00   16:59 (137)  1:13:07 (102)  1:40:47 (85)  1:42:29 (87)  1:42:49  
88.   Markus Ojala HUPA  FIN  12:00:00   14:37 (43)  1:07:08 (46)  1:40:03 (81)  1:42:48 (89)  1:42:52  
89.   Juho Niemelä Oulu  FIN  12:00:00   16:31 (114)  1:13:19 (111)  1:41:06 (87)  1:42:48 (90)  1:42:59  
90.   Roope Suonio Menestyksen Avaimet  FIN  12:00:00   16:35 (118)  1:13:44 (116)  1:41:18 (90)  1:42:45 (88)  1:43:00  
91.   Kai Koljonen Oulun Pyrintö  FIN  12:00:00   16:27 (107)  1:13:18 (109)  1:41:27 (93)  1:42:52 (93)  1:43:06  
92.   Jaakko Laihola Pölkky Oy  FIN  12:00:00   16:11 (87)  1:12:14 (83)     1:42:49 (91)  1:43:08  
93.   Juha-Matti Vuolli Mänitsö Top Team  FIN  12:00:00   17:03 (141)  1:13:00 (97)  1:41:09 (89)  1:42:52 (92)  1:43:09  
94.   Regis Rouge-Oikarinen Oulu  FIN  12:00:00   15:10 (60)  1:11:03 (72)  1:41:04 (86)  1:43:08 (95)  1:43:16  
95.   Jukka Häkkilä Kuivasjärven Aura  FIN  12:00:00   16:31 (115)  1:13:22 (113)  1:41:20 (91)  1:43:08 (95)  1:43:18  
96.   Joonas Hekkala Oulu  FIN  12:00:00   16:03 (85)  1:12:19 (86)  1:41:07 (88)  1:43:08 (97)  1:43:19  
97.   Arttu Ollikkala Lahtelan mafia  FIN  12:00:00   16:24 (99)  1:13:19 (110)  1:41:25 (92)  1:43:05 (94)  1:43:20  
98.   Antti Hurskainen Oulu  FIN  12:00:00   16:18 (92)  1:13:15 (104)  1:41:33 (95)  1:43:22 (99)  1:43:34  
99.   Pasi Kemppainen OYS vapari  FIN  12:00:00   16:23 (98)  1:13:15 (106)  1:41:33 (96)  1:43:22 (98)  1:43:34  
100.   Jukka Pentikäinen Lakiasia ja toimisto pentikäine  FIN  12:00:00   16:20 (94)  1:12:56 (95)  1:41:35 (97)  1:43:36 (101)  1:43:41  
101.   Markus Pöhö Markus Pöhö Oy  FIN  12:00:00   16:37 (122)  1:12:22 (87)  1:41:38 (98)  1:43:33 (100)  1:43:50  
102.   Tapio Honkanen Kuopio  FIN  12:00:00   16:25 (100)  1:12:10 (82)  1:41:31 (94)  1:43:39 (102)  1:43:52  
103.   Kimmo Koskela Nokia/NSN  FIN  12:00:00   16:21 (96)  1:13:04 (101)  1:41:42 (99)  1:43:44 (103)  1:43:56  
104.   Mauri Hiltunen Posion Pyrintö  FIN  12:00:00   16:12 (88)  1:13:00 (96)  1:42:07 (101)  1:43:50 (104)  1:44:02  
105.   Pauli Puhakka OYS vapari  FIN  12:00:00   16:29 (113)  1:14:00 (118)  1:42:21 (104)  1:44:02 (106)  1:44:15  
106.   Janne Kotaniemi Tornio  FIN  12:00:00   16:00 (83)  1:11:38 (78)  1:42:00 (100)  1:44:11 (107)  1:44:17  
107.   Markus Moisanen WSP  FIN  12:00:00   17:52 (154)  1:14:57 (124)  1:42:39 (106)  1:44:00 (105)  1:44:33  
108.   Ilkka Alavaikko Oulu  FIN  12:00:00   13:58 (28)  1:10:16 (69)  1:42:12 (102)  1:44:27 (110)  1:44:33  
109.   Kalle Kervinen Oulu  FIN  12:00:00   17:46 (151)  1:14:57 (125)  1:42:43 (108)  1:44:24 (108)  1:44:44  
110.   Mikko Rönkkömäki Steinkopf Gmbh  FIN  12:00:00   17:51 (152)  1:16:03 (138)  1:43:00 (111)  1:44:27 (109)  1:44:47  
111.   Jukka Lauhikari Oulun poliisilaitos  FIN  12:00:00   16:47 (130)  1:14:09 (121)  1:42:37 (105)  1:44:33 (113)  1:44:48  
112.   Antti Jäntti V. Alamäki Oy  FIN  12:00:00   16:21 (97)  1:12:38 (91)  1:42:19 (103)  1:44:40 (114)  1:44:55  
113.   Janne Vasenius Rovaniemi  FIN  12:00:00   15:11 (63)  1:12:03 (80)  1:42:40 (107)  1:44:49 (115)  1:44:55  
114.   Timo Rossi Simo  FIN  12:00:00   17:56 (156)  1:14:48 (123)  1:43:00 (110)  1:44:31 (112)  1:44:56  
115.   Jukka Kerola Oulu  FIN  12:00:00   17:52 (153)  1:15:24 (132)  1:42:58 (109)  1:44:29 (111)  1:44:59  
116.   Lauri Tolonen Helsinki  FIN  12:00:00   15:16 (71)  1:12:16 (85)  1:43:24 (112)  1:45:25 (121)  1:45:30  
117.   Lasse Kaiponen Oulu  FIN  12:00:00   16:26 (104)  1:13:35 (115)  1:43:30 (114)  1:45:21 (118)  1:45:34  
118.   Sakari Eirola Hiottu Oy  FIN  12:00:00   16:48 (132)  1:13:17 (108)  1:43:25 (113)  1:45:16 (116)  1:45:38  
119.   Mikko Uusimaa Oulun Kamppailuklubi  FIN  12:00:00   17:44 (150)  1:15:52 (135)  1:43:40 (115)  1:45:23 (119)  1:45:40  
120.   Ville Kauppi Oulu  FIN  12:00:00   16:16 (91)  1:13:59 (117)  1:43:55 (118)  1:45:28 (122)  1:45:44  
121.   Kimmo Nurkkala Kemi  FIN  12:00:00   18:10 (172)  1:16:33 (144)  1:43:43 (116)  1:45:17 (117)  1:45:45  
122.   Marko Kahlman Kemi  FIN  12:00:00   18:09 (171)  1:15:58 (136)  1:43:52 (117)  1:45:24 (120)  1:45:51  
123.   Jussi Laakso Prisma Limingantulli  FIN  12:00:00   17:58 (158)  1:16:09 (139)  1:44:13 (119)  1:45:50 (123)  1:46:14  
124.   Mika Säkkinen Oulu  FIN  12:00:00   15:51 (79)  1:12:38 (93)     1:46:16 (124)  1:46:27  
125.   Toni Lehtimäki Team EB  FIN  12:00:00   15:09 (58)  1:12:08 (81)  1:44:18 (120)  1:46:35 (125)  1:46:43  
126.   Mika Ronkainen Kuusamo  FIN  12:00:00   17:28 (148)  1:16:46 (145)     1:46:45 (126)  1:46:55  
127.   Toni Backman Team Rimppakintut  FIN  12:00:00   15:40 (75)  1:12:50 (94)  1:44:50 (122)  1:47:07 (131)  1:47:12  
128.   Juho Schroderus Ritaharjun Koulu  FIN  12:00:00   17:18 (146)  1:15:23 (131)  1:45:06 (124)  1:46:51 (128)  1:47:14  
129.   Taneli Rautio Espoo  FIN  12:00:00   16:43 (127)  1:14:03 (119)  1:44:36 (121)  1:46:58 (129)  1:47:14  
130.   Markku Harju Oulu  FIN  12:00:00   16:25 (103)  1:13:30 (114)  1:45:06 (123)  1:47:01 (130)  1:47:19  
131.   Jarmo Kotajärvi Raahen Ykköspalvelu Oy  FIN  12:00:00   17:11 (143)  1:15:44 (134)     1:47:08 (132)  1:47:30  
132.   Henri Keskitalo Oulu  FIN  12:00:00   16:57 (136)  1:15:08 (129)  1:45:30 (125)  1:47:23 (133)  1:47:37  
133.   Tero Halonen Etelä-Lapin rakennus  FIN  12:00:00   16:37 (121)  1:15:06 (127)  1:45:38 (126)  1:47:23 (134)  1:47:40  
134.   Miikka Linna Oulu  FIN  12:00:00   18:22 (181)  1:17:09 (147)  1:45:55 (127)  1:47:31 (135)  1:47:58  
135.   Antti Ahonen Oulu  FIN  12:00:00   19:16 (216)  1:16:30 (141)  1:45:56 (128)  1:46:49 (127)  1:48:05  
136.   Kalle-Eemeli Savolainen Kastelli-talot Oy  FIN  12:00:00   17:27 (147)  1:16:30 (142)  1:45:57 (129)  1:47:47 (136)  1:48:06  
137.   Jorma Jurmu WSP  FIN  12:00:00   15:40 (76)  1:13:22 (112)  1:46:15 (130)  1:48:31 (138)  1:48:40  
138.   Tero Luukkonen Oulun poliisilaitos  FIN  12:00:00   18:04 (165)  1:18:32 (163)  1:46:51 (132)  1:48:14 (137)  1:48:44  
139.   Lauri Päkkilä Jopera  FIN  12:00:00   16:27 (107)  1:15:04 (126)  1:46:45 (131)  1:48:59 (141)  1:49:08  
140.   Mikko Myllymäki Woodmark oy  FIN  12:00:00   17:55 (155)  1:17:29 (151)  1:47:27 (133)  1:49:00 (142)  1:49:22  
141.   Aki Ronkainen Oulu  FIN  12:00:00   18:55 (193)  1:19:41 (177)  1:47:37 (134)  1:48:52 (140)  1:49:23  
142.   Jouni Karsikas Huskanmäenhulivilit  FIN  12:00:00   18:09 (169)  1:18:17 (154)  1:47:50 (136)  1:49:19 (143)  1:49:42  
143.   Lauri Lehtoaho Oulu  FIN  12:00:00   19:15 (215)  1:18:48 (171)  1:47:51 (137)  1:48:41 (139)  1:49:57  
144.   Jukka-Pekka Puotiniemi Oulu  FIN  12:00:00   16:59 (138)  1:15:35 (133)  1:47:44 (135)  1:49:46 (146)  1:50:08  
145.   Miika Hämäläinen Sbt suola  FIN  12:00:00   18:21 (180)  1:18:31 (160)  1:48:13 (138)  1:49:49 (147)  1:50:09  
146.   Jukka Klemetti Oulun Osuuspankki  FIN  12:00:00   18:22 (183)  1:19:03 (173)  1:48:15 (139)  1:49:40 (144)  1:50:09  
147.   Ari Turpeinen Oulu  FIN  12:00:00   17:57 (157)  1:18:21 (156)  1:48:22 (140)  1:49:44 (145)  1:50:12  
148.   Anton Pelkonen Raahe  FIN  12:00:00   16:27 (111)  1:15:59 (137)     1:50:01 (150)  1:50:15  
149.   Petteri Annunen NSN  FIN  12:00:00   18:01 (162)  1:18:41 (169)  1:48:25 (142)  1:50:03 (151)  1:50:25  
150.   Juha Lyytikäinen Riistakamerat  FIN  12:00:00   18:03 (163)  1:18:32 (164)  1:48:25 (141)  1:50:00 (149)  1:50:28  
151.   Heikki Kälkäjä Lämpöykkönen  FIN  12:00:00   19:52 (247)  1:20:37 (189)  1:48:33 (144)  1:49:52 (148)  1:50:40  
152.   Tuomas Ilkka OYS vapari  FIN  12:00:00   16:33 (116)  1:18:30 (159)  1:48:33 (143)  1:50:28 (154)  1:50:41  
153.   Pekka Rajaniemi nivala  FIN  12:00:00   19:00 (198)  1:19:37 (175)  1:48:44 (146)  1:50:05 (152)  1:50:45  
154.   Tommi Kiviniemi Sweco Ympäristö Oy  FIN  12:00:00   19:02 (200)  1:19:37 (175)  1:48:44 (146)  1:50:16 (153)  1:50:56  
155.   Petri Tyni Kuusamo  FIN  12:00:00   16:25 (102)  1:14:39 (122)  1:48:36 (145)  1:50:44 (155)  1:51:00  
156.   Henry Lampinen Oulunsalo  FIN  12:00:00   16:41 (124)  1:15:08 (128)  1:48:47 (149)  1:50:51 (156)  1:51:12  
157.   Mikko Siirilä Valkeakoski  FIN  12:00:00   17:41 (149)  1:18:04 (153)  1:48:48 (151)  1:50:51 (157)  1:51:13  
158.   Jyrki Tihinen VR-Yhtymä Oy  FIN  12:00:00   16:26 (104)  1:16:24 (140)  1:48:48 (150)  1:51:05 (162)  1:51:15  
159.   Mika Laurila Takapihan Tarzanit  FIN  12:00:00   15:15 (70)  1:15:16 (130)  1:48:45 (148)  1:51:21 (165)  1:51:26  
160.   Miika Julkunen Konecranes  FIN  12:00:00   18:20 (179)  1:18:36 (166)  1:49:21 (153)  1:50:58 (159)  1:51:35  
161.   Pertti Heinonen Pöyry Finland Oy  FIN  12:00:00   18:13 (174)  1:20:03 (180)  1:49:44 (159)  1:51:01 (160)  1:51:39  
162.   Timo Haipus Broadcon  FIN  12:00:00   16:34 (117)  1:16:57 (146)  1:49:22 (155)  1:51:31 (168)  1:51:45  
163.   Markus Schroderus Oulu  FIN  12:00:00   18:29 (185)  1:18:21 (157)  1:49:33 (157)  1:50:57 (158)  1:51:46  
164.   Juha Koivupalo Oulu  FIN  12:00:00   19:11 (212)  1:21:11 (195)  1:49:48 (163)  1:51:04 (161)  1:51:47  
165.   Teemu Kangasharju ONMKY/Jänispalvelu  FIN  12:00:00   18:00 (161)  1:18:31 (161)  1:49:13 (152)  1:51:25 (167)  1:51:50  
166.   Toni Kaarivaara Kaskipuu  FIN  12:00:00   16:09 (86)  1:17:15 (149)  1:49:21 (154)  1:51:44 (169)  1:51:54  
167.   Jarmo Lohilahti Oulunsalo  FIN  12:00:00   18:55 (194)  1:19:46 (179)  1:49:38 (158)  1:51:24 (166)  1:51:57  
168.   Tuomas Sipilä Nordea  FIN  12:00:00   19:06 (204)  1:21:27 (197)  1:49:47 (162)  1:51:19 (164)  1:51:57  
169.   Timo Torkkeli Nordea  FIN  12:00:00   19:08 (206)  1:21:27 (196)  1:49:47 (161)  1:51:18 (163)  1:51:57  
170.   Juha Väärälä Rovaniemi  FIN  12:00:00   16:43 (128)  1:14:03 (120)  1:49:30 (156)  1:52:02 (171)  1:52:20  
171.   Taneli Niskanen Sbt suola  FIN  12:00:00   18:15 (177)  1:18:22 (158)  1:49:47 (160)  1:52:03 (172)  1:52:23  
172.   Lauri Kangas Oulu  FIN  12:00:00   19:10 (208)  1:20:31 (184)  1:50:36 (165)  1:51:52 (170)  1:52:31  
173.   Pekka Parhi Oulu  FIN  12:00:00   18:11 (173)  1:18:40 (168)  1:50:21 (164)  1:52:28 (176)  1:52:51  
174.   Vesa-Pekka Henriksson Oulu  FIN  12:00:00   19:27 (225)  1:22:16 (214)  1:51:08 (169)  1:52:17 (173)  1:53:00  
175.   Jukka Tervo RoVS  FIN  12:00:00   18:14 (176)  1:20:51 (192)  1:51:03 (167)  1:52:31 (177)  1:53:01  
176.   Teemu Leinonen Kajaani  FIN  12:00:00   19:05 (202)  1:21:32 (203)  1:51:04 (168)  1:52:25 (174)  1:53:05  
177.   Antti Kivelä Himanka  FIN  12:00:00   18:03 (164)  1:18:45 (170)  1:50:42 (166)  1:52:40 (178)  1:53:09  
178.   Mika Pekkanen Oulu  FIN  12:00:00   19:18 (218)  1:21:35 (206)  1:51:38 (175)  1:52:46 (179)  1:53:32  
179.   Antti Vänskä Oulu  FIN  12:00:00   19:17 (217)  1:21:35 (205)  1:51:38 (174)  1:52:47 (180)  1:53:32  
180.   Tuomo Haapsaari Caverion  FIN  12:00:00   18:48 (190)  1:20:37 (186)     1:52:57 (183)  1:53:34  
181.   Janne Laakkonen Kongasjärven Kisa-Pojat  FIN  12:00:00   19:10 (210)  1:20:20 (181)  1:51:39 (176)  1:52:25 (175)  1:53:38  
182.   Vesa Halonen Fazer Leipomot  FIN  12:00:00   16:28 (112)  1:17:47 (152)  1:51:16 (170)  1:53:29 (188)  1:53:40  
183.   Antero Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   19:14 (213)  1:20:37 (186)     1:53:02 (185)  1:53:45  
184.   Tuomas Laaksolinna Oulu  FIN  12:00:00   16:13 (89)  1:16:32 (143)  1:51:28 (172)  1:53:37 (192)  1:53:47  
185.   Juha-Pekka Niinimaa Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   19:07 (205)  1:20:24 (183)  1:51:35 (173)  1:52:59 (184)  1:53:48  
186.   Simo Kinnunen Suomussalmen Rasti  FIN  12:00:00   17:59 (159)  1:18:20 (155)  1:51:24 (171)  1:53:17 (186)  1:53:52  
187.   Olli Kokkonen Kajaani  FIN  12:00:00   18:48 (192)  1:22:09 (212)  1:51:48 (179)  1:53:32 (189)  1:53:52  
188.   Esa Koponen Oulu  FIN  12:00:00   16:44 (129)  1:17:21 (150)  1:51:52 (181)  1:53:42 (193)  1:53:56  
189.   Keni Hiltunen Kempeleen maraton klubi  FIN  12:00:00   16:26 (106)  1:19:45 (178)  1:51:41 (178)  1:53:52 (195)  1:54:03  
190.   Lauri Lumme Polar Electro Oy  FIN  12:00:00   20:59 (274)  1:23:37 (232)  1:52:03 (183)  1:52:50 (181)  1:54:10  
191.   Mikko Heinonen Oulu  FIN  12:00:00   21:00 (275)  1:23:37 (233)  1:52:05 (185)  1:52:51 (182)  1:54:10  
192.   Mika Hämäläinen Sale Mäntylä  FIN  12:00:00   17:13 (144)  1:18:34 (165)  1:51:41 (177)  1:53:54 (196)  1:54:10  
193.   Lauri Haapsaari Kemi  FIN  12:00:00   18:48 (189)  1:20:37 (188)  1:51:51 (180)  1:53:42 (194)  1:54:18  
194.   Eero Kannisto Vaajakoski  FIN  12:00:00   19:27 (225)  1:22:26 (219)  1:52:31 (189)  1:53:35 (190)  1:54:24  
195.   Olli Hautala Rakennuttajatoimisto Promen Oy  FIN  12:00:00   18:05 (166)  1:19:10 (174)  1:52:04 (184)  1:53:59 (198)  1:54:27  
196.   Tapani Touronen Laukaa  FIN  12:00:00   20:53 (272)  1:21:28 (198)  1:52:15 (186)  1:53:26 (187)  1:54:38  
197.   Antti Meriläinen Caverion  FIN  12:00:00   19:32 (229)  1:21:31 (201)  1:52:22 (188)  1:53:36 (191)  1:54:38  
198.   Jouni Pitkänen Oulu  FIN  12:00:00   17:59 (160)  1:18:32 (162)  1:52:03 (182)  1:54:17 (205)  1:54:41  
199.   Antti Yliniemi Nokia/NSN  FIN  12:00:00   19:10 (209)  1:21:31 (202)  1:52:18 (187)  1:53:57 (197)  1:54:41  
200.   Jussi Ala-Honkola Lemminkäinen  FIN  12:00:00   19:01 (199)  1:21:07 (194)  1:52:36 (190)  1:54:03 (199)  1:54:52  
201.   Patrik Säisä Aikolon Oy  FIN  12:00:00   19:50 (245)  1:22:45 (224)     1:54:05 (201)  1:54:56  
202.   Arto Nieminen Team Pseudomonas  FIN  12:00:00   19:27 (227)  1:22:16 (215)  1:52:46 (192)  1:54:13 (204)  1:54:57  
203.   Mika Pakarinen Äkäslompolo SportShop  FIN  12:00:00   19:37 (233)  1:22:01 (210)  1:52:45 (191)  1:54:10 (202)  1:55:00  
204.   Juho-Heikki Kauppi Transtech Oy  FIN  12:00:00   18:59 (197)  1:21:55 (209)  1:52:53 (194)  1:54:24 (207)  1:55:04  
205.   Joni Heinonen Oplax Oy  FIN  12:00:00   19:46 (243)  1:22:22 (216)  1:52:56 (195)  1:54:03 (200)  1:55:07  
206.   Jyrki Anttila Kiiminki  FIN  12:00:00   14:54 (48)  1:10:46 (71)  1:53:23 (196)  1:55:07 (212)  1:55:12  
207.   Jari Laitine Hitsaustyö Laitinen KY  FIN  12:00:00   20:29 (262)  1:21:29 (199)  1:52:52 (193)  1:54:11 (203)  1:55:21  
208.   Juha-Matti Tirilä Oulu  FIN  12:00:00   20:14 (255)  1:23:52 (236)  1:53:33 (198)  1:54:21 (206)  1:55:25  
209.   Jussi Kurtti Oulu  FIN  12:00:00   19:11 (211)  1:22:55 (226)  1:53:34 (199)  1:54:57 (211)  1:55:46  
210.   Iikka Korva Oulu  FIN  12:00:00   20:37 (265)  1:24:32 (241)  1:53:54 (202)  1:54:38 (208)  1:55:47  
211.   Jaakko Yrjänä Oulu  FIN  12:00:00   20:04 (252)  1:23:06 (228)  1:53:46 (201)  1:54:53 (210)  1:55:55  
212.   Jan Nissinen Oulu  FIN  12:00:00   20:25 (261)  1:22:52 (225)  1:53:35 (200)  1:54:47 (209)  1:56:03  
213.   Kari Aaltonen Oulu  FIN  12:00:00   17:17 (145)  1:18:37 (167)  1:53:24 (197)  1:55:49 (217)  1:56:07  
214.   Tuomas Korhonen Oulu  FIN  12:00:00   18:13 (175)  1:20:41 (190)  1:54:23 (208)  1:55:45 (216)  1:56:22  
215.   Perttu Oikari Oplax Oy  FIN  12:00:00   19:45 (242)  1:22:22 (216)  1:54:03 (203)  1:55:18 (213)  1:56:23  
216.   Mika Niinimaa Reijo Mehtälä Oy Raahe  FIN  12:00:00   17:11 (142)  1:20:57 (193)  1:54:25 (209)  1:56:23 (222)  1:56:34  
217.   Anssi Ek Raahe  FIN  12:00:00   16:51 (135)  1:20:22 (182)  1:54:21 (205)  1:56:13 (218)  1:56:38  
218.   Miikka Häyrynen Caverion  FIN  12:00:00   19:38 (234)  1:23:25 (230)  1:54:22 (207)  1:55:38 (215)  1:56:40  
219.   Jaakko Meriläinen Caverion  FIN  12:00:00   19:39 (236)  1:23:25 (231)  1:54:21 (206)  1:55:37 (214)  1:56:40  
220.   Jens Aalto Euronics Oulu  FIN  12:00:00   19:21 (223)  1:18:49 (172)  1:54:07 (204)  1:56:16 (219)  1:56:48  
221.   Mika Porola Tupos  FIN  12:00:00   18:09 (169)  1:20:51 (191)  1:54:25 (210)  1:56:25 (223)  1:57:00  
222.   Jarkko Koivikko Code-Q  FIN  12:00:00   19:05 (203)  1:22:32 (221)  1:55:03 (212)  1:56:22 (220)  1:57:17  
223.   Lauri Hynynen ESJU OY  FIN  12:00:00   18:39 (187)  1:22:30 (220)  1:54:59 (211)  1:56:56 (225)  1:57:18  
224.   Aleksi Tuovila S-market Kaukovainio  FIN  12:00:00   18:24 (184)  1:21:32 (204)  1:55:29 (215)  1:56:45 (224)  1:57:26  
225.   Ville Kummala Oulu  FIN  12:00:00   18:56 (195)  1:22:41 (222)  1:55:07 (213)  1:57:04 (226)  1:57:30  
226.   Erno Hepoaho Raahe/kehalan kahlaajat  FIN  12:00:00   20:35 (264)  1:23:43 (234)  1:55:22 (214)  1:56:22 (221)  1:57:36  
227.   Riku Korhonen Oulu  FIN  12:00:00   19:35 (232)  1:23:47 (235)  1:55:55 (217)  1:57:26 (228)  1:58:09  
228.   Juho Tuovinen Madekosken Marakandit  FIN  12:00:00   20:53 (271)  1:24:59 (243)  1:56:06 (218)  1:57:11 (227)  1:58:12  
228.   Sami Pietikäinen Ii  FIN  12:00:00   19:34 (231)  1:24:24 (240)  1:55:53 (216)  1:57:31 (229)  1:58:12  
230.   Antti Tikkanen Oulun poliisilaitos  FIN  12:00:00   19:20 (222)  1:24:08 (237)     1:57:36 (230)  1:58:17  
231.   Jaakko Vuokila Tervola  FIN  12:00:00   19:14 (214)  1:21:37 (207)  1:56:20 (221)  1:58:31 (233)  1:58:56  
232.   Tarek Ahmed Oulu    12:00:00   16:20 (95)  1:23:00 (227)  1:56:24 (222)  1:58:52 (237)  1:58:56  
233.   Pekka Mankila Oulu  FIN  12:00:00   19:38 (235)  1:21:52 (208)  1:56:20 (220)  1:58:20 (232)  1:59:01  
234.   Teemu Takkula Oulu  FIN  12:00:00   16:42 (126)  1:17:11 (148)  1:56:17 (219)  1:58:52 (235)  1:59:06  
235.   Martti Lepistö Prisma Limingantulli  FIN  12:00:00   20:48 (267)  1:25:10 (245)  1:56:55 (223)  1:58:09 (231)  1:59:19  
236.   Henri Tervo BWR  FIN  12:00:00   18:06 (168)  1:21:31 (200)  1:56:56 (224)  1:58:59 (238)  1:59:26  
237.   Jaakko Matikainen Visuad  FIN  12:00:00   18:48 (190)  1:22:25 (218)  1:57:20 (225)  1:58:52 (236)  1:59:32  
238.   Janne Vimpari JMC Engine Oy  FIN  12:00:00   18:56 (195)  1:22:15 (213)  1:57:29 (226)  1:59:05 (239)  1:59:58  
239.   Matti Varanka Codenomicon Oy  FIN  12:00:00   21:31 (286)  1:26:04 (251)  1:58:04 (229)  1:58:50 (234)  2:00:09  
240.   Matias Pirttimaa Caverion  FIN  12:00:00   18:17 (178)  1:22:05 (211)  1:57:52 (227)  1:59:48 (243)  2:00:12  
241.   Petri Nurro Intersport Joutsensilta  FIN  12:00:00   21:14 (280)  1:26:16 (253)  1:58:18 (230)  1:59:13 (240)  2:00:30  
242.   Ilpo Hartikka Raahe  FIN  12:00:00   18:06 (167)  1:22:44 (223)  1:57:59 (228)  2:00:19 (246)  2:00:41  
243.   Juha Koskela Stora Enso Oyj  FIN  12:00:00   20:06 (253)  1:25:37 (247)  1:58:26 (231)  1:59:39 (241)  2:00:48  
244.   Matti Hinkkainen Oulu  FIN  12:00:00   19:42 (238)  1:25:18 (246)  1:58:42 (233)  1:59:59 (244)  2:00:56  
245.   Oskari Pieviläinen Tupos  FIN  12:00:00   19:41 (237)  1:26:08 (252)  1:59:04 (237)  2:00:01 (245)  2:00:57  
246.   Risto Pohjola Oulu  FIN  12:00:00   19:19 (220)  1:26:02 (249)  1:58:50 (235)  2:00:30 (247)  2:00:59  
247.   Ilkka Lindgren Oulu  FIN  12:00:00   21:43 (288)  1:26:44 (255)  1:58:58 (236)  1:59:42 (242)  2:01:03  
248.   Petteri Pellikka Äkäslompolo Sport Shop  FIN  12:00:00   19:54 (249)  1:25:59 (248)  1:59:09 (238)  2:00:37 (248)  2:01:28  
249.   Sauli Ylikulju Liminka  FIN  12:00:00   19:22 (224)  1:24:08 (238)  1:58:40 (232)  2:00:47 (249)  2:01:28  
250.   Pertti Viholainen   FIN  12:00:00   20:24 (260)  1:26:03 (250)  2:00:12 (241)  2:01:11 (250)  2:02:24  
251.   Tonis Kuusk Tartto  EST  12:00:00   23:13 (310)  1:31:47 (288)  2:00:29 (243)  2:01:35 (253)  2:02:30  
252.   Ismo Vendelin Oulu  FIN  12:00:00   19:08 (207)  1:24:35 (242)  2:00:06 (239)  2:02:04 (256)  2:02:41  
253.   Tommi Koivikko Code-Q  FIN  12:00:00   20:50 (270)  1:27:46 (261)  2:00:07 (240)  2:01:30 (252)  2:02:42  
254.   Pekka Kauppi Ruotsalo  FIN  12:00:00   19:51 (246)  1:26:37 (254)  2:00:20 (242)  2:01:30 (251)  2:02:45  
255.   Mikko Tikkinen Sokos Hotel Arina  FIN  12:00:00   20:20 (259)  1:27:30 (258)     2:01:46 (255)  2:02:48  
256.   Olli-Pekka Lehtonen Nokia/NSN  FIN  12:00:00   21:02 (277)  1:26:47 (257)     2:01:38 (254)  2:02:58  
257.   Petri Isopoussu Kuusamo  FIN  12:00:00   19:18 (219)  1:20:32 (185)  1:58:43 (234)  2:02:26 (257)  2:03:08  
258.   Hannu Marin S-market Kaukovainio  FIN  12:00:00   18:22 (182)  1:25:02 (244)  2:01:08 (244)  2:02:45 (258)  2:03:27  
259.   Toni Pallari Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   20:17 (257)  1:28:46 (272)  2:02:02 (246)  2:02:58 (259)  2:03:44  
260.   Joni Paaso Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   20:17 (256)  1:28:46 (271)  2:02:04 (247)  2:03:00 (260)  2:03:49  
261.   Tero Kääriä Aikolon Oy  FIN  12:00:00   19:44 (240)  1:26:45 (256)  2:01:48 (245)  2:03:25 (261)  2:04:17  
262.   Veli-Pekka Ranta Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   20:18 (258)  1:28:47 (273)  2:02:13 (248)  2:03:28 (262)  2:04:17  
263.   Mikko Nissinaho INANA designer  FIN  12:00:00   21:27 (283)  1:31:36 (285)  2:02:19 (249)  2:03:36 (264)  2:04:26  
264.   Kimmo Kortelainen Oulu  FIN  12:00:00   21:30 (285)  1:29:13 (276)  2:02:20 (250)  2:03:30 (263)  2:04:42  
265.   Ville Karhu Sbt suola  FIN  12:00:00   21:28 (284)  1:29:37 (278)  2:02:47 (253)  2:03:47 (266)  2:04:56  
266.   Juhani Saraste Oulu  FIN  12:00:00   23:06 (306)  1:33:07 (293)  2:02:59 (255)  2:03:54 (267)  2:04:59  
267.   Jarmo Koivuranta Nordea  FIN  12:00:00   22:06 (295)  1:28:40 (269)  2:02:22 (251)  2:03:42 (265)  2:05:01  
268.   Jaakko Kylmänen Nokia/NSN  FIN  12:00:00   20:54 (273)  1:27:42 (260)  2:02:25 (252)  2:03:55 (268)  2:05:03  
269.   Ilkka Kuosmanen VR-Yhtymä Oy  FIN  12:00:00   20:02 (250)  1:28:44 (270)  2:02:48 (254)  2:04:29 (269)  2:05:14  
270.   Tomi Ylikukkonen eQ  FIN  12:00:00   21:48 (289)  1:33:34 (295)  2:03:38 (258)  2:04:55 (272)  2:05:54  
271.   Ismo Hintsala INANA designer  FIN  12:00:00   20:49 (269)  1:29:10 (275)  2:03:35 (257)  2:04:53 (271)  2:05:59  
272.   Martti Meriläinen Kasitupa Liminka  FIN  12:00:00   20:48 (268)  1:28:53 (274)  2:03:40 (259)  2:05:05 (273)  2:06:06  
273.   Simo Silander Oulu  FIN  12:00:00   21:39 (287)  1:28:39 (268)  2:03:28 (256)  2:04:53 (270)  2:06:16  
274.   Toni Herronen Tyrnävä  FIN  12:00:00   21:21 (281)  1:29:31 (277)  2:03:46 (260)  2:05:14 (274)  2:06:26  
275.   Martti Hahtonen Aikolon Oy  FIN  12:00:00   19:48 (244)  1:28:10 (264)  2:04:29 (261)  2:06:17 (277)  2:07:07  
276.   Ville Honkila OYS vapari  FIN  12:00:00   22:10 (297)  1:30:24 (280)  2:04:59 (264)  2:06:07 (275)  2:07:25  
277.   Janne Kajava Pölkky Oy  FIN  12:00:00   18:46 (188)  1:28:01 (262)  2:04:58 (263)  2:07:09 (280)  2:07:33  
278.   Jaakko Räsänen Lemminkäinen  FIN  12:00:00   21:01 (276)  1:28:38 (267)  2:04:46 (262)  2:06:33 (278)  2:07:39  
279.   Tumelius Niko Oulu  FIN  12:00:00   22:59 (305)  1:32:50 (291)  2:05:38 (266)  2:06:15 (276)  2:07:44  
280.   Anssi Kallio Raahe  FIN  12:00:00   22:02 (293)  1:31:41 (287)  2:05:36 (265)  2:06:52 (279)  2:08:00  
281.   Ville Keränen Pehutec  FIN  12:00:00   18:29 (186)  1:23:10 (229)     2:07:54 (284)  2:08:22  
282.   Kari Ponto Intersport Joutsensilta  FIN  12:00:00   21:13 (279)  1:28:37 (266)  2:05:57 (267)  2:07:17 (281)  2:08:35  
283.   Juhani Heikkinen SporttiKukko  FIN  12:00:00   23:08 (309)  1:35:24 (304)  2:06:44 (270)  2:07:32 (282)  2:08:45  
284.   Aleksi Terho Oulu  FIN  12:00:00   19:43 (239)  1:28:33 (265)  2:06:43 (269)  2:08:24 (286)  2:09:23  
285.   Jaakko Immonen Prisma Limingantulli  FIN  12:00:00   24:31 (322)  1:35:40 (305)  2:07:31 (273)  2:07:50 (283)  2:09:30  
286.   Toni Hakanen Oulu  FIN  12:00:00   19:44 (241)  1:24:12 (239)  2:06:33 (268)  2:08:49 (289)  2:09:33  
287.   Janne Takkinen Ii  FIN  12:00:00   20:29 (263)  1:32:05 (290)  2:07:21 (271)  2:08:43 (288)  2:09:40  
288.   Tuomo Alatalo Kempele  FIN  12:00:00   24:29 (319)  1:35:04 (301)  2:07:36 (274)  2:08:08 (285)  2:09:54  
289.   Timo Syrjälä Lestijärven Kiisto  FIN  12:00:00   22:05 (294)  1:31:55 (289)  2:08:25 (279)  2:08:51 (290)  2:10:07  
290.   Toni Kalliorinne Oulu  FIN  12:00:00   19:32 (230)  1:28:10 (263)  2:07:26 (272)  2:09:28 (296)  2:10:18  
291.   Juho Salonpää Oulu  FIN  12:00:00   20:42 (266)  1:29:48 (279)  2:07:49 (275)  2:09:18 (293)  2:10:27  
292.   Jarmo Manninen Kalajoki  FIN  12:00:00   22:00 (292)  1:33:33 (294)  2:08:11 (276)  2:09:03 (291)  2:10:31  
293.   Tuomas Immonen Pohjoista Voimaa  FIN  12:00:00   22:11 (298)  1:33:42 (297)  2:08:18 (277)  2:09:39 (298)  2:10:36  
294.   Jyrki Salmela Konecranes  FIN  12:00:00   24:39 (325)  1:36:32 (309)  2:08:28 (281)  2:08:41 (287)  2:10:40  
295.   Taneli Ojala Haukiputaan Heitto  FIN  12:00:00   22:41 (303)  1:33:48 (298)  2:08:34 (282)  2:09:24 (294)  2:10:47  
296.   Hannu Moberg Kempele  FIN  12:00:00   23:08 (308)  1:34:56 (300)  2:08:43 (283)  2:09:25 (295)  2:10:47  
297.   Hannu Koistinaho kaskipuu  FIN  12:00:00   24:39 (324)  1:34:47 (299)  2:08:49 (284)  2:09:14 (292)  2:10:50  
298.   Eero Huitsi Kiiminki  FIN  12:00:00   19:52 (248)  1:30:26 (281)  2:08:21 (278)  2:09:56 (299)  2:11:06  
299.   Juho Jaakola Oulu  FIN  12:00:00   23:32 (315)  1:33:34 (295)  2:08:27 (280)  2:09:38 (297)  2:11:14  
300.   Mikko Komulainen Tyrnävä  FIN  12:00:00   21:24 (282)  1:32:59 (292)  2:09:34 (285)  2:10:41 (301)  2:11:52  
301.   Mika Alanko Oulu  FIN  12:00:00   22:28 (301)  1:35:41 (306)  2:09:35 (286)  2:10:42 (302)  2:12:01  
302.   Teemu Halonen Oulu  FIN  12:00:00   24:30 (320)  1:35:10 (302)  2:09:47 (287)  2:10:31 (300)  2:12:17  
303.   Aki Hirvikangas Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   19:19 (221)  1:27:41 (259)  2:10:02 (288)  2:12:16 (304)  2:13:04  
304.   Heino Ala-Honkola Kauhava  FIN  12:00:00   22:17 (299)  1:35:10 (303)     2:11:43 (303)  2:13:09  
305.   Pertti Kortejärvi Oulu  FIN  12:00:00   19:04 (201)  1:31:07 (284)  2:10:25 (289)  2:12:43 (306)  2:13:11  
306.   Lauri Keränen Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   24:50 (331)  1:36:48 (312)  2:11:55 (291)  2:12:39 (305)  2:14:25  
307.   Teemu Visuri rba  FIN  12:00:00   20:03 (251)  1:30:58 (282)  2:11:49 (290)  2:14:25 (308)  2:14:56  
308.   Santtu Kaasalainen Oulu  FIN  12:00:00   23:07 (307)  1:41:37 (329)  2:13:16 (292)  2:14:07 (307)  2:15:10  
309.   Sampsa Vilkko Oulu  FIN  12:00:00   24:18 (318)  1:39:38 (324)     2:14:28 (309)  2:15:50  
310.   Juha Ahola Kempele  FIN  12:00:00   24:44 (327)  1:36:46 (311)  2:13:48 (294)  2:14:31 (310)  2:16:12  
311.   Tuomas Ojala Haukiputaan Heitto  FIN  12:00:00   22:39 (302)  1:36:22 (308)  2:13:45 (293)  2:15:00 (311)  2:16:22  
312.   Heikki Päkkilä Hemascon Oy  FIN  12:00:00   21:53 (290)  1:38:07 (316)  2:14:05 (295)  2:15:59 (313)  2:16:32  
313.   Tuomas Kannas Pyhäjoki  FIN  12:00:00   23:32 (314)  1:37:19 (313)  2:14:21 (296)  2:15:44 (312)  2:17:10  
314.   Markus Hökkä Oulu  FIN  12:00:00   22:10 (296)  1:36:42 (310)  2:14:38 (297)  2:16:14 (315)  2:17:19  
315.   Janne Hämäläinen Kippari Runners  FIN  12:00:00   22:50 (304)  1:31:38 (286)  2:14:53 (298)  2:16:14 (316)  2:17:40  
316.   Ilari Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   19:31 (228)  1:31:02 (283)  2:14:59 (299)  2:17:01 (318)  2:17:48  
317.   Kimi Lappalainen Muhos  FIN  12:00:00   25:02 (336)  1:40:07 (326)     2:16:14 (314)  2:18:03  
318.   Juha-Pekka Oksa Aikolon Oy  FIN  12:00:00   25:09 (341)  1:41:53 (331)  2:16:14 (302)  2:16:33 (317)  2:18:28  
319.   Kari Hakio Kempele  FIN  12:00:00   24:32 (323)  1:37:43 (314)  2:15:54 (300)  2:17:03 (319)  2:18:49  
320.   Jyri Laitila Hemascon Oy  FIN  12:00:00   21:53 (291)  1:38:08 (317)  2:15:57 (301)  2:18:26 (322)  2:18:58  
321.   Mikko Väisänen Oulu  FIN  12:00:00   23:44 (317)  1:37:52 (315)  2:16:44 (303)  2:18:20 (320)  2:19:29  
322.   Arttu Oikari Oplax Oy  FIN  12:00:00   22:18 (300)  1:38:54 (320)  2:17:28 (305)  2:19:00 (324)  2:20:05  
323.   Konsta Karioja Oulu  FIN  12:00:00   24:47 (328)  1:38:19 (318)  2:17:26 (304)  2:18:24 (321)  2:20:17  
324.   Mikko Mutanen Team EB  FIN  12:00:00   24:53 (334)  1:41:39 (330)  2:18:16 (306)  2:18:46 (323)  2:20:40  
325.   Tomi Feodoroff Sevetin peurat RY  FIN  12:00:00   24:48 (329)  1:39:35 (323)  2:18:19 (307)  2:19:30 (325)  2:21:15  
326.   Antti Toratti OHLK ry  FIN  12:00:00   24:30 (321)  1:38:26 (319)  2:18:26 (308)  2:19:34 (326)  2:21:16  
327.   Harri Niskala Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   24:50 (332)  1:39:14 (322)  2:18:55 (309)  2:20:08 (329)  2:21:54  
328.   Vesa Ruonala Nokia/NSN  FIN  12:00:00   26:08 (347)  1:46:25 (344)  2:19:49 (313)  2:20:02 (327)  2:21:56  
329.   Petteri Järvelä Kempele  FIN  12:00:00   24:52 (333)  1:42:34 (333)  2:19:42 (311)  2:20:29 (330)  2:22:04  
330.   Riku Toivo Konecranes  FIN  12:00:00   25:02 (337)  1:45:27 (341)  2:19:54 (314)  2:20:07 (328)  2:22:07  
331.   Olli Immonen Go On Yhtiöt  FIN  12:00:00   23:37 (316)  1:39:08 (321)  2:19:41 (310)  2:21:17 (332)  2:22:37  
332.   Niko Toivo Konecranes  FIN  12:00:00   25:03 (338)  1:45:27 (340)  2:21:05 (315)  2:21:10 (331)  2:23:09  
333.   Tapio Joensuu Kempele  FIN  12:00:00   23:32 (313)  1:39:46 (325)  2:21:09 (316)  2:21:53 (333)  2:23:28  
334.   Hannu Könönen Vantaa  FIN  12:00:00   20:07 (254)  1:36:01 (307)  2:19:44 (312)  2:22:45 (335)  2:23:33  
335.   Juha-Pekka Teirikangas Käyttösofta  FIN  12:00:00   26:51 (351)  1:42:10 (332)  2:21:38 (317)  2:22:28 (334)  2:24:28  
336.   Jussi Honkanen Oulu/Talenom  FIN  12:00:00   26:10 (348)  1:46:14 (342)  2:24:28 (318)  2:25:00 (336)  2:27:02  
337.   Villepekka Keinänen Oulu  FIN  12:00:00   23:28 (312)  1:41:20 (327)  2:24:30 (319)  2:26:14 (337)  2:27:46  
338.   Janne Sämpi Konecranes  FIN  12:00:00   25:03 (338)  1:45:26 (339)  2:26:05 (322)  2:26:41 (338)  2:28:40  
339.   Markku Mäenpää Eximia Business Intelligence Oy  FIN  12:00:00   25:15 (343)  1:44:23 (336)  2:25:51 (320)  2:26:51 (339)  2:28:41  
340.   Aki Lahtinen Eximia Business Intelligence Oy  FIN  12:00:00   24:43 (326)  1:43:43 (335)  2:25:51 (321)  2:27:02 (340)  2:28:51  
341.   Antti Savikuja Oulu  FIN  12:00:00   24:48 (330)  1:43:00 (334)  2:27:32 (324)  2:28:09 (341)  2:29:59  
342.   Tommy Lindholm Oulunsalo  FIN  12:00:00   24:56 (335)  1:41:36 (328)  2:27:30 (323)  2:29:21 (342)  2:31:08  
343.   Henri Peltola Tapsas Ultimate Racing Team  FIN  12:00:00   25:42 (345)  1:48:37 (346)  2:29:00 (325)  2:31:52 (344)  2:32:26  
344.   Antti Hänninen Konecranes  FIN  12:00:00   25:04 (340)  1:46:22 (343)  2:29:26 (326)  2:30:51 (343)  2:32:50  
345.   Mikko Härkönen Scandic  FIN  12:00:00   26:04 (346)  1:50:22 (348)  2:32:17 (327)  2:33:22 (345)  2:35:33  
346.   Tuomas Harju Ummen Suksijat  FIN  12:00:00   26:19 (349)  1:48:11 (345)  2:35:43 (328)  2:36:32 (346)  2:38:09  
347.   Jarkko Välimäki Reijo Mehtälä Oy Raahe  FIN  12:00:00   25:31 (344)  1:50:12 (347)  2:38:27 (329)  2:40:00 (347)  2:41:36  
348.   Marko Aho S-market Kastelli  FIN  12:00:00   23:18 (311)  1:44:57 (338)  2:38:42 (330)  2:41:59 (348)  2:43:04  
349.   Vesa-Matti Lumimetsä Ylivieska  FIN  12:00:00   21:13 (278)  1:44:30 (337)  2:40:37 (331)  2:44:42 (350)  2:45:20  
350.   Jukka Laurila koskilinjat  FIN  12:00:00   25:13 (342)  1:52:07 (349)  2:42:46 (332)  2:43:53 (349)  2:45:51  
351.   Jarmo Järvenpää Ii  FIN  12:00:00   27:52 (352)  1:57:24 (351)  2:43:56 (333)  2:45:26 (351)  2:47:28  
352.   Heikki Jokitalo Nivala  FIN  12:00:00   26:38 (350)  1:57:12 (350)  2:47:37 (334)  2:49:18 (352)  2:51:19  
353.   Jari Lehto Oulu  FIN  12:00:00   28:34 (353)  2:04:15 (352)     2:51:32 (353)  2:53:27  
354.   Marko Rautio S-market Puolivälinkangas  FIN  12:00:00   28:50 (354)  2:08:02 (353)  2:58:20 (335)  3:00:03 (354)  3:02:13  
   Jarno Vuorenmaa Espoo  FIN  12:00:00               ej startad  
   Toni Kyllönen Fonecta Media Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Sami Koistila Kastelli-talot Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Koskela Kimmo Nokia/NSN  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jaakko Virranniemi Pölkky Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Matias Keränen Tornio  FIN  12:00:00               ej startad  
   Ilkka Lehto Net-Matkat  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jukka Oikarinen Polar Electro Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Sami Sabour Jyväskylä  FIN  12:00:00               ej startad  
   Juho Vaara Tervola  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jussi Rautio Joutsa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Kimmo Randelin Iisalmen Visa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Arto Kaukko Tupoksen yhtenäiskoulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Oula Mommo Tervolan Terävä  FIN  12:00:00               ej startad  
   Tarmo Karppinen Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Tuomo Ylönen Oulu/Talenom  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jyri Alanko Rantsila  FIN  12:00:00               ej startad  
   Vesa Kellokoski Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Petri Laitinen Hitsaustyö Laitinen Ky  FIN  12:00:00               bröt  
   Miika Kreus Tapsas Ultimate Racing Team  FIN  12:00:00               bröt  
   Arto Ek Raahe  FIN  12:00:00               ej startad  
   Esa Haataja Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Niko Holma Väriraitti Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jari Jaakkola Kemijärvi  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jouni Holma Oulun Yliopisto  FIN  12:00:00               ej startad  
   Antti Heiska Kastelli-talot Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Tim Hautala Tampere  FIN  12:00:00               ej startad  
   Juho Järvelin Oulu/Talenom  FIN  12:00:00               ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English