Terwahölkkä ja -maraton 24.5.2014

Naiset puolimaraton

Smart Follow

        Starttid Mellantid
3,35 km
Mellantid
14,86 km
Mellantid
20,66 km

Mål
21,1 km km
 
1.   Marika Käkelä Oulu  FIN  12:00:00   14:13 (3)  1:05:09 (1)  1:30:59 (1)  1:32:47 (1)  1:32:49  
2.   Mari Ulkuniemi Runners High  FIN  12:00:00   14:19 (4)  1:05:31 (2)  1:31:47 (2)  1:33:36 (2)  1:33:39  
3.   Saara Pokela Team Donna Agile  FIN  12:00:00   13:47 (1)  1:05:43 (3)  1:32:38 (3)  1:34:37 (3)  1:34:38  
4.   Marika Pirinen Oulu  FIN  12:00:00   15:15 (6)  1:09:17 (5)  1:37:27 (4)  1:39:20 (4)  1:39:31  
5.   Aino-Maria Jääskeläinen Haapajärvi  FIN  12:00:00   14:20 (5)  1:08:28 (4)  1:37:34 (5)  1:39:34 (5)  1:39:37  
6.   Katariina Mäkelä Kiiminki  FIN  12:00:00   15:47 (9)  1:10:18 (6)  1:37:55 (6)  1:39:46 (6)  1:39:58  
7.   Sari Heinonen OP-Palvelut Oy, Oulu  FIN  12:00:00   15:41 (8)  1:10:23 (8)  1:38:15 (7)  1:40:11 (7)  1:40:15  
8.   Henna Jaurila Lapin keskussairaala  FIN  12:00:00   16:22 (13)  1:12:33 (10)  1:39:30 (8)  1:41:14 (8)  1:41:25  
9.   Kristiina Hankaniemi Jyväskylä  FIN  12:00:00   15:59 (11)  1:11:47 (9)  1:40:28 (9)  1:42:13 (9)  1:42:25  
10.   Kristina Lurina Russia/Arkangel  RUS  12:00:00   14:13 (2)  1:10:22 (7)  1:40:57 (10)  1:43:15 (12)  1:43:15  
11.   Laura Lipponen Keminmaa  FIN  12:00:00   16:02 (12)  1:13:19 (13)  1:41:23 (11)  1:43:01 (10)  1:43:17  
12.   Maija-Leena Lehto Oulu  FIN  12:00:00   17:29 (28)  1:15:23 (17)  1:41:46 (14)  1:43:13 (11)  1:43:30  
13.   Kaisa Isokanniainen Sportello  FIN  12:00:00   15:53 (10)  1:13:18 (12)  1:41:34 (12)  1:43:30 (13)  1:43:39  
14.   Sirpa Lappalainen Ii  FIN  12:00:00   16:23 (14)  1:13:19 (14)  1:41:40 (13)  1:43:32 (14)  1:43:47  
15.   Maija Viljamaa Oulu  FIN  12:00:00   15:22 (7)  1:13:18 (11)     1:44:56 (15)  1:45:04  
16.   Hanna-Mari Kalliokoski Halsuan Toivo  FIN  12:00:00   17:52 (30)  1:16:00 (18)  1:44:07 (15)  1:45:41 (16)  1:46:16  
17.   Kaisa Lämsä Jyväskylä  FIN  12:00:00   16:56 (17)  1:14:58 (16)  1:44:35 (16)  1:46:35 (17)  1:46:53  
18.   Raija Poutiainen Oulu  FIN  12:00:00   18:07 (38)  1:16:09 (19)  1:45:24 (17)  1:47:12 (18)  1:47:39  
19.   Pauliina Kanervo OP  FIN  12:00:00   19:13 (75)  1:16:17 (21)  1:46:10 (18)  1:48:09 (19)  1:48:23  
20.   Johanna Vesa KuivAu  FIN  12:00:00   17:17 (24)  1:16:13 (20)  1:46:17 (19)  1:48:09 (20)  1:48:27  
21.   Anu Perälä Haipakka Oy  FIN  12:00:00   18:11 (40)  1:18:19 (29)  1:47:09 (20)  1:48:35 (21)  1:49:07  
22.   Meri-tuuli Myllykoski Oulunsalo  FIN  12:00:00            1:49:29 (22)  1:49:29  
23.   Hanna Kunelius Medifamilia, Oulu  FIN  12:00:00   16:58 (19)  1:17:36 (26)  1:48:08 (21)  1:50:04 (24)  1:50:10  
24.   Mira Mulari OSAO KauL  FIN  12:00:00   17:24 (25)  1:17:29 (25)  1:48:12 (22)  1:49:51 (23)  1:50:16  
25.   Riikka Mansikkaviita Metsähallitus  FIN  12:00:00   16:24 (15)  1:17:15 (23)  1:48:25 (23)  1:50:15 (26)  1:50:31  
26.   Elina Niinimaa Kuopio  FIN  12:00:00   18:04 (35)  1:17:28 (24)  1:48:34 (24)  1:50:22 (27)  1:50:42  
27.   Jenni Muttonen Oulun Yliopisto  FIN  12:00:00   19:20 (81)  1:21:21 (53)  1:49:00 (27)  1:50:13 (25)  1:50:55  
28.   Johanna Ollila Espoo  FIN  12:00:00   17:06 (23)  1:17:47 (28)  1:48:59 (26)  1:50:53 (28)  1:51:09  
29.   Anne Isokangas Oulu  FIN  12:00:00   17:29 (27)  1:17:42 (27)  1:48:57 (25)  1:50:55 (30)  1:51:14  
30.   Karoliina Mäkäräinen Jyväskylä  FIN  12:00:00   16:56 (18)  1:16:23 (22)     1:51:06 (32)  1:51:25  
31.   Kirsi Heiskari-Leppänen Oulu  FIN  12:00:00   18:10 (39)  1:18:32 (32)     1:50:54 (29)  1:51:26  
32.   Anni Asamäki Oulu  FIN  12:00:00   18:51 (52)  1:19:57 (40)  1:49:46 (28)  1:51:03 (31)  1:51:49  
33.   Milla Kangas Oulu  FIN  12:00:00   19:09 (68)  1:20:30 (42)  1:50:37 (29)  1:51:57 (33)  1:52:35  
34.   Piia Pääkkönen Oulu  FIN  12:00:00   18:13 (42)  1:19:32 (35)  1:50:38 (30)  1:52:10 (34)  1:52:37  
35.   Henna Hyvärinen S-market Haukipudas  FIN  12:00:00   19:01 (61)  1:20:54 (46)  1:50:45 (31)  1:52:13 (35)  1:52:48  
36.   Lea Millaskangas Ii  FIN  12:00:00   17:40 (29)  1:19:46 (37)  1:50:57 (32)  1:52:26 (36)  1:52:48  
37.   Oona Haikonen Oulu  FIN  12:00:00   16:59 (22)  1:18:56 (33)  1:51:05 (34)  1:52:52 (38)  1:53:08  
38.   Iida Veteläinen Oulu  FIN  12:00:00   17:26 (26)  1:19:44 (36)  1:51:13 (36)  1:53:04 (41)  1:53:20  
39.   Anne Nissi Oulu  FIN  12:00:00   18:55 (57)  1:21:10 (50)  1:51:13 (35)  1:52:43 (37)  1:53:21  
40.   Sonja Mustonen Oulu  FIN  12:00:00   16:40 (16)  1:14:55 (15)  1:51:00 (33)  1:53:08 (42)  1:53:27  
41.   Jenni Ylilehto Pudasjärvi  FIN  12:00:00   18:06 (37)  1:21:16 (52)  1:51:37 (38)  1:52:56 (39)  1:53:30  
42.   Erika Ponkala Tornio  FIN  12:00:00   18:44 (51)  1:21:10 (49)  1:51:39 (40)  1:52:57 (40)  1:53:30  
43.   Sanna Mikkola Oulunsuun Heitto  FIN  12:00:00   17:54 (31)  1:19:53 (39)  1:51:37 (38)  1:53:24 (48)  1:53:46  
44.   Riikka Kokkonen Kajaani  FIN  12:00:00   18:52 (53)  1:22:09 (57)  1:51:49 (44)  1:53:32 (49)  1:53:52  
45.   Karoliina Alasaarela Oulu  FIN  12:00:00   19:12 (72)  1:21:34 (56)  1:51:46 (43)  1:53:14 (43)  1:53:54  
46.   Tarja Huovinen Kajaani  FIN  12:00:00   18:54 (55)  1:20:52 (44)  1:51:43 (42)  1:53:22 (47)  1:53:56  
46.   Jonna Kalermo Kajaani  FIN  12:00:00   18:54 (56)  1:20:52 (44)  1:51:43 (41)  1:53:22 (46)  1:53:56  
48.   Outi Piisilä Kempele  FIN  12:00:00   18:40 (49)  1:20:08 (41)  1:51:52 (45)  1:53:15 (44)  1:54:06  
49.   Salla Laurila oulainen  FIN  12:00:00   18:11 (40)  1:18:31 (31)  1:51:21 (37)  1:53:19 (45)  1:54:09  
50.   Marjo Tiihala OYS vapari  FIN  12:00:00   18:53 (54)  1:21:32 (54)  1:51:53 (46)  1:53:48 (51)  1:54:13  
51.   Eija Laasonen-Tervaoja Ankkurin reippaat  FIN  12:00:00   18:26 (47)  1:21:10 (47)  1:52:13 (47)  1:53:45 (50)  1:54:18  
52.   Terhi Liimatta Ankkurin reippaat  FIN  12:00:00   18:25 (46)  1:21:10 (47)  1:52:13 (47)  1:53:53 (52)  1:54:26  
53.   Annika Suua Kempele  FIN  12:00:00   18:20 (45)  1:20:36 (43)  1:52:31 (49)  1:54:32 (53)  1:54:55  
54.   Johanna Lahti Rovaniemi  FIN  12:00:00   16:59 (21)  1:18:58 (34)  1:52:33 (50)  1:54:52 (57)  1:55:08  
55.   Hanna Rutanen Super-Akatemia  FIN  12:00:00   18:02 (33)  1:19:48 (38)  1:52:41 (51)  1:54:42 (55)  1:55:08  
56.   Laura Isopoussu Oulu  FIN  12:00:00   19:18 (80)  1:22:25 (60)  1:53:06 (52)  1:54:35 (54)  1:55:17  
57.   Saara-Kaisa Konttori Oulu  FIN  12:00:00   19:21 (82)  1:22:27 (61)  1:53:23 (53)  1:54:44 (56)  1:55:32  
58.   Iina Janhonen Sale Heinäpää  FIN  12:00:00   19:32 (88)  1:23:02 (69)  1:53:50 (55)  1:55:01 (59)  1:55:50  
59.   Sunna Lehtinen Oulu  FIN  12:00:00   19:45 (98)  1:22:15 (58)  1:53:35 (54)  1:55:00 (58)  1:55:57  
60.   Heidi Kunelius Medifamilia Oy, Oulu  FIN  12:00:00   16:58 (20)  1:18:31 (30)     1:55:51 (62)  1:55:57  
61.   Niina Oksa Lumijoki  FIN  12:00:00   19:09 (67)  1:22:32 (63)  1:53:57 (56)  1:55:37 (60)  1:56:11  
62.   Maria Rossi Simo  FIN  12:00:00   17:56 (32)  1:21:13 (51)  1:54:16 (57)  1:56:10 (66)  1:56:35  
63.   Piia Keskitalo ABC Tornio  FIN  12:00:00   19:25 (83)  1:22:35 (64)  1:54:28 (58)  1:56:06 (64)  1:56:46  
64.   Sanna Riipinen Rovaniemi  FIN  12:00:00   19:03 (64)  1:22:30 (62)  1:54:30 (59)  1:56:09 (65)  1:56:46  
65.   Milla Kynkäänniemi Oulun poliisilaitos  FIN  12:00:00   18:04 (34)  1:21:32 (55)     1:56:18 (67)  1:56:48  
66.   Anna-Lyydia Kopperoinen Oulu  FIN  12:00:00   19:02 (63)  1:22:50 (66)  1:54:30 (60)  1:55:51 (61)  1:56:49  
67.   Hanna Ampula Haapajärvi  FIN  12:00:00   19:31 (87)  1:22:19 (59)  1:54:32 (61)  1:55:57 (63)  1:56:54  
68.   Päivi Alakärppä Haukiputaan koulu  FIN  12:00:00   18:43 (50)  1:22:50 (65)  1:54:52 (62)  1:56:48 (69)  1:57:11  
69.   Sara Lepistö Kiiminki  FIN  12:00:00   19:37 (89)  1:24:09 (79)  1:55:28 (63)  1:56:43 (68)  1:57:47  
70.   Minna Salonen Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   19:14 (78)  1:22:59 (67)  1:55:36 (64)  1:57:29 (70)  1:58:08  
71.   Ilona Mikkola Rovaniemi  FIN  12:00:00   19:14 (77)  1:23:13 (72)  1:56:08 (66)  1:57:38 (72)  1:58:18  
72.   Sanna Parttimaa Oulu  FIN  12:00:00   19:14 (79)  1:23:37 (74)  1:56:01 (65)  1:57:33 (71)  1:58:22  
73.   Kirsi Mäkelä Haukipudas  FIN  12:00:00   19:39 (91)  1:24:19 (81)  1:56:16 (67)  1:57:42 (74)  1:58:33  
74.   Riina Ek-Hietanen Nordea  FIN  12:00:00   19:11 (70)  1:22:59 (67)  1:56:18 (68)  1:57:45 (75)  1:58:34  
75.   Johanna Oikemus-Määttälä Toholammin urheilijat  FIN  12:00:00   19:26 (84)  1:24:17 (80)  1:56:20 (69)  1:57:41 (73)  1:58:36  
76.   Vilja-Maaria Romppanen Pyhäjoki  FIN  12:00:00   18:57 (58)  1:23:46 (77)  1:56:40 (70)  1:58:32 (79)  1:58:57  
77.   Tanja Holappa Oulu  FIN  12:00:00   19:53 (109)  1:25:13 (90)  1:56:58 (72)  1:58:07 (77)  1:59:01  
78.   Sanna Nissinaho INANA designer  FIN  12:00:00   19:43 (96)  1:23:39 (75)  1:56:44 (71)  1:58:20 (78)  1:59:10  
79.   Miia Pyykkö Ammattiopisto Luovi  FIN  12:00:00   19:41 (95)  1:24:51 (85)  1:57:22 (75)  1:58:51 (81)  1:59:31  
80.   Susanna Pellikka OYS vapari  FIN  12:00:00   19:49 (102)  1:24:40 (83)  1:57:10 (73)  1:58:37 (80)  1:59:32  
81.   Heidi Antila Oulu  FIN  12:00:00   19:12 (72)  1:25:30 (92)  1:57:27 (77)  1:59:07 (84)  1:59:35  
82.   Johanna Kaakinen Kemiönsaari  FIN  12:00:00   19:03 (65)  1:23:34 (73)  1:57:15 (74)  1:59:05 (83)  1:59:44  
83.   Milla Koramo Ukrainan Perinteinen Wing Chun  FIN  12:00:00   23:12 (206)  1:29:12 (129)  1:57:56 (79)  1:58:00 (76)  1:59:48  
84.   Eliisa Ketopaikka Vantaa  FIN  12:00:00   19:39 (93)  1:25:06 (87)  1:57:24 (76)  1:59:03 (82)  1:59:50  
85.   Veera Tikkinen Kempele  FIN  12:00:00   19:13 (76)  1:24:32 (82)  1:57:48 (78)  1:59:34 (88)  2:00:05  
86.   Paula Filppula Oulu  FIN  12:00:00   19:50 (105)  1:25:09 (89)  1:58:01 (80)  1:59:23 (86)  2:00:16  
87.   Heidi Kippola Oulu  FIN  12:00:00   18:05 (36)  1:23:42 (76)  1:58:04 (81)  1:59:54 (93)  2:00:22  
88.   Karita Malin Oulu  FIN  12:00:00   19:54 (113)  1:26:13 (100)  1:58:17 (82)  1:59:41 (90)  2:00:25  
89.   Maria Jouhten Liminka LNM  FIN  12:00:00   19:04 (66)  1:24:55 (86)     1:59:46 (91)  2:00:25  
90.   Sirkka Lehto Fibroc Oy  FIN  12:00:00   19:45 (100)  1:24:48 (84)  1:58:25 (85)  1:59:34 (88)  2:00:32  
91.   Nina Ågren Kiiminkijoen Koulu  FIN  12:00:00   21:44 (164)  1:26:26 (103)  1:58:23 (84)  1:59:11 (85)  2:00:37  
92.   Elisa Pölkki Oulu  FIN  12:00:00   18:37 (48)  1:23:55 (78)  1:58:18 (83)  2:00:05 (95)  2:00:43  
93.   Julia Joki Oulu  FIN  12:00:00   21:47 (166)  1:28:17 (119)  1:58:47 (88)  1:59:26 (87)  2:00:58  
94.   Henriika Laurila Oulu  FIN  12:00:00   19:39 (90)  1:25:22 (91)  1:58:34 (86)  2:00:08 (96)  2:01:00  
95.   Tanja Siltakoski YLikiiminki  FIN  12:00:00   21:48 (167)  1:27:44 (117)  1:58:57 (90)  1:59:49 (92)  2:01:03  
96.   Saara Laivamaa Receptum Oy  FIN  12:00:00   19:53 (110)  1:26:01 (96)  1:58:52 (89)  2:00:09 (97)  2:01:04  
97.   Kerttu Viitamäki Reisjärvi  FIN  12:00:00   18:13 (43)  1:23:09 (70)     2:00:31 (102)  2:01:06  
98.   Tiina Natri Lievestuore  FIN  12:00:00   18:13 (43)  1:23:09 (71)  1:58:35 (87)  2:00:31 (103)  2:01:06  
99.   Maarit Pulkkinen YLikiiminki  FIN  12:00:00   20:47 (138)  1:27:40 (116)  1:58:57 (91)  2:00:21 (98)  2:01:10  
100.   Maiju Poutiainen Oulu  FIN  12:00:00   23:33 (218)  1:29:20 (131)  1:59:16 (95)  1:59:59 (94)  2:01:18  
101.   Milla Heikkilä Oulu  FIN  12:00:00   19:54 (111)  1:25:32 (93)  1:59:05 (94)  2:00:26 (99)  2:01:21  
102.   Nina Isokangas Oulu  FIN  12:00:00   19:51 (106)  1:25:47 (94)  1:59:01 (92)  2:00:30 (101)  2:01:22  
103.   Minna Kurvi Tupoksen yhtenäiskoulu  FIN  12:00:00   20:49 (139)  1:26:20 (102)  1:59:04 (93)  2:00:37 (104)  2:01:24  
104.   Raisa Alatalo Raahe  FIN  12:00:00   20:03 (117)  1:25:56 (95)  1:59:16 (96)  2:00:28 (100)  2:01:32  
105.   Kaisa Hara Leimatien Juoksukoulu  FIN  12:00:00   19:44 (97)  1:26:02 (97)  1:59:28 (97)  2:00:45 (105)  2:01:49  
106.   Heidi Pirkonen Danske Bank Oyj  FIN  12:00:00   20:05 (119)  1:26:37 (104)  1:59:41 (99)  2:01:17 (108)  2:01:53  
107.   Ulla Rauhanummi Oulu  FIN  12:00:00   20:15 (125)  1:26:46 (109)  1:59:47 (100)  2:01:01 (106)  2:01:59  
108.   Tuija Ruokonen Oulu  FIN  12:00:00   19:39 (92)  1:25:06 (87)  1:59:31 (98)  2:01:21 (109)  2:02:08  
109.   Niina Lehtomäki Oulu  FIN  12:00:00   19:51 (107)  1:26:07 (99)  2:00:14 (103)  2:01:25 (110)  2:02:24  
110.   Anne-Maria Piispanen Oulu  FIN  12:00:00   20:31 (131)  1:26:46 (110)  2:00:06 (101)  2:01:35 (112)  2:02:30  
111.   Laura Häggman Ritaharjun koulu  FIN  12:00:00   21:10 (145)  1:28:19 (121)  2:00:11 (102)  2:01:33 (111)  2:02:34  
112.   Susanna Kumpuniemi S-market Oulunsalo  FIN  12:00:00   23:13 (208)  1:29:03 (127)  2:00:22 (104)  2:01:11 (107)  2:02:35  
113.   Taru Väärälä Outokumpu  FIN  12:00:00   22:31 (189)  1:30:46 (147)  2:01:08 (108)  2:01:42 (113)  2:03:03  
114.   Hanna Mettovaara Oulu  FIN  12:00:00   21:52 (170)  1:30:01 (138)  2:00:53 (106)  2:01:49 (114)  2:03:07  
115.   Salla Heikkinen OYS vapari  FIN  12:00:00   19:49 (103)  1:26:05 (98)  2:00:35 (105)  2:02:14 (115)  2:03:09  
116.   Sini Juntunen Kiuruveden Urheilijat  FIN  12:00:00   19:01 (60)  1:26:15 (101)  2:01:07 (107)  2:02:59 (117)  2:03:23  
117.   Jenni Vuokila Tervola  FIN  12:00:00   19:12 (71)  1:27:16 (113)  2:01:08 (109)  2:03:04 (119)  2:03:28  
118.   Elisa Svärd Oulu  FIN  12:00:00   19:54 (111)  1:26:44 (107)  2:01:30 (110)  2:03:00 (118)  2:03:50  
119.   Sanna Pitkänen Kuusamon Erä-Veikot  FIN  12:00:00   19:53 (108)  1:26:45 (108)  2:01:30 (111)  2:03:09 (121)  2:03:59  
120.   Annamari Mikkonen Rokua konserni  FIN  12:00:00   22:46 (195)  1:30:46 (146)  2:01:57 (113)  2:02:51 (116)  2:04:15  
121.   Aino Luhtasela Ylivieska  FIN  12:00:00   20:04 (118)  1:26:49 (112)  2:02:02 (114)  2:03:06 (120)  2:04:17  
122.   Merja Saalasti Ritaharjun koulu Oulu  FIN  12:00:00   21:15 (149)  1:28:19 (122)  2:01:57 (112)  2:03:26 (124)  2:04:26  
123.   Anu Johansson Keminmaan kasEllit  FIN  12:00:00   21:45 (165)  1:28:26 (123)  2:02:05 (115)  2:03:13 (122)  2:04:27  
124.   Terhi Kolehmainen Oulu  FIN  12:00:00   21:37 (158)  1:30:05 (139)  2:02:29 (117)  2:03:39 (125)  2:04:46  
125.   Marianne Mäntyoja Oulu  FIN  12:00:00   22:41 (191)  1:28:16 (118)  2:02:30 (118)  2:03:25 (123)  2:04:58  
126.   Anna Saukko Merijärvi  FIN  12:00:00   21:00 (142)  1:26:48 (111)  2:02:42 (119)  2:03:45 (126)  2:05:02  
126.   Milla Pantsar Caverion  FIN  12:00:00   19:41 (94)  1:26:39 (106)  2:02:19 (116)  2:03:59 (127)  2:05:02  
128.   Hanna Kinnunen Suomussalmen Rasti  FIN  12:00:00   21:28 (154)  1:29:36 (133)  2:02:58 (120)  2:04:05 (128)  2:05:15  
129.   Maria Rönkä Oulu  FIN  12:00:00   21:40 (161)  1:29:46 (134)  2:03:06 (121)  2:04:12 (129)  2:05:16  
130.   Satu Pelkonen Oulu  FIN  12:00:00   21:40 (162)  1:29:46 (135)  2:03:06 (121)  2:04:13 (130)  2:05:17  
131.   Peppi Jokelainen Oulu  FIN  12:00:00   20:13 (123)  1:28:48 (124)  2:03:08 (124)  2:04:47 (133)  2:05:27  
132.   Maarit Vimpari Tyrnävä  FIN  12:00:00   21:14 (146)  1:29:34 (132)  2:03:07 (123)  2:04:18 (131)  2:05:33  
133.   Sanna Meriö Polarelectro  FIN  12:00:00   21:52 (169)  1:30:24 (141)  2:03:26 (126)  2:04:56 (136)  2:05:44  
134.   Lena Niininen Kokkola  FIN  12:00:00   20:12 (122)  1:26:38 (105)  2:03:10 (125)  2:04:46 (132)  2:05:54  
135.   Soili Hintsala INANA designer  FIN  12:00:00   20:46 (137)  1:29:10 (128)  2:03:35 (128)  2:04:54 (134)  2:05:59  
136.   Minna Körkkö AMC Rovaniemi  FIN  12:00:00   21:23 (151)  1:29:13 (130)  2:03:30 (127)  2:04:55 (135)  2:06:02  
137.   Anna-Kaisa Kangasniemi Oulu  FIN  12:00:00   23:33 (218)  1:32:33 (165)  2:04:10 (129)  2:05:09 (137)  2:06:29  
138.   Maiju Heinikoski Kastelli-talot Oy  FIN  12:00:00   22:02 (173)  1:32:09 (161)  2:04:19 (131)  2:05:26 (139)  2:06:32  
139.   Marianna Luoma Komulainen Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00   19:50 (104)  1:28:18 (120)  2:04:14 (130)  2:05:31 (140)  2:06:39  
140.   Meri Lumiaho Oulu  FIN  12:00:00   23:29 (214)  1:32:40 (166)  2:04:31 (132)  2:05:25 (138)  2:06:48  
141.   Minna Koskela Jääli  FIN  12:00:00   20:36 (134)  1:31:32 (152)  2:04:32 (133)  2:06:24 (142)  2:06:53  
142.   Marjo Sipilä Kajaani  FIN  12:00:00   19:02 (62)  1:27:33 (115)     2:06:46 (145)  2:07:12  
143.   Seija Henttonen Kestävyyttä pintakaasulla 24/7  FIN  12:00:00   19:47 (101)  1:29:52 (137)  2:05:00 (135)  2:06:25 (143)  2:07:20  
144.   Minna Honkila OYS vapari  FIN  12:00:00   22:08 (176)  1:30:25 (142)  2:05:00 (134)  2:06:07 (141)  2:07:25  
145.   Mervi Kenakkala Talenom Oy  FIN  12:00:00   19:59 (115)  1:28:54 (125)  2:05:10 (137)  2:06:41 (144)  2:07:35  
146.   Katja Puolitaival VR-Yhtymä Oy  FIN  12:00:00   19:09 (68)  1:27:22 (114)  2:05:05 (136)  2:06:56 (147)  2:07:50  
147.   Tuuli Mikkonen   FIN  12:00:00   20:26 (127)  1:28:55 (126)  2:05:22 (138)  2:06:47 (146)  2:07:59  
148.   Anna Kiviahde Oulu  FIN  12:00:00   21:38 (160)  1:30:11 (140)  2:05:26 (139)  2:07:00 (148)  2:08:12  
149.   Jenni Klasila Huovisen leipomo  FIN  12:00:00   21:35 (157)  1:31:59 (159)  2:05:58 (141)  2:07:25 (150)  2:08:24  
150.   Erja Hangasmaa Ylivieska  FIN  12:00:00   21:59 (172)  1:32:15 (164)     2:07:17 (149)  2:08:27  
151.   Sanna Haverinen Hius-Studio Fu/Kajaani  FIN  12:00:00   20:10 (121)  1:31:05 (149)  2:05:58 (140)  2:07:51 (151)  2:08:30  
152.   Veera Virta Oulu  FIN  12:00:00   20:43 (136)  1:31:35 (153)  2:06:37 (142)  2:08:02 (153)  2:08:57  
153.   Annica Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   21:15 (147)  1:32:58 (168)  2:06:47 (143)  2:08:09 (154)  2:09:05  
154.   Stefanie Lavan Australia  AUS  12:00:00   21:00 (143)  1:31:48 (155)     2:08:18 (155)  2:09:15  
155.   Petra Immonen Oulu  FIN  12:00:00   24:33 (257)  1:35:41 (191)  2:07:34 (146)  2:08:00 (152)  2:09:40  
156.   Susanna Sandberg Keminmaa  FIN  12:00:00   21:58 (171)  1:31:04 (148)  2:06:55 (144)  2:08:34 (157)  2:09:48  
157.   Riitta Niinimäki OYS/vapari  FIN  12:00:00   23:52 (227)  1:34:07 (179)  2:07:33 (145)  2:08:20 (156)  2:09:59  
158.   Tiina Tirkkonen Oulunsalo  FIN  12:00:00   24:31 (255)  1:35:48 (195)  2:07:53 (147)  2:08:42 (158)  2:10:11  
159.   Laura Hallanoro Oulu  FIN  12:00:00   23:49 (225)  1:35:13 (186)  2:08:02 (149)  2:08:58 (159)  2:10:22  
160.   Marika Kälkäjä OHL  FIN  12:00:00   20:03 (116)  1:29:49 (136)     2:09:40 (164)  2:10:28  
161.   Saara Mustakallio Pyhäjoki  FIN  12:00:00   18:58 (59)  1:31:13 (151)  2:08:12 (151)  2:10:06 (168)  2:10:31  
162.   Sanna Launonen Hukka  FIN  12:00:00   24:37 (265)  1:37:07 (222)  2:08:28 (153)  2:09:27 (162)  2:10:39  
163.   Susanna Toppinen Tyrnävä  FIN  12:00:00   24:35 (261)  1:36:16 (200)  2:08:28 (152)  2:09:01 (161)  2:10:42  
164.   Anna-Kaisa Försti Oulu  FIN  12:00:00   21:35 (156)  1:31:38 (154)  2:07:58 (148)  2:09:42 (165)  2:10:44  
165.   Katja Jurvanen Oulu  FIN  12:00:00   21:33 (155)  1:31:50 (156)  2:08:08 (150)  2:09:37 (163)  2:10:51  
166.   Hanna Miettunen Kemin kaupunki  FIN  12:00:00   25:30 (329)  1:34:59 (182)  2:08:33 (154)  2:08:59 (160)  2:11:04  
167.   Lilja De Tugny Maratuirat  FIN  12:00:00   20:59 (141)  1:32:03 (160)  2:08:37 (155)  2:09:52 (167)  2:11:14  
168.   Outi Törmänen   FIN  12:00:00   23:31 (216)  1:33:46 (177)  2:08:48 (156)  2:09:43 (166)  2:11:16  
169.   Katja Mattsson Liminka  FIN  12:00:00   20:39 (135)  1:31:54 (157)  2:09:01 (160)  2:10:31 (173)  2:11:25  
170.   Petra Ylikukkonen Espoo  FIN  12:00:00   21:48 (168)  1:33:34 (172)  2:08:55 (159)  2:10:32 (174)  2:11:32  
171.   Jenna Laulajainen Kasitupa Liminka  FIN  12:00:00   19:45 (99)  1:30:44 (145)  2:08:53 (158)  2:10:58 (179)  2:11:32  
172.   Päivi Niemelä Pattijoki  FIN  12:00:00   20:33 (132)  1:30:37 (144)  2:08:50 (157)  2:10:26 (171)  2:11:39  
173.   Anniina Sääskilahti Ammattiopisto Luovi  FIN  12:00:00   21:27 (152)  1:32:14 (163)  2:09:10 (161)  2:10:30 (172)  2:11:46  
174.   Tiina Teerimäki Ammattiopisto Luovi  FIN  12:00:00   23:15 (209)  1:35:03 (184)  2:09:34 (163)  2:10:37 (176)  2:11:52  
175.   Seila Pihanurmi Helsinki  FIN  12:00:00   24:44 (280)  1:35:40 (190)  2:09:27 (162)  2:10:13 (169)  2:11:53  
176.   Anne-Maria Ilo Oulu  FIN  12:00:00   24:41 (272)  1:35:56 (196)  2:09:49 (169)  2:10:17 (170)  2:12:03  
177.   Anu Vikajärvi Pukumies Oulu  FIN  12:00:00   21:28 (153)  1:33:39 (175)  2:09:41 (165)  2:11:07 (180)  2:12:10  
178.   Marina Borodina Russia  RUS  12:00:00   23:30 (215)  1:35:02 (183)  2:09:49 (168)  2:10:35 (175)  2:12:10  
179.   Sari Kukkula Oulu  FIN  12:00:00   20:07 (120)  1:30:35 (143)  2:09:41 (164)  2:11:35 (184)  2:12:18  
180.   Heini Strand Oulu  FIN  12:00:00   22:14 (180)  1:34:12 (181)  2:09:42 (166)  2:10:56 (177)  2:12:19  
181.   Annemari Valli Oulu  FIN  12:00:00   21:37 (159)  1:33:40 (176)  2:09:48 (167)  2:11:24 (183)  2:12:25  
182.   Hanna Kosunen Arkkitehdit m3 Oy  FIN  12:00:00   24:23 (244)  1:36:31 (204)  2:10:19 (173)  2:10:57 (178)  2:12:31  
183.   Katri Kuivala Oulu  FIN  12:00:00   24:42 (274)  1:37:07 (221)     2:11:20 (182)  2:12:41  
184.   Saija Barsk Oulu  FIN  12:00:00   20:27 (128)  1:32:11 (162)  2:10:03 (170)  2:11:59 (187)  2:12:43  
185.   Hanna Pitkänen Oulu  FIN  12:00:00   22:39 (190)  1:33:48 (178)  2:10:18 (172)  2:11:14 (181)  2:12:47  
186.   Raili Sivula Lumijoki  FIN  12:00:00   19:27 (86)  1:33:06 (171)  2:10:13 (171)  2:12:24 (190)  2:12:58  
187.   Mari Ketola Oulu  FIN  12:00:00   23:19 (211)  1:35:42 (192)  2:11:03 (176)  2:11:42 (185)  2:13:24  
188.   Pia Rask-Jussila Toholammin urheilijat  FIN  12:00:00   24:30 (253)  1:36:46 (216)  2:11:04 (178)  2:11:47 (186)  2:13:27  
189.   Sanna Huotari Oulu  FIN  12:00:00   19:12 (74)  1:31:07 (150)  2:10:25 (174)  2:13:03 (196)  2:13:32  
190.   Pauliina Tiiro Iin Urheilijat  FIN  12:00:00   22:19 (183)  1:35:06 (185)  2:11:15 (179)  2:12:06 (188)  2:13:33  
191.   Henna Tauriainen-Leskinen Oulu  FIN  12:00:00   21:15 (148)  1:32:59 (169)  2:10:59 (175)  2:12:46 (192)  2:13:42  
192.   Tarja Jaakkola Oulu/Sportello  FIN  12:00:00   22:56 (197)  1:37:17 (224)  2:11:33 (180)  2:12:55 (193)  2:13:50  
193.   Anna-Sofia Hekkala Oulu  FIN  12:00:00   24:01 (233)  1:37:10 (223)  2:11:34 (181)  2:12:20 (189)  2:13:51  
194.   Liisa Koivukoski Oulun Osuuspankki  FIN  12:00:00   20:27 (129)  1:32:56 (167)  2:11:03 (177)  2:13:14 (198)  2:13:56  
195.   Tiina Suronen Oulu  FIN  12:00:00   22:29 (188)  1:36:31 (205)  2:11:35 (182)  2:13:01 (195)  2:13:56  
196.   Suvi Antila Oulu  FIN  12:00:00   19:27 (85)  1:34:11 (180)  2:11:43 (183)  2:13:39 (204)  2:14:11  
197.   Kreetta Manninen Aikolon Oy  FIN  12:00:00   24:26 (246)  1:36:44 (214)     2:12:35 (191)  2:14:19  
198.   Essi Vuorisalo Limingantullin Prisma  FIN  12:00:00   23:54 (230)  1:36:44 (213)  2:12:07 (185)  2:12:58 (194)  2:14:28  
199.   Paula Saari Sporttikukko  FIN  12:00:00   23:09 (203)  1:36:05 (199)  2:12:07 (186)  2:13:22 (200)  2:14:35  
200.   Julia Lumiaho Energent Oy  FIN  12:00:00   23:28 (213)  1:35:45 (193)  2:12:05 (184)  2:13:18 (199)  2:14:41  
201.   Laura Pikkarainen Oulu  FIN  12:00:00   22:15 (181)  1:36:40 (210)  2:12:24 (188)  2:13:51 (206)  2:14:45  
202.   Elisa Heikkilä Prisma Raksila  FIN  12:00:00   24:16 (241)  1:36:50 (217)  2:12:14 (187)  2:13:07 (197)  2:14:46  
203.   Anni Nissinen Oulu  FIN  12:00:00            2:14:53 (211)  2:14:53  
203.   Essi Wallenius Seinäjoki  FIN  12:00:00   22:16 (182)  1:35:45 (194)  2:12:29 (189)  2:13:29 (202)  2:14:53  
205.   Emilia Palomäki Kelopojat  FIN  12:00:00   24:26 (247)  1:36:45 (215)  2:12:42 (193)  2:13:23 (201)  2:15:10  
206.   Sanna Mathlin Tyrnävän kunta  FIN  12:00:00   22:54 (196)  1:35:59 (197)  2:12:34 (190)  2:13:44 (205)  2:15:11  
207.   Anne Määttä Jääli  FIN  12:00:00   20:36 (133)  1:33:37 (173)  2:12:35 (191)  2:14:44 (210)  2:15:14  
208.   Sini-Tuuli Pohjonen OHLK ry  FIN  12:00:00   24:32 (256)  1:38:06 (232)  2:12:52 (194)  2:13:36 (203)  2:15:17  
209.   Minna Viitala Rokuan Ryhti  FIN  12:00:00   23:48 (224)  1:38:59 (240)  2:13:08 (196)  2:14:26 (207)  2:15:29  
210.   Arja Rantala Haukipudas  FIN  12:00:00   20:13 (124)  1:32:59 (170)  2:12:39 (192)  2:15:10 (214)  2:15:33  
211.   Helena Liimatainen Tyrnävä  FIN  12:00:00   22:11 (179)  1:36:26 (203)  2:13:03 (195)  2:14:28 (208)  2:15:42  
212.   Sari Alatalo Oulu  FIN  12:00:00   22:28 (186)  1:36:32 (206)  2:13:39 (197)  2:15:13 (215)  2:16:07  
213.   Katriina Juntunen Oulu  FIN  12:00:00   21:10 (144)  1:36:40 (209)  2:13:43 (199)  2:15:20 (218)  2:16:13  
214.   Minna Kehusmaa Oulu  FIN  12:00:00   22:29 (187)  1:36:33 (207)  2:13:39 (198)  2:15:21 (219)  2:16:15  
215.   Kristiina Pihlajaniemi Oulu  FIN  12:00:00   25:33 (331)  1:41:18 (263)     2:14:42 (209)  2:16:23  
216.   Iina Puroila Oulu  FIN  12:00:00   24:09 (236)  1:38:27 (235)     2:15:09 (213)  2:16:48  
217.   Hanna Malinen Hukka  FIN  12:00:00   24:44 (279)  1:37:32 (227)  2:14:10 (200)  2:15:06 (212)  2:16:49  
218.   Anni Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   24:11 (237)  1:39:19 (242)  2:14:43 (206)  2:15:35 (220)  2:16:57  
219.   Maija Laatikainen ODL  FIN  12:00:00   24:36 (263)  1:37:06 (220)  2:14:19 (203)  2:15:15 (216)  2:17:01  
220.   Katja Karjalainen Oulu  FIN  12:00:00   24:46 (282)  1:38:31 (237)  2:14:43 (206)  2:15:18 (217)  2:17:02  
221.   Raisa Pikkarainen OYS vapari  FIN  12:00:00   22:20 (184)  1:36:17 (201)  2:14:16 (202)  2:15:41 (222)  2:17:07  
222.   Virpi Ylitalo Oulu  FIN  12:00:00   24:11 (237)  1:39:19 (243)  2:14:49 (209)  2:15:55 (224)  2:17:16  
223.   Jaana Ainali YLikiiminki  FIN  12:00:00   21:16 (150)  1:33:37 (174)  2:14:13 (201)  2:16:19 (228)  2:17:19  
224.   Hanna Hökkä Oulu  FIN  12:00:00   22:10 (178)  1:36:43 (212)  2:14:39 (204)  2:16:14 (227)  2:17:20  
225.   Anne Haataja Tupoksen yhtenäiskoulu  FIN  12:00:00   20:19 (126)  1:35:25 (187)  2:14:44 (208)  2:16:36 (231)  2:17:23  
226.   Outi Valle PINKIT  FIN  12:00:00   24:43 (278)  1:37:47 (230)  2:14:40 (205)  2:15:45 (223)  2:17:25  
227.   Kiia Kolari Stadi  FIN  12:00:00   24:38 (266)  1:38:50 (239)  2:14:59 (212)  2:15:37 (221)  2:17:27  
228.   Satu Pyykkö Sportello  FIN  12:00:00   24:36 (264)  1:40:34 (258)     2:16:07 (226)  2:17:35  
229.   Anna-Mari Paavola Tupoksen yhtenäiskoulu  FIN  12:00:00   20:29 (130)  1:35:37 (189)  2:14:55 (210)  2:16:58 (238)  2:17:46  
230.   Henna-Riitta Huotari Oulu  FIN  12:00:00   24:48 (285)  1:40:09 (254)  2:15:32 (215)  2:16:03 (225)  2:17:47  
231.   Katja Vimpari Oulu  FIN  12:00:00   22:21 (185)  1:35:37 (188)  2:15:06 (214)  2:16:57 (237)  2:17:49  
232.   Sanna-Pauliina Vaarala Kittilän urheilijat  FIN  12:00:00   22:07 (175)  1:36:21 (202)  2:14:59 (213)  2:16:39 (233)  2:17:54  
233.   Milla Lahti Kokkola  FIN  12:00:00   24:38 (267)  1:38:15 (233)  2:15:33 (216)  2:16:40 (234)  2:18:09  
234.   Mari Flink Oulun seurakuntayhtymä  FIN  12:00:00   24:11 (237)  1:37:32 (226)  2:15:33 (217)  2:16:34 (230)  2:18:13  
235.   Paula Rosbacka Oulu  FIN  12:00:00   24:13 (240)  1:36:53 (218)  2:15:34 (218)  2:16:34 (229)  2:18:15  
236.   Anna-Kaisa Karppinen Muhos  FIN  12:00:00   19:54 (114)  1:31:57 (158)  2:14:57 (211)  2:17:28 (239)  2:18:15  
237.   Henna Tuuli Sale Pyhäntä  FIN  12:00:00   24:30 (252)  1:38:38 (238)  2:15:50 (219)  2:16:45 (236)  2:18:22  
238.   Katja Saari Utajärvi  FIN  12:00:00   24:52 (295)  1:39:36 (244)  2:16:03 (221)  2:16:37 (232)  2:18:23  
239.   Sari Laakso Toholammin urheilijat  FIN  12:00:00   24:29 (251)  1:38:18 (234)  2:15:56 (220)  2:16:44 (235)  2:18:23  
240.   Tanja Koski Tyrnävän kunta  FIN  12:00:00   23:09 (204)  1:36:04 (198)  2:16:23 (222)  2:17:44 (240)  2:19:10  
241.   Sanna Papunen Sacietas Medicorun Tornio  FIN  12:00:00   24:36 (262)  1:41:25 (266)  2:16:55 (224)  2:18:00 (243)  2:19:16  
242.   Kaisa-Leena Väisänen Oulu  FIN  12:00:00   23:44 (221)  1:37:52 (231)  2:16:44 (223)  2:18:15 (246)  2:19:25  
243.   Anniina Kunelius Medifamilia Oy, Oulu  FIN  12:00:00   25:01 (309)  1:40:43 (259)  2:17:14 (227)  2:18:39 (249)  2:19:33  
244.   Heta Kaikkonen Prisma Raksila  FIN  12:00:00   25:01 (311)  1:40:43 (260)  2:17:16 (229)  2:17:52 (242)  2:19:41  
245.   Laura Tyni Sale Tuira  FIN  12:00:00   24:58 (304)  1:40:30 (256)  2:17:15 (228)  2:17:51 (241)  2:19:44  
246.   Pauliina Huovinen Beauty Center  FIN  12:00:00   23:00 (200)  1:38:30 (236)  2:17:06 (226)  2:19:05 (254)  2:19:50  
247.   Sari Haapakangas Liminka  FIN  12:00:00   22:10 (177)  1:37:43 (229)  2:17:27 (230)  2:18:42 (250)  2:19:55  
248.   Kirsti Leinonen Oulu  FIN  12:00:00   24:02 (234)  1:37:31 (225)  2:17:01 (225)  2:18:14 (244)  2:19:57  
249.   Susanna Kaakinen Oulunsalo  FIN  12:00:00   25:45 (339)  1:40:33 (257)  2:17:53 (235)  2:18:33 (247)  2:20:05  
250.   Päivi Joenperä Tampere  FIN  12:00:00   26:13 (349)  1:41:20 (264)  2:17:40 (231)  2:18:15 (245)  2:20:15  
251.   Johanna Marttila Haukipudas  FIN  12:00:00   24:34 (259)  1:39:36 (246)  2:17:45 (232)  2:18:55 (251)  2:20:20  
252.   Eeva-Liisa Luosujärvi Oulunsalo  FIN  12:00:00   23:45 (222)  1:39:36 (247)  2:17:50 (234)  2:18:58 (252)  2:20:24  
253.   Leena Lyytikäinen Oulu  FIN  12:00:00   24:41 (271)  1:41:38 (268)  2:17:56 (236)  2:18:38 (248)  2:20:26  
254.   Teele Kuusk OYS vapari  FIN  12:00:00   23:12 (207)  1:39:39 (248)  2:17:49 (233)  2:19:32 (257)  2:20:28  
255.   Hannele Juujärvi Muhoksen OAJ  FIN  12:00:00   23:24 (212)  1:36:40 (208)     2:19:01 (253)  2:20:29  
256.   Asta Keisu Tornio  FIN  12:00:00   24:51 (293)  1:40:08 (252)  2:18:36 (241)  2:19:11 (255)  2:20:56  
257.   Heidi Alatalo Oulu/Talenom  FIN  12:00:00   23:54 (229)  1:39:36 (245)  2:18:26 (238)  2:19:35 (259)  2:21:08  
258.   Elisa Hiekkamäki Oulu  FIN  12:00:00   22:04 (174)  1:36:59 (219)  2:18:20 (237)  2:20:04 (262)  2:21:12  
259.   Hanna Haanpää-Kinnunen Nordea  FIN  12:00:00   24:40 (269)  1:40:29 (255)  2:18:29 (239)  2:19:34 (258)  2:21:13  
260.   Tiina-Kaisa Aaltonen Oulu  FIN  12:00:00   26:06 (346)  1:43:59 (285)  2:18:48 (243)  2:19:31 (256)  2:21:17  
260.   Jutta Laulajainen Oulu  FIN  12:00:00   24:17 (242)  1:39:59 (251)  2:18:37 (242)  2:19:55 (261)  2:21:17  
262.   Rachael Furn United Kingdom  GBR  12:00:00   23:32 (217)  1:36:42 (211)  2:18:32 (240)  2:19:44 (260)  2:21:28  
263.   Jenni Kömi Oulu  FIN  12:00:00            2:21:38 (271)  2:21:38  
264.   Juliaana Moberg Kempele  FIN  12:00:00   23:08 (201)  1:39:16 (241)  2:19:17 (244)  2:20:49 (264)  2:22:12  
265.   Anita Halkola YLikiiminki  FIN  12:00:00   20:50 (140)  1:37:35 (228)  2:19:27 (245)  2:21:27 (270)  2:22:16  
265.   Elisa Vääräniemi Piippolan ammatti- ja kulttuuri  FIN  12:00:00   24:47 (284)  1:42:01 (273)  2:19:42 (246)  2:20:25 (263)  2:22:16  
267.   Tuula Simpanen Pirteät Puolimaraduunarit  FIN  12:00:00   24:35 (260)  1:42:01 (274)  2:20:14 (250)  2:20:52 (265)  2:22:37  
268.   Nadja Meriläinen Prisma Rovaniemi  FIN  12:00:00   24:40 (269)  1:41:01 (262)  2:19:43 (247)  2:21:06 (267)  2:22:38  
268.   Eija Telkkälä Prisma Rovaniemi  FIN  12:00:00   24:33 (258)  1:41:00 (261)  2:19:43 (247)  2:21:06 (268)  2:22:38  
270.   Anna Laaninen Oulu  FIN  12:00:00   25:14 (326)  1:41:25 (265)  2:20:11 (249)  2:21:16 (269)  2:22:46  
271.   Jenniina Lehto Haukipudas  FIN  12:00:00   25:54 (341)  1:43:24 (282)  2:20:35 (253)  2:20:58 (266)  2:22:53  
272.   Marika Iivonen Parhaassa Seurassa  FIN  12:00:00   22:43 (192)  1:39:39 (249)  2:20:33 (252)  2:22:16 (275)  2:23:27  
273.   Johanna Mäkelä Tornio  FIN  12:00:00   24:50 (290)  1:40:09 (253)  2:20:25 (251)  2:21:58 (272)  2:23:42  
274.   Miia Heinonen Oulu  FIN  12:00:00   24:59 (307)  1:42:03 (276)  2:21:29 (255)  2:22:11 (274)  2:23:48  
275.   Jaana Pehkonen Pirteät Puolimaraduunarit  FIN  12:00:00   24:40 (268)  1:41:34 (267)  2:20:46 (254)  2:22:06 (273)  2:23:51  
276.   Anna-Kaisa Lepistö S-market Oulunsalo  FIN  12:00:00   23:57 (231)  1:42:13 (278)     2:22:44 (277)  2:24:07  
277.   Merja Repka Kiuruveden Urheilijat  FIN  12:00:00   23:46 (223)  1:41:52 (271)  2:21:40 (256)  2:22:30 (276)  2:24:10  
278.   Hertta Pesonen Oulu  FIN  12:00:00   24:31 (254)  1:39:48 (250)  2:21:51 (257)  2:22:56 (278)  2:24:37  
279.   Sanna Siikaniva Pirteät Puolimaraduunarit  FIN  12:00:00   25:07 (316)  1:44:12 (288)  2:22:37 (260)  2:23:12 (279)  2:24:56  
280.   Satu Luukkanen Limingan kiekko  FIN  12:00:00   23:53 (228)  1:41:42 (269)  2:22:15 (258)  2:23:31 (281)  2:25:04  
281.   Anna-Kaisa Heinistö Mökkikylän Epätoivo  FIN  12:00:00   24:59 (306)  1:44:02 (286)  2:22:46 (261)  2:23:34 (282)  2:25:06  
282.   Salla Peurasaari Pukumies Oulu  FIN  12:00:00   25:03 (313)  1:42:05 (277)  2:22:25 (259)  2:23:25 (280)  2:25:17  
283.   Teija Kettunen Muhos  FIN  12:00:00   25:11 (322)  1:44:13 (289)  2:22:54 (262)  2:24:04 (284)  2:25:35  
284.   Johanna Karvonen Oulu  FIN  12:00:00   26:02 (343)  1:44:36 (296)  2:23:04 (263)  2:23:41 (283)  2:25:49  
285.   Susanna Kiviniemi Kempele  FIN  12:00:00   24:50 (288)  1:41:58 (272)  2:23:16 (264)  2:24:25 (285)  2:26:07  
286.   Sanna Heikkinen Oulu  FIN  12:00:00   25:08 (319)  1:44:24 (290)  2:23:47 (266)  2:24:49 (287)  2:26:24  
287.   Katja Savilakso Osuuskauppa Arina  FIN  12:00:00   25:07 (317)  1:44:58 (301)  2:23:37 (265)  2:24:52 (288)  2:26:25  
288.   Sisko Autio Oulu  FIN  12:00:00   25:08 (320)  1:44:24 (291)  2:23:47 (267)  2:24:53 (289)  2:26:29  
289.   Jenni Halttunen Oulu  FIN  12:00:00   25:54 (342)  1:45:18 (308)  2:24:02 (268)  2:24:32 (286)  2:26:41  
290.   Jonna Jansson Helsinki  FIN  12:00:00   24:56 (300)  1:44:35 (295)  2:24:12 (270)  2:25:00 (290)  2:26:43  
291.   Pauliina Kiviaho Beauty Center  FIN  12:00:00   24:43 (277)  1:43:31 (283)  2:24:11 (269)     2:26:50  
292.   Minna Haaraoja Oulu  FIN  12:00:00   25:35 (333)  1:45:28 (322)  2:24:36 (274)  2:25:12 (291)  2:27:08  
293.   Anita Heikkilä Oulu  FIN  12:00:00   25:11 (322)  1:44:36 (297)  2:24:23 (272)  2:25:48 (293)  2:27:19  
294.   Suvi Lamberg Amarillo Oulu  FIN  12:00:00   24:57 (302)  1:44:25 (292)  2:24:31 (273)  2:25:28 (292)  2:27:25  
295.   Maija Laurila Prisma Limingantulli  FIN  12:00:00   24:54 (297)  1:42:15 (279)  2:24:17 (271)  2:25:50 (294)  2:27:29  
296.   Susanna Ojala Haukipudas  FIN  12:00:00   24:54 (298)  1:44:34 (293)  2:24:54 (275)  2:26:06 (296)  2:27:42  
297.   Taru-Tuuli Huisman-Kaakinen Haukipudas  FIN  12:00:00   24:54 (299)  1:44:34 (294)     2:26:06 (297)  2:27:43  
298.   Tiina Holma Oulunsalo  FIN  12:00:00   24:58 (305)  1:45:07 (303)  2:24:59 (276)  2:26:19 (301)  2:27:46  
299.   Kirsi-Maria Haapakangas Oulu  FIN  12:00:00   25:22 (327)  1:45:27 (321)  2:25:18 (277)  2:26:00 (295)  2:27:51  
300.   Laura Sivula Oulu  FIN  12:00:00   24:09 (235)  1:44:54 (299)  2:25:38 (280)  2:26:18 (300)  2:27:57  
301.   Mirva Kuosmanen Raahe  FIN  12:00:00   24:28 (250)  1:42:03 (275)     2:26:15 (299)  2:27:57  
302.   Maarit Hälinen Iss Palvelut Oy  FIN  12:00:00   24:47 (283)  1:45:25 (315)  2:25:25 (278)  2:26:10 (298)  2:28:00  
303.   Salla Saarimaa Nivala  FIN  12:00:00   24:26 (245)  1:44:07 (287)  2:25:34 (279)  2:26:31 (302)  2:28:12  
304.   Susanna Veteläinen Kuusamo  FIN  12:00:00   23:59 (232)  1:45:08 (304)  2:25:44 (281)  2:27:23 (309)  2:28:22  
305.   Sarianna Mykkälä Oulu  FIN  12:00:00   24:50 (287)  1:45:24 (314)  2:25:46 (282)  2:26:34 (303)  2:28:27  
306.   Jenni-Jasmiina Honka Beauty Center  FIN  12:00:00   25:12 (325)  1:45:27 (319)  2:25:52 (283)  2:26:40 (304)  2:28:32  
307.   Pekka Hinkkainen Kemi  FIN  12:00:00   24:48 (286)  1:43:48 (284)  2:25:56 (284)  2:26:42 (305)  2:28:34  
308.   Suvi Fonselius Super-Akatemia  FIN  12:00:00   24:43 (276)  1:45:26 (318)  2:25:57 (285)  2:26:56 (307)  2:28:40  
309.   Milla Sämpi Tyrnävä  FIN  12:00:00   25:11 (324)  1:45:27 (320)  2:26:05 (286)  2:26:57 (308)  2:28:48  
310.   Jonna Mikkonen ISS Palvelut Oy  FIN  12:00:00   26:31 (356)  1:47:54 (329)  2:26:15 (287)  2:26:55 (306)  2:28:52  
311.   Maarit Lehto Tornio  FIN  12:00:00   24:27 (248)  1:44:44 (298)  2:26:16 (288)  2:27:24 (310)  2:28:58  
312.   Sarianna Pukari Oulu  FIN  12:00:00   23:08 (202)  1:41:45 (270)     2:28:17 (315)  2:29:22  
313.   Riina Niemelä Sportello  FIN  12:00:00   23:10 (205)  1:45:21 (310)  2:26:34 (291)  2:28:32 (318)  2:29:27  
314.   Hanna-Maria Kunnasmäki Raahe  FIN  12:00:00   24:51 (291)  1:42:53 (281)  2:26:29 (289)  2:27:53 (311)  2:29:31  
314.   Kirsi Pauna Raahe  FIN  12:00:00   24:51 (294)  1:42:53 (280)  2:26:29 (289)  2:27:53 (312)  2:29:31  
316.   Anni Lukka Oulu  FIN  12:00:00   24:27 (249)  1:45:22 (312)  2:26:53 (293)  2:28:01 (314)  2:29:40  
317.   Piipa Salmela Oulu  FIN  12:00:00   24:42 (273)  1:45:12 (307)  2:26:43 (292)  2:27:56 (313)  2:29:43  
318.   Salla Järvinen Oulu  FIN  12:00:00   25:07 (318)  1:44:59 (302)  2:27:17 (294)  2:28:28 (316)  2:30:01  
319.   Annukka Kurvinen Rovaniemi  FIN  12:00:00   23:38 (220)  1:45:21 (311)     2:28:48 (322)  2:30:05  
320.   Helena Ollitervo paakkola  FIN  12:00:00   26:47 (359)  1:45:25 (316)  2:27:22 (295)  2:28:30 (317)  2:30:34  
321.   Sini Aapaoja Hesburger Kastelli  FIN  12:00:00   26:05 (345)  1:45:20 (309)  2:27:41 (296)  2:28:33 (319)  2:30:36  
322.   Helmi Karhumaa Vaasan Veltot  FIN  12:00:00   27:35 (370)  1:50:46 (339)  2:28:02 (298)  2:28:35 (320)  2:30:37  
323.   Anna Haastola ABC Tupos  FIN  12:00:00   24:53 (296)  1:50:09 (335)  2:28:03 (299)  2:28:46 (321)  2:30:38  
324.   Pirjo Virpiranta Pyhäjoki  FIN  12:00:00   26:12 (348)  1:50:36 (337)  2:28:11 (301)  2:28:57 (324)  2:30:43  
325.   Saana Kolvanki Laiskat Leijonat  FIN  12:00:00   25:31 (330)  1:45:44 (324)  2:27:53 (297)  2:28:54 (323)  2:30:49  
326.   Anne Piispanen Oulu  FIN  12:00:00   23:49 (226)  1:45:35 (323)  2:28:11 (300)  2:29:27 (325)  2:30:58  
327.   Anne Koskela Oulu  FIN  12:00:00   24:59 (308)  1:46:38 (326)  2:28:28 (303)  2:29:54 (326)  2:31:19  
328.   Tanja Heinonen kalajoki  FIN  12:00:00   21:43 (163)  1:45:23 (313)  2:28:21 (302)  2:30:46 (331)  2:31:46  
329.   Annamaija Ruokamo Oulu  FIN  12:00:00   26:09 (347)  1:48:05 (332)  2:29:23 (305)  2:30:00 (327)  2:31:52  
330.   Tiina Seppänen Oppimis- ja ohjauskeskus Tervav  FIN  12:00:00   24:50 (289)  1:45:26 (317)  2:28:42 (304)  2:30:08 (329)  2:31:55  
331.   Laura Lindström Tyrnävä  FIN  12:00:00   28:58 (397)  1:53:30 (355)     2:30:05 (328)  2:32:01  
332.   Piia Brax Ylivieska  FIN  12:00:00   25:44 (338)  1:47:58 (331)     2:30:22 (330)  2:32:02  
333.   Anne Mikkonen Oulu  FIN  12:00:00   24:57 (301)  1:47:05 (327)     2:31:14 (332)  2:32:57  
334.   Anu Riihelä Beauty Center  FIN  12:00:00   28:16 (377)  1:52:13 (348)  2:31:14 (307)  2:31:51 (334)  2:33:46  
335.   Anu Viiri Oulu  FIN  12:00:00   28:17 (378)  1:52:13 (347)  2:31:15 (308)  2:31:51 (333)  2:33:46  
336.   Sanna Siira Tapsas Ultimate Racing Team  FIN  12:00:00   25:43 (336)  1:52:23 (351)  2:31:23 (309)  2:33:25 (340)  2:33:58  
337.   Maria Pääkkö Ruukki, Siikajoki  FIN  12:00:00   25:05 (315)  1:47:58 (330)  2:30:49 (306)  2:32:08 (335)  2:34:02  
338.   Mari Kokko Kempele  FIN  12:00:00   27:33 (369)  1:51:27 (342)  2:31:23 (310)  2:32:11 (336)  2:34:03  
339.   Katja Rahkola Oulu  FIN  12:00:00   27:32 (368)  1:51:27 (343)  2:31:23 (310)  2:32:11 (336)  2:34:03  
340.   Minna Hiltunen Hyvinkää  FIN  12:00:00   26:51 (360)  1:52:07 (346)  2:31:52 (312)  2:32:33 (338)  2:34:26  
341.   Heli Aaltonen Oulu  FIN  12:00:00   27:51 (372)  1:54:36 (362)  2:31:58 (313)  2:32:49 (339)  2:34:35  
342.   Marjo Anttila Oulu  FIN  12:00:00   22:45 (193)  1:45:08 (305)  2:32:51 (314)  2:35:04 (344)  2:35:50  
343.   Jenni Pesonen Oulu  FIN  12:00:00   22:45 (194)  1:45:08 (305)  2:32:51 (315)  2:35:03 (343)  2:35:51  
344.   Min Kyoung Kim MK.Kim Ky  FIN  12:00:00   26:55 (361)  1:52:18 (350)  2:33:50 (316)  2:34:34 (342)  2:36:30  
345.   Anu Väärälä Haukipudas  FIN  12:00:00   28:24 (385)  1:53:36 (356)  2:34:03 (318)  2:34:25 (341)  2:36:33  
346.   Petra Heikkinen Kempele  FIN  12:00:00   26:28 (355)  1:52:06 (344)  2:33:54 (317)  2:35:34 (346)  2:37:02  
347.   Anniina Rautio Espoo  FIN  12:00:00   24:21 (243)  1:48:19 (333)  2:34:43 (319)  2:35:49 (348)  2:37:27  
348.   Tanja Karhunen Jyväskylä  FIN  12:00:00   25:49 (340)  1:49:59 (334)  2:34:44 (320)  2:35:34 (345)  2:37:30  
349.   Jonna Määttä S-market Kaukovainio  FIN  12:00:00   25:01 (309)  1:50:42 (338)  2:34:51 (322)  2:36:10 (349)  2:37:43  
350.   Sanna Paakkonen Raahe  FIN  12:00:00   26:43 (358)  1:50:57 (340)  2:34:46 (321)  2:35:42 (347)  2:37:46  
351.   Tiina Halonen S-market Tuira  FIN  12:00:00   24:43 (275)  1:46:32 (325)  2:35:48 (323)  2:36:57 (351)  2:38:51  
352.   Anni Lahti Oulu  FIN  12:00:00   26:24 (354)  1:52:29 (352)  2:35:49 (324)  2:37:09 (352)  2:38:57  
353.   Kati Isohookana Haukipudas  FIN  12:00:00   28:23 (383)  1:53:37 (357)  2:36:07 (325)  2:36:52 (350)  2:39:00  
354.   Heli Annunen Pattijoki  FIN  12:00:00   28:26 (386)  1:54:34 (360)  2:36:22 (327)  2:37:27 (353)  2:39:06  
354.   Noora Kiiskinen Pattijoki  FIN  12:00:00   28:27 (388)  1:54:34 (361)  2:36:22 (326)  2:37:27 (353)  2:39:06  
356.   Anniina Tenno Hundested  FIN  12:00:00   29:44 (405)  2:00:18 (385)  2:37:24 (331)  2:38:03 (355)  2:39:51  
357.   Kati Nieminen ABC Tupos  FIN  12:00:00   24:51 (292)  1:50:09 (336)  2:36:30 (328)  2:38:03 (356)  2:39:55  
358.   Saara Oravainen Oulu  FIN  12:00:00   25:33 (331)  1:52:07 (345)  2:37:22 (330)  2:38:30 (358)  2:40:25  
359.   Terttu Raappana Kemi  FIN  12:00:00   28:00 (374)  1:55:33 (366)  2:37:08 (329)  2:38:22 (357)  2:40:28  
360.   Elisa Tuomisto Sokos Hotel Arina  FIN  12:00:00   25:39 (335)  1:53:27 (354)  2:37:37 (333)  2:38:58 (360)  2:40:28  
361.   Piia Leppälä Oulu  FIN  12:00:00   26:05 (344)  1:52:15 (349)  2:37:26 (332)  2:38:41 (359)  2:40:38  
362.   Johanna Vähätiitto Oulu  FIN  12:00:00   22:59 (199)  1:47:27 (328)  2:39:11 (335)  2:41:26 (362)  2:42:18  
363.   Katja Aho S-market Oulunsalo  FIN  12:00:00   23:18 (210)  1:44:57 (300)  2:38:42 (334)  2:41:59 (364)  2:43:04  
364.   Henna Paajala Oulu  FIN  12:00:00   25:35 (334)  1:53:43 (358)  2:40:00 (336)  2:41:15 (361)  2:43:07  
365.   Sini Skarp Oulu  FIN  12:00:00   28:26 (386)  1:57:14 (375)  2:40:48 (338)  2:41:45 (363)  2:43:47  
366.   Emmi Pynttäri Oulu  FIN  12:00:00   24:45 (281)  1:53:17 (353)  2:40:28 (337)  2:42:00 (365)  2:43:50  
367.   Johanna Kirstinä Amarillo Oulu  FIN  12:00:00   26:23 (353)  1:55:51 (367)  2:41:01 (339)  2:42:27 (366)  2:44:24  
368.   Reeta Kokkoniemi Hämeenlinna  FIN  12:00:00   27:11 (364)  1:56:11 (369)  2:41:40 (342)  2:43:09 (372)  2:44:43  
369.   Hanna Timlin Oulunsalon Kiinteistöhuolto Oy  FIN  12:00:00   27:13 (366)  1:56:12 (370)  2:41:40 (341)  2:43:09 (371)  2:44:43  
370.   Maija Sivula Oulunsalon Kiinteistöhuolto Oy  FIN  12:00:00   27:12 (365)  1:56:13 (371)  2:41:41 (343)  2:43:09 (373)  2:44:43  
371.   Piia Törmä Osuuskauppa Arina  FIN  12:00:00   28:07 (376)  1:56:14 (373)  2:41:44 (344)  2:42:44 (367)  2:44:46  
372.   Hanne Pääkkö Vantaa  FIN  12:00:00   25:05 (314)  1:50:58 (341)  2:41:33 (340)  2:42:56 (368)  2:44:49  
373.   Terhi Runtti Kiiminki  FIN  12:00:00   28:22 (382)  1:55:29 (363)  2:41:52 (345)  2:42:58 (370)  2:45:07  
373.   Johanna Puhakka Kiiminki  FIN  12:00:00   28:23 (384)  1:55:30 (364)  2:41:53 (346)  2:42:58 (369)  2:45:07  
375.   Tiina Hirvelä Oulu  FIN  12:00:00   30:20 (409)  2:02:09 (390)  2:43:15 (349)  2:43:18 (374)  2:45:17  
376.   Saara Holma Oulu  FIN  12:00:00   28:02 (375)  1:55:57 (368)  2:42:01 (347)  2:43:20 (375)  2:45:25  
377.   Johanna Haapala Beauty Center  FIN  12:00:00   25:02 (312)  1:55:30 (365)  2:42:47 (348)  2:43:54 (377)  2:45:33  
378.   Laura Pernu Liedakkala  FIN  12:00:00   29:57 (406)  2:00:50 (386)  2:43:15 (350)  2:43:30 (376)  2:45:36  
379.   Tanja Nordström Kentaurit 98  FIN  12:00:00   30:20 (408)  2:02:10 (391)  2:43:24 (351)  2:44:06 (378)  2:46:05  
380.   Merja Sotkasiira Super-Akatemia  FIN  12:00:00   28:45 (393)  1:59:12 (383)  2:43:43 (352)  2:45:16 (379)  2:47:10  
381.   Sari Keinänen BC-juoksukoulu  FIN  12:00:00   27:53 (373)  1:57:24 (376)  2:43:56 (353)  2:45:25 (380)  2:47:27  
382.   Sini Ottelin Kemi  FIN  12:00:00   29:00 (401)  1:59:33 (384)  2:44:27 (354)  2:45:27 (381)  2:47:30  
383.   Satu Haapakoski-Tuomela S-market Kastelli  FIN  12:00:00   27:20 (367)  1:58:45 (378)  2:45:44 (355)  2:46:37 (382)  2:48:40  
384.   Piia Ronkainen Ritaharjun koulu  FIN  12:00:00   26:22 (352)  2:01:48 (388)  2:45:45 (356)  2:46:57 (383)  2:48:42  
385.   Kristiina Hanni Oulu  FIN  12:00:00   25:28 (328)  1:56:27 (374)  2:46:03 (358)  2:47:52 (385)  2:49:23  
386.   Outi Kerkkonen Oulu  FIN  12:00:00   25:08 (321)  1:54:26 (359)  2:45:47 (357)  2:47:58 (387)  2:49:23  
387.   Teija Pennanen Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   28:37 (392)  1:58:14 (377)  2:46:06 (359)  2:47:43 (384)  2:49:48  
388.   Hannele Heinonen Oulun seurakuntayhtymä  FIN  12:00:00   26:40 (357)  1:56:14 (372)     2:47:53 (386)  2:49:50  
389.   Suvi Ronkainen Nea,Jamin ja Kiiran Äiti  FIN  12:00:00   27:41 (371)  2:00:55 (387)  2:47:16 (360)  2:48:46 (389)  2:50:39  
390.   Laura Sääskilahti Savonia-AMK  FIN  12:00:00   30:20 (410)  2:05:32 (403)     2:48:41 (388)  2:50:43  
391.   Annamari Parviainen Beauty Center  FIN  12:00:00   28:21 (381)  1:59:08 (382)  2:47:33 (361)  2:49:11 (390)  2:51:03  
392.   Henna Sova Super-Akatemia  FIN  12:00:00   26:22 (351)  2:01:50 (389)  2:47:51 (362)  2:49:22 (391)  2:51:07  
393.   Päivi Linjala Oulu  FIN  12:00:00   28:32 (389)  2:04:15 (399)  2:49:53 (363)  2:50:45 (392)  2:52:40  
394.   Sanna Lehto Oulu  FIN  12:00:00   28:33 (390)  2:04:15 (400)  2:49:55 (364)  2:50:46 (393)  2:52:41  
395.   Pauliina Juustovaara Kemin juoksukoulu  FIN  12:00:00   29:14 (404)  2:03:36 (395)  2:50:13 (365)  2:51:32 (394)  2:53:38  
396.   Elina Alalahti Tornio  FIN  12:00:00   28:21 (379)  2:04:40 (401)  2:50:56 (366)  2:52:02 (395)  2:53:53  
397.   Mirja Krause Germany  GER  12:00:00   25:43 (337)  1:58:57 (379)     2:54:37 (396)  2:56:09  
398.   Anu Mikkonen Oulu  FIN  12:00:00   22:58 (198)  1:59:02 (381)  2:53:29 (367)  2:56:19 (402)  2:57:01  
399.   Helena Seppänen   FIN  12:00:00   29:01 (402)  2:04:10 (397)  2:54:18 (368)  2:55:16 (397)  2:57:17  
400.   Minna Savilampi OYS vapari  FIN  12:00:00   29:02 (403)  2:04:10 (398)  2:54:18 (369)  2:55:28 (398)  2:57:29  
401.   Maria Pyykönen Oulu  FIN  12:00:00   28:59 (400)  2:03:48 (396)  2:54:42 (370)  2:55:40 (399)  2:57:45  
402.   Hanna-Kaisa Rantasuo Tyrnävä  FIN  12:00:00   28:58 (398)  2:03:35 (393)  2:54:55 (371)  2:56:13 (400)  2:58:08  
403.   Tiina Bask Tyrnävä  FIN  12:00:00   28:58 (398)  2:03:35 (394)     2:56:15 (401)  2:58:11  
404.   Katja Juntunen Tornio  FIN  12:00:00   28:21 (380)  2:04:40 (401)  2:55:00 (372)  2:56:20 (403)  2:58:12  
405.   Heidi Mämmelä Pyhäjoki  FIN  12:00:00   30:24 (412)  2:07:51 (407)  2:56:04 (374)  2:56:53 (404)  2:58:40  
406.   Riina Väyrynen Kiiminki  FIN  12:00:00   26:19 (350)  2:03:20 (392)     2:58:00 (406)  2:58:51  
407.   Piia Eskola Tupos  FIN  12:00:00   24:57 (302)  1:58:58 (380)  2:55:38 (373)  2:57:28 (405)  2:59:10  
408.   Marjo Sääskilahti Oulu  FIN  12:00:00   30:21 (411)  2:05:45 (404)  2:56:43 (375)  2:58:09 (407)  3:00:11  
409.   Sinitta Ahonen S-market Kaukovainio  FIN  12:00:00   28:50 (394)  2:08:02 (408)  2:58:20 (377)  3:00:06 (408)  3:02:12  
410.   Meeri Hyvönen S-market Puolivälinkangas  FIN  12:00:00   28:54 (396)  2:08:02 (409)  2:58:20 (376)  3:00:06 (409)  3:02:12  
411.   Heidi Tuomaala Oulu  FIN  12:00:00   27:03 (363)  2:07:44 (406)  2:59:26 (378)  3:00:51 (410)  3:02:48  
412.   Aija Sarajärvi Sale Mäntylä  FIN  12:00:00   27:02 (362)  2:07:43 (405)     3:00:51 (411)  3:02:49  
413.   Saana Pelkonen S-market Puolivälinkangas  FIN  12:00:00   28:54 (395)  2:08:05 (410)  3:02:27 (379)  3:04:19 (412)  3:06:29  
414.   Paula Pelkonen S-market Kiiminki  FIN  12:00:00   31:33 (413)  2:15:42 (412)  3:06:18 (380)  3:07:51 (413)  3:09:45  
415.   Aino Myllymäki Sale Myllyoja  FIN  12:00:00   28:33 (390)  2:14:46 (411)  3:09:07 (381)  3:10:13 (414)  3:12:17  
416.   Seija Tiikkaja Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   33:26 (418)  2:20:54 (414)  3:10:52 (382)  3:11:10 (415)  3:13:21  
417.   Jannika Kauniskangas S-market Kaukovainio  FIN  12:00:00   29:59 (407)  2:19:17 (413)  3:14:17 (383)  3:16:23 (416)  3:17:57  
418.   Ulla Hurskainen Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00   33:28 (419)  2:20:56 (415)  3:14:48 (384)  3:16:33 (417)  3:18:43  
419.   Sari Hankonen Kasitupa Liminka  FIN  12:00:00   33:06 (416)  2:21:21 (416)  3:16:23 (385)  3:17:47 (418)  3:19:37  
420.   Minna Haurinen S-market Puolivälinkangas  FIN  12:00:00   33:11 (417)  2:25:09 (417)  3:22:07 (386)  3:24:17 (419)  3:26:26  
421.   Ritva Leinonen S-market Kastelli  FIN  12:00:00   32:13 (414)  2:29:14 (418)  3:34:00 (387)  3:36:17 (420)  3:38:21  
422.   Polixenia Dobre S-market Kastelli    12:00:00   32:15 (415)  2:29:14 (419)  3:34:00 (388)  3:36:18 (421)  3:38:21  
   Anu Mehtälä Muhos  FIN  12:00:00               ej startad  
   Karoliina Kasurinen Kuusamo  FIN  12:00:00               ej startad  
   Anni-Leena Breilin Haukipudas  FIN  12:00:00               ej startad  
   Tanja Häyrynen Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jenna Isokangas Kiiminki  FIN  12:00:00               ej startad  
   Sanna-Riikka Jauhola Prisma Raksila  FIN  12:00:00               ej startad  
   Niina Kaarela Raahe  FIN  12:00:00               ej startad  
   Susanne Kantola VeKu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Miia Kauppinen Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Suvi Ylitalo Vantaa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Marika Kelahaara Hukka  FIN  12:00:00               ej startad  
   Mari Kemola Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Merja Matero Tornio  FIN  12:00:00               ej startad  
   Tiina Marttinen Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jonna Manninen Sale Maikkula  FIN  12:00:00               ej startad  
   Elina Kokkoniemi ABC Kiiminki  FIN  12:00:00               ej startad  
   Minna Sirviö S-market Rotuaari  FIN  12:00:00               ej startad  
   Laura Ylitalo Beauty Center  FIN  12:00:00               ej startad  
   Riitta Kaarivaara Kuopio  FIN  12:00:00               bröt  
   Mari Pietikäinen Ii  FIN  12:00:00               ej startad  
   Anna-Riikka Pehkonen-Ollila WSP  FIN  12:00:00               bröt  
   Ilona Paajanen Retkiryhmä 06 fanclub  FIN  12:00:00               bröt  
   Sanna Meriö Polar Electro Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Heidi Moilanen Hukka  FIN  12:00:00               ej startad  
   Niina Mutanen Hämeenlinna  FIN  12:00:00               ej startad  
   Päivi Pesola ABC Kiiminki  FIN  12:00:00               ej startad  
   Noora Rajamäki Kemijärvi  FIN  12:00:00               ej startad  
   Sofia Vesa Kempele  FIN  12:00:00               ej startad  
   Eveliina Randelin Iisalmen Visa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Anna-Miina Merilä Oulu  FIN  12:00:00               ej startad  
   Rea Stenroth Prisma Linnanmaa  FIN  12:00:00               ej startad  
   Anna-Stina Sulila Kemi  FIN  12:00:00               ej startad  
   Jenni Sulila Nordea  FIN  12:00:00               ej startad  
   Essi Tapio Helsinki  FIN  12:00:00               ej startad  
   Anniina Valjus Linja Arkkitehdit Oy  FIN  12:00:00               ej startad  
   Eveliina Lahnalampi Tupoksen yhtenäiskoulu  FIN  12:00:00               ej startad  
| Form av resultaten:
Suomi Svenska English